Absolventi ČVUT jsou po nástupu do praxe hodně spokojeni se zařazením, ale méně už s platem

- Dvě třetiny absolventů ČVUT vykonávají po skončení školy práci, která odpovídá jejich kvalifikaci, od zaměstnavatele však očekávali lepší plat a sociální výhody. Vyplývá to z průzkumu prováděného katedrou sociologie na ČVUT. Sami absolventi pociťují, že jejich znalosti nejsou po nástupu do praxe ve všech směrech stoprocentní - chybějí jim zejména některé dovednosti v práci s počítačem, jazykové znalosti a poznatky z práva, ekonomie a personalistiky.
Ve vystudovaném oboru - tedy ve stavebnictví, pracují asi dvě třetiny absolventů stavební fakulty a velká většina z nich (80 procent) je rozhodnuta v tomto oboru také pokračovat. Zbylí absolventi by se ke stavebnictví vrátili, pokud by dostali lepší platovou nabídku než v dosavadním zaměstnání.

Vývojem prochází vztah vysokoškolsky vzdělaných techniků k práci spojené s řízením lidí. Po nechuti k takové práci, typické pro absolventy, kteří končili před rokem 1989, se jejich vztah k řídící a manažerské činnosti zlepšil - v současné době o ni má zájem až polovina studentů.

Cení si na ní samostatnost a vysokou míru odpovědnosti. Pokud si vysokoškoláci mohou vybrat velikost firmy, kam půjdou pracovat, dávají přednost menším společnostem do 25 zaměstnanců. V nich pracovala skoro polovina absolventů, jen desetina pak ve velkých podnicích. Tam jejich nedostatek, pociťovaný ještě v uplynulých letech, vyřešila v současné době nezaměstnanost a útlum stavební výroby.