Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aby vám nabídnuté tykání nesrazilo vaz

aktualizováno 
Kde je hranice mezi vykáním a tykáním mezi vámi a vašimi obchodními partnery, vašimi šéfy, kolegy? Kdy ji smíte překročit a kdy je naopak lépe zůstat u vykání? Je to otázka, která vyžaduje vaše citlivé vnímání druhé osoby, stejně jako toho pravého momentu ke změně.

Business, team | foto: Profimedia.cz

Oslovujete-li kohokoli ve svém okolí, nevyhnete se tomu, abyste mu přitom netykali a nebo nevykali. Samozřejmě, při volbě, kterou z těchto dvou možností použijete, záleží na tom, jaké máte s daným člověkem vztahy, jak jej znáte dlouho, co k němu cítíte, jak velkou úctu k němu chováte, popřípadě i naopak, jak moc je vám nesympatický.

Tykání často předchází, a to především v pracovních a obchodních vztazích, vykání spojeným s oslovením křestním jménem: „Dobrý den, Vladimíre, posílám Vám novou cenovou nabídku…“. Tento způsob oslovení je přípustný a pokud jej někdo směrem k vám použije, nemělo by vás to zaskočit. Tento způsob oslovení často vychází z toho, že se dva lidé, kteří jej používají, jíž nějakou tu dobu znají, často spolu přicházejí do kontaktu apod., ale přesto chtějí dodržet vykáním určitý profesionální odstup. 

Samotné tykání by nemělo být tak samozřejmé. Je to projev určité náklonnosti k druhému člověku, projev sympatie. Nabídnutí tykání by mělo takový postoj odrážet a je na tom druhém, zda tykání akceptuje, či nikoliv. Mluvíme teď samozřejmě o tykání na poli pracovním, nebo chcete-li obchodním. Právě zde je totiž linie mezi správným momentem pro nabídnutí tykání daleko hůře identifikovatelná než na poli osobním.

Řada lidí vůbec tykání v profesním světě neakceptuje, raději si drží automatický odstup k obchodím partnerům, ke kolegům apod., aby se jim s těmito lidmi lépe pracovalo a aby se do vztahů nepromítaly osobní záležitosti.  

Není neslušné odmítnout tykání, pokud vám jej někdo nabídne a vy cítíte, že byste raději zůstali u vykání. Důležité je umět jej odmítnout a neurazit. Můžete to vyřešit například slovy: „promiňte, ale raději bych zůstal u vykání“. Člověk, který vám tykání nabídl, by měl vaše rozhodnutí plně respektovat a reagovat například slovy: „v pořádku, zůstaneme tedy u vykání.“

Pokud bychom měli najít správný moment, kdy nabídnout třeba vašemu obchodnímu partnerovi (nebo třeba kolegovi) tykání, nelze to definovat paušálně. Je na vás, abyste vycítili správný moment, ve kterém bude hrát roli váš entusiasmus, doba po kterou už se znáte, způsob a četnost vaší komunikace s ním a samozřejmě i vaše vnímání daného člověka. Těžko budete chtít nabídnout tykání někomu, kdo je vám nesympatický, koho společensky neuznáváte apod.

Někdy vám napomůže situace, kdy jsou vaše vzájemné sympatie takové, že tykání vyplyne jaksi automaticky. Vždycky ovšem musí někdo udělat první krok a tím prvním by měla být společensky důležitější osoba. Tykání tedy nabízí žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladší, stejně jako je tomu u představování, nebo podávání ruky. Právě podávání ruky často smluvené tykání doprovází, také jím může být například přípitek.  

Nabídnuté tykání může být projevem určitého uznání. Například po dobře vykonaném důležitém úkolu vy jako nadřízený nabídnete tykání podřízenému, které úkol vykonal. Stejně tak vám může například nabídnout tykání váš významný partner, se kterým jste uzavřeli dobrý obchod.  

Pozor na potykání na firemních večírcích

V případe společenských akcích, které jsou doprovázené pitím alkoholu je nabídnutí tykání často jednodušší, o to složitější může být dodržování tykání s určitými osobami následující dny v rámci pracovních popřípadě obchodních aktivit.  

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zajímavá povolání: disciplína je základ, říká profesionální sázkař

Můžou pracovat z domova, a přitom si za pár minut vydělat statisíce. Ale taky zažívají hodiny mučivého stresu, nejistoty, padají do dluhů a depresí. Práce snů,...  celý článek

Ilustrační snímek
Ode dneška až do penze. Zážitky mladých a rady, jak přežít první práci

Je to šok. Jeden den sedíte ve školní lavici, druhý za pracovním stolem. Ve zcela novém světě. Musíte si zvyknout na pravidla, zodpovědnost, stereotypní režim...  celý článek

Ilustrační snímek
Tradiční benefity netáhnou, lidé chtějí příspěvek na bydlení nebo relax

Minimální nezaměstnanost a boj o uchazeče, který vedou firmy napříč obory, se odráží i v nabídce nefinančních benefitů. Objevují se bonusy, o kterých ještě...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Unipetrol - 3Q17 Preview
Unipetrol - 3Q17 Preview

Unipetrol – 3Q17 Preview Outstanding Macro Environment Continues Oil & Gas CURRENT PRICE CZK 345 CZECH REPUBLIC TARGET ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.