Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Absurdita roku: Pokud jedeš na výstavu, nahlas to

aktualizováno 
Překližková maketa stánku na pódiu a za ní symbolická papírová zeď tvořily dominantu včerejší akce Absurdita roku 2007. Tato anticena chce upozornit na vysokou administrativní zátěž podnikatelů a živnostníků a přispět tak k jejímu snížení.
Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

Velké množství potvrzení, výkazů a hlášení, které podnikatelé musejí zpracovávat, je zatěžuje nejen časově, ale hlavně finančně.

V několikaměsíčním on-line hlasování, jehož se zúčastnilo tisíc lidí, zvítězila se 24 % hlasů povinnost s názvem Stánek na výstavě. Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. říká, že chce-li podnikatel jet na výstavu, musí nahlásit tři dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Úředníci by měli vědět také o ukončení cesty a tím i o fungování dočasné "veletržní“ provozovny.

Tuto povinnost však podnikatelé příliš nedodržují a ani živnostenské úřady ji neberou příliš vážně – nedokážou se totiž ani shodnout na jejím jednotném výkladu.

Při předávání anticen nechyběl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který se s výslednou sedmičkou největších absurdit ztotožnil. "Nesmyslná opatření se těžko odstraňují, protože se vždy ozvou lidé, kteří z nich mají prospěch,“ vysvětlil ministr přítomným, proč se podobné předpisy v právním řádu objevují.

Zároveň však ujistil, že letošní vítězná absurdita brzy zmizí – příslušná část zákona byla minulý týden schválena k přepracování.

Svým paragrafem přispěl do sbírky sedmi nejnepochopitelnějších úkazů třeba i zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. Podle něj musí podnikatel zaměstnávající cizince úřadům oznámit, že tento pracovník odjíždí na pracovní cestu. Háček spočívá v tom, že norma vymezuje, že se tak musí stát jen tehdy, pokud výjezd trvá 7 až 30 kalendářních dní.

Podnikatelům lze proto jen doporučit, aby vysílali tyto zaměstnance na méně než týden nebo více než na měsíc.

Výsledné pořadí Absurdity roku 2007

1. Stánek na výstavě

Chce-li podnikatel vyjet na výstavu, prodejní prezentaci nebo pouť, musí nahlásit 3 dny dopředu svůj záměr živnostenskému úřadu v místě, kde je umístěna jeho trvalá provozovna. Vlastně by měl oznámit rovněž ukončení cesty a tím i dočasné provozovny. Vzhledem k absurdnosti této povinnosti není až tak překvapivé, že se tato povinnost příliš nedodržuje a živnostenské úřady nejsou ve výkladu a shromažďování těchto informací jednotné.

2. Převod nemovitostí
Poplatník předkládá správci daně z převodu nemovitosti: daňové přiznání, ověřenou kopii listiny, která je titulem pro změnu vlastnického práva a také znalecký posudek o ceně nemovitosti. Podnikatel tak neplatí pouze daň z převodu nemovitosti, která je již sama poněkud zvláštní daní, ale aby úřadům dokázal, že zaplatí správnou výši daně, musí si nechat vyhotovit na vlastní náklady znalecký posudek.  

3. Odměny za notářské služby
Založení, zrušení nebo změna právní formy obchodní společnosti nebo družstva, ale i  osvědčení o těchto právních skutečnostech musí být provedeno prostřednictvím notáře. Když pomineme, že už tento způsob povinnosti nemá při existenci vlastních právníků opodstatnění, absurdní je zejména způsob výpočtu odměny pro notáře. Podle vyhlášky je zde rozhodující základní kapitál, nikoliv tedy například počet stran a s tím spojený skutečný výkon nebo čas strávený touto prací. Společnost s vyšším kapitálem tedy zaplatí více, i když je ostatní text smlouvy naprosto shodný.

4. Cizinci na služební cestě
V případě, že podnikatel zaměstnává pracovníka, který není občanem České republiky, musí oznámit úřadu práce, že tento zaměstnanec odjel na pracovní cestu, pokud tato cesta trvá v rozsahu 7 až 30 kalendářních dnů. Dobrá rada pro podnikatele proto zní: Ušetříte si jeden
papír, pokud cizince vyšlete na pracovní cestu na méně než týden nebo rovnou na více než měsíc.

5. Volné pracovní místo
V případě, že se vytvořilo či uvolnilo pracovní místo, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost oznámit do deseti dnů úřadu práce a to včetně charakteristiky volného místa.
A možná nikoho nepřekvapí, že neprodleně pak musí podnikatel oznámit také obsazení tohoto místa. Ještě že výběr pracovníka zůstává na něm.

6. Doklady na provozovně
Povinnost zajistit, aby na provozovně, ve které je prodáváno zboží nebo poskytována služba, byly kontrolnímu orgánu k dispozici doklady prokazující způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb. Pokud máte jako podnikatel kancelář a účetní sedí hned vedle provozovny, pak budiž. Ale kopírujte a převážejte všechny doklady, když prodáváte zboží na různých místech.

7. Evidence kontrol
Zákon ukládá každému podnikateli povinnost vést evidenci o kontrolách, které proběhly v jeho provozovně na zdravotní nezávadnost a jakost. Absurdní je na tom zejména duplicita činnosti podnikatele a kontrolních úřadů. Ještě, že nemusí podnikatelé vést evidenci úplně o všech kontrolách, které u nich proběhnou.  

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
VÝROBA FILTRŮ VELIKOVÁ (145kČ/HOD)

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.