Abyste dostali zlatý padák, musíte být vzácní

  • 4
Na odchodném, chceteli zlatém padáku, se může se svým zaměstnavatelem dohodnout teoreticky každý zaměstnanec. Prakticky si jej sjedná jen ten, kdo je v opravdu výhodné pozici zaměstnavatel o něj musí hodně stát.

Nelze říci, která profese je rájem zlatých padáků. "Spíše záleží na firmě, jestli je ochotna odchodné poskytnout," říká Petr Kadlec z konzultační společnosti Hay Group. Zlaté padáky se převážně týkají některých specialistů a pozic, kde hrozí riziko "přetažení" velkých zákazníků ke konkurenci. "Jde o zaměstnance, kteří přicházejí do styku s důvěrnými, například obchodními informacemi nebo s know-how firmy," říká Martin Kouřil z poradenské společnosti CV Market. Kolik činí odchodné manažerů a špiček v oboru?

To pronikne na veřejnost zřídkakdy. "Běžné bývá roční odchodné. Dvouleté se občas objeví, ale jen výjimečně," říká Kadlec. Nejčastěji jde tedy o dvanáctinásobky měsíčního platu, který může dosahovat i sta tisíc korun. Plus nějaký ten bonus v podobě akcií. Druhou stranou mince při vyplácení odchodného je zákaz činnosti v oboru, který dobře znáte a v němž jste uspěli. "Člověk se špičkovými znalostmi by měl dostat několikanásobek ročního platu za dodržení závazku, že nebude ve svém oboru nějakou dobu podnikat, aby původnímu zaměstnavateli nekonkuroval," říká bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra. On sice prý odchodné nikdy nedostal, nicméně jej nepovažuje za něco nevkusného nebo nepraktického.

Podle Petra Kadlece je poměrně časté, že v Česku se tyto závazky porušují. "Často i renomované firmy spolupracují s lidmi, kteří tento kodex překračují. Jim se ale přece může stát totéž," podivuje se. Zdeněk Kaufmann ze společnosti Dr. Kaufmann & Partner, která pro své klienty vyhledává špičkové odborníky, tvrdí, že ti si na své jméno dávají pozor. "Opravdové špičky by se něčím takovým popravily.

Drbům lze zabránit otevřeností.
Více ZDE.

Český trh je příliš malý na to, aby někdo hazardoval se svou pověstí. Připouštím ale, že na nižších úrovních je něco takového možné," dodává. Zaměstnavatelé často právě pracovníky na nižších pozicích nutí podepisovat dohody o časově omezeném zákazu činnosti v oboru. A to bez odchodného. "Můžete říct, že tohle nepodepíšete, ale pak vás také nemusí zaměstnat, když se už od začátku handrkujete o podmínky," říká Kouřil. Přesto si myslí, že nelze ani v těchto případech zakázat například stavaři kancelářských prostor stavební činnost obecně, ale že se může uplatnit při stavbě rodinných domů, silnic a podobně.

Známé zlaté padáky:

  • Pavel Telička
    1. český eurokomisař
    7 milionů korun od Evropské unie

  • Václav Havel
    exprezident
    800 tisíc korun od státu

  • Vladimír Špidla
    expremiér
    675 tisíc korun od státu

Zlatý padák se neotevřel

Přes jeden milion korun měl dostat za své služby v Investiční a Poštovní bance Miroslav Tuček. V IPB působil v průběhu celých devadesátých let, z dozorčí rady odešel krátce předtím, než se banka kvůli špatnému hospodaření v polovině roku 2000 dostala do nucené správy. Poté, co ji převzala ČSOB, odmítla Tučkovi vyplatit odchodné s tím, že na konci IPB má také svůj podíl. Ačkoli se o zlatý padák soudil - opíral se přitom o platně uzavřenou smlouvu - neuspěl a v červnu tohoto roku boj o milionové odchodné prohrál.