Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abyste nezaplatili státu zbytečně vysoké daně

aktualizováno 
Daně. Spoustě lidí zní toto slovo jako blížící se pohroma. Kvůli penězům, které mají zaplatit, i kvůli administrativě, která je s daňovým přiznáním spojená. Podnikatelé už většinou mají své poradce, ale lidé, kteří si k zaměstnání jen trochu přivydělávají, platí hypotéku nebo společně zdaňují, s růžovými formuláři většinou bojují sami.
Expert, rada

Expert, rada | foto: Profimedia.cz

Jak postupovat, aby všechno proběhlo bez problémů? Čtenářům MF DNES radí daňový poradce František Brabec.

Mám příručku „Daně 2005“ a je v ní napsáno, že pokud si chci odečítat výdaje paušální částkou, mohu si u zemědělské činnosti odečíst 50 procent. Letos jsem však četl v novinách, že je to 80 procent. Co je pravda?
K. H., Protivín

Vaše příručka měla správné informace v době, kdy jste si ji koupil. Během roku 2005 však došlo ke změně, která se vztahuje na výši možných paušálních odpočtů a uplatnit ji lze už za rok 2005. Těch, kdo vyčíslují náklady paušálem, se tedy týkají následující sazby:

  •  živnosti zemědělské 80 %
  • živnosti řemeslné 60 %
  • ostatní živnosti (například služby) 50 %
  • výkon nezávislého povolání 40 %
  • autorské honoráře 40 %
  • pronájmy 30 %

Jsem zaměstnaná a příležitostným prodejem kosmetiky jsem si vydělala 15 000 korun. Mám se starat o daně z tohoto příjmu?
L. S., Nový Bydžov

Pokud prodej kosmetiky nemá charakter činnosti soustavné, ale spíše příležitostné (nemáte na ni živnostenské oprávnění), je výdělek do částky 20 000 korun ročně od daně osvobozen. Do tohoto limitu se počítají i další dosažené příležitostné příjmy, třeba pronájem movitých věcí, a pokud je úhrn vyšší než 20 000 korun, zdaňuje se příjem celý. Vašich 15 000 korun tedy pravděpodobně danit nebudete.

Pokud v daňové evidenci počítám s procentuálními výdaji, mohu tyto výdaje také potom použít na přehledu pro správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu?
O. D., Česká Lípa

Ano, vyplníte je v přehledu pro obě instituce stejně jako v daňovém přiznání. Navíc odečtete i zaplacené zálohy za sociální a zdravotní pojištění.

Jakou daň z příjmu budu platit jako osoba samostatně výdělečně činná za rok 2005 v případě, že jsem si vydělal celkem 210 000 korun a výdaje z podnikání jsem měl 120 000 korun?
A. B., Jaroměř

Pokud nepodnikáte prvním či druhým rokem, budete muset vycházet z minimálního základu daně, který je 107 300 korun. Ten snížíte o nezdanitelné částky – určitě o 38 040 korun na sebe jako na poplatníka a případně další (na vyživovanou osobu, za platby životního pojištění a podobně) a z výsledné částky vypočtete daň.

Můžeme ještě podat daňové přiznání, když už manželovi v zaměstnání udělali zúčtování daně z příjmu za minulý rok?
P. F., Hlučín

Není to běžné, ale je možné podat daňové přiznání. Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení, kde navíc uvede, kolik vám vyplatil ze zúčtování daně (přeplatek najdete nejpozději v březnové výplatě). O přeplatek snížíte v přiznání zálohu na daň, kterou jste loni zaplatili, a o to vyšší bude váš doplatek.

Pobírám starobní důchod a myslel jsem si, že je to příjem, který nepodléhá dani. Teď jsem však slyšel, že je tomu jinak. Můžete mi to vysvětlit?
S. H., Kynšperk

Dani podléhají jen vysoké důchody. Pokud vyplacený důchod přesáhl v roce 2005 částku 162 000 korun (průměrně 13 500 korun), podléhá přesahující částka dani. Zdaňuje se jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.

Jsem na mateřské dovolené a začátkem roku jsem čerpala peněžitou pomoc v mateřství. Od dubna dostávám pouze rodičovský příspěvek. Je potřeba tuto skutečnost uvést do daňového přiznání, nebo se to zdanění netýká?
S.B., Rokytnice nad Jizerou

Vámi uvedené dávky se do daňového přiznání neuvádějí. Pokud si vás chce manžel uvést jako vyživovanou osobu, aby mohl svůj daňový základ snížit o 21 720 korun, nesmí být váš příjem z mateřské (do dubna) vyšší než 38 040 korun.

Jak si mohu snížit platbu daní o úroky z hypotéky, kterou platím. Udělá to za mne zaměstnavatel nebo musím podat přiznání sám?
P.D., Jáchymov

V tomto případě musíte daňové přiznání odevzdat sám, zaměstnavatel by vám pomohl, jen když by šlo o úroky z úvěru stavební spořitelny. Jste-li zaměstnanec, nemusíte vyplňovat žádné přílohy, stačí jen základní část daňového přiznání. Nezapomeňte k dokumentu přiložit potvrzení o zaplacených úrocích, které vám zaslala banka.

JAK SE STÁT INVESTOREM, VYDĚLAT A NEOPAKOVAT ZAČÁTEČNICKÉ CHYBY? Čtěte naše aktuální téma.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Od narození do maturity stojí dítě až tři miliony. Jak to ustát?

Ilustrační snímek

Vychovat dítě je jeden z největších finančních závazků. Už samotné narození potomka výrazně ovlivní rodinný rozpočet po...

Víte, jak se liší platební karty ve vaší peněžence? Otestujte se

Ilustrační snímek

Ne každá platební karta se hodí pro každého a pro všechny operace s penězi. Rozdíl je kupříkladu v tom, zda si chcete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají
Perly týdne: Investorům došly peníze a medvědí akcie letos krutě trestají

Čína se s USA přetahuje o post největší ekonomiky světa, v tuzemsku se zase politici a prezidentští kandidáti přetahují... celý článekNajdete na iDNES.cz