Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

8 rad pro zájemce o hypotéku

aktualizováno 
Zavázat se k měsíčnímu splácení na dlouhá léta dopředu není jen tak. Člověk by měl důkladně zvážit své možnosti i nabídky jednotlivých ústavů. Na co si dát pozor?

1. Zmapujte trh
Nabídka hypoték je nepřeberná. Nerozhodujte se ve spěchu, seznamte se s možnostmi trhu a vybírejte pečlivě variantu, která pro vás bude nejvýhodnější. Pokud se neorientujete v nabídce, nechte si poradit od nezávislého odborníka.
 
2. Zkoumejte úroky, všímejte si poplatků
Úroky pod třemi procenty, to je, pane, nabídka! Pozor však na to, tyto sazby banky fixují na jeden rok. Mnohem důležitější je zjistit, jaké úroky vám banka nabídne po uplynutí sjednané fixace.
 
3. Dobře počítejte
Předem byste měli vědět, na kolik vás hypotéka přijde. S propočtem pomohou přímo v hypotečních bankách, které využívají speciální počítačové programy s přesnými výpočty podle konkrétní situace klienta. Orientační přehled můžete získat také na webových stranách bank či specializovaných finančních serverech, kde se dá vyplněním finanční kalkulačky získat představa o finančním zatížení hypotékou. 

Jak se nenechat připravit o nemovitost.
Čtěte ZDE.

4. Zvolte vhodnou dobu fixace
V bance se budou ptát, na jak dlouhou dobu chcete zafixovat úroky. Úroky u jednoletých fixací jsou sice nejnižší, ale vybrat si tuto variantu není příliš rozumné. Odborníci doporučují střednědobé fixování úroků.
 
5. Zvládneme to?
Hypotéka se dá umořit za krátkou dobu pěti let nebo také dlouhé období třiceti let. Ještě než zvolíte délku a výši splácení, ujasněte si svoje priority a plány na delší dobu dopředu. Upište se jen k tomu, co finančně unesete. 
 
6. Komunikujte s bankou
Při prvním signálu neschopnosti splácet hned kontaktujte banku. Možností řešit problémy s nesplácením je několik. Odklad splátek, prodloužení doby splácení a podobně.
 
7. Zvažte vhodné pojištění
Dlouhodobá nemoc, úraz, ztráta práce – to všechno může výrazně zkomplikovat vaše schopnosti splácet. Výpadek příjmu z důvodu pracovní neschopnosti či pobytu v nemocnici lze ošetřit komerčním pojištěním. Pojišťovny nabízejí různé typy úrazových či životních pojistek. Volba té nejvhodnější záleží nejen na tom, kdo závisí na vašem příjmu, ale i na mnoha dalších okolnostech.
 
8. Pamatujte na snížení daní
Až o tři sta tisíc korun lze snížit daňový základ o úroky zaplacené hypoteční bance. Potvrzení o jejich výši vám pošle hypoteční banka poštou. Pokud chcete snížení uplatnit, je třeba vyplnit a podat daňové přiznání typu A. 

Aktuální ceny bytů a nájemného v České republice vám přináší exkluzivní projekt serveru iDNES a společnosti Institut regionálních informací. Více na CENYBYTU.IDNES.CZ

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Souhrn 21.3. - Evropa neudržela nervy na uzdě a před Fedem oslabuje, euro silněj...

Kurzy.cz Pražská burza v polovině 12. týdne při podprůměrné likviditě posílila. Evropské trhy ve druhé polovině dne neudržely vy...

Najdete na iDNES.cz