Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Podvodná práce na český způsob

Poohlížíte se po nové pozici? Je slibované místo atraktivní, plat vyšší a benefity hodnotnější? Dejte pozor, aby tomu nebylo právě naopak. Občas platí ono známé, že když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když si Vladimír našel v novinách inzerát, že agentura hledá člověka na ostrahu obchodního řetězce blízko jeho bydliště, navíc se zajímavou výplatou, neváhal. Dlouholetému zedníkovi se práce v teple a pod střechou zalíbila. Dostal uniformu, pravomoci, ale nadšení brzy vyprchalo.

„Nemohli najít další kolegy, a tak jsem dvanáctihodinové směny dělal čím dál častěji. Zpočátku jsem to bral jako provizorium, ale po měsíci jsem už chodil domů jak mátoha,“ říká zklamaný hlídač. Když navíc výplata vůbec neodpovídala tomu, co bylo dohodnuto, dal výpověď. „Nebyly tam slibované příplatky za víkendy, žádné odměny, na příspěvek na mobil jsem podle nich měl nárok až po zkušební době. Naletěl jsem,“ vrtí hlavou Vladimír.

„Šedé agentury“ využívají mezer v legislativě

Spolu s dalšími více než sty tisíci lidí se tak Vladimír dostal do sítě takzvaných šedých agentur, které využívají neznalosti lidí a legislativních mezer. Okrádají tak nejen samotné zaměstnance, které přidělují na dočasné práce, ale i stát. Podle odhadů personální agentury Grafton Recruitment je těchto „nesprávných“ agentur asi deset procent a lidi přidělují především do výrobních společností, logistických center a skladů.

„Často se nám stává, že nám zaměstnanci říkají, že jim některé agentury nevyplácejí přesčasovou práci, nebo že vůbec nedostávají výplatní pásku,“ říká Miroslava Chvojková, manažerka Grafton Recruitment pro oblast agenturního zaměstnávání. Podle ní se tyto agentury, které nemají potřebnou licenci, na práci jiných přiživují.
„Obcházejí celou řadu zákonných nařízení a zaměstnance znevýhodňují i dalšími praktikami, ke kterým patří například nevyplácení bonusů a benefitů, nechávají pracovníky, aby si sami financovali pracovní pomůcky, mzdu dostávají lidé opožděně. Zaměstnanci také často nemají zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu,“ vypočítává nekalé praktiky Chvojková.

Přitom legální personální agentura pracuje přesně naopak. „Plní vůči zaměstnanci všechny povinnosti pracovněprávního vztahu, podle zákona za něj odvádí sociální a zdravotní pojištění a daně a dohlíží na to, aby měl u přiděleného zaměstnavatele srovnatelné mzdové i pracovní podmínky, stejně jako mají kmenoví zaměstnanci na téže pozici,“ vysvětluje Chvojková.

Ohroženy nejsou jen dělnické profese

Podvodné nabídky práce se však nemusí týkat jen nižších dělnických pozic a třeba jen krácení bonusů či opožděné výplaty. Podvodníci si umí „zahrát“ i roli takzvaného headhuntera, tedy personality, který vyhledává pracovníky na vrcholné pozice, prestižní místa u atraktivních zaměstnavatelů.

„Skupina ČEZ veškeré volné pozice inzeruje přes své kariérní stránky www.kdejinde.cz nebo vybrané pracovní portály a žádné zprostředkovatele nevyužíváme. Přesto se potkáváme s případy, kdy některé pracovní portály inzerují volné pozice bez toho, že bychom si inzerci u nich poptali a měli ji takříkajíc pod kontrolou,“ říká mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Upozornění na falešné nabídky práce vydala na svých webových stránkách česká pobočka jedné z největších farmaceutických firem na světě GlaxoSmithKline (GSK). 

„V některých zemích falešné pracovní agentury a portály nabízejí zaměstnání v GSK. Za registraci a ověření dokumentů požadují poplatek. Někteří zájemci dokonce absolvovali pohovory a byla jim nabídnuta pracovní pozice, která ve skutečnosti neexistuje,“ upozorňuje společnost, která figuruje mezi nejlepšími českými zaměstnavateli. 

Personalisté společnosti upozorňují, že „nikdy po zájemcích o práci nepožadují žádné peníze a nenabízejí pracovní uplatnění, aniž by proběhl přijímací pohovor. Falešným agenturám nic neplaťte a ani s nimi nejednejte.“

Podle HR country manažerky Pavly Bučilové se tak děje především v okolních evropských zemích. „Toto varování jsme na naše webové stránky umístili spíše jako prevenci,“ vysvětluje Bučilová.
Mnohé společnosti tak preventivně ze stejného důvodu vyvěšují na své webové stránky přesný popis, jak přijímací řízení vypadá, aby se zájemci o práci mohli ujistit, že je oslovuje daná firma a ne podvodník.

Zdánlivě lukrativní nabídky v zahraničí

Ještě více než v Česku je potřeba prozkoumat zdánlivě atraktivní nabídky práce v okolních státech. Svědčí o tom i průzkum slovenské agentury Grafton Slovakia, podle které je více než desetina z 450 agentur, které se zabývají dočasným zaměstnáváním, nelegálních. „Rozeznat je není pro uchazeče o práci jednoduché. Vystupují jako klasické pracovní agentury a používají stejné metody inzerce,“ vysvětluje Branislav Jančuška, projektový manažér personální společnosti Grafton Slovakia.

Tyto šedé agentury podle něj obcházejí závazná pravidla a poskytují domácí i zahraniční pracovní sílu do výroby i renomovaných firem. „Nahrává jim i současná situace na trhu práce s velmi nízkou nezaměstnaností. Svým způsobem existují i zásluhou zaměstnavatelů, kteří jsou ochotni přistoupit na tyto metody a neférově ušetřit na odvodech,“ doplňuje Jančuška.

Krátkodobě pak situace může vyhovovat i zaměstnancům, protože se z jejich mezd odvádí velmi nízká daň, v budoucnu to však znamená nižší důchod a snížené dávky počítané ze mzdy. „Lidé potom bývají překvapeni, že mají jen minimální důchod nebo nemocenskou, ačkoliv jim zaměstnavatel vyplácel dosti vysokou mzdu, anebo se diví nad nízkou výší vyplacené dávky například peněžité pomoci v mateřství,“ upozorňuje Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.

To, že nejvíce problémů nacházejí u agentur, které přiděluji své zaměstnance do různých firem, potvrzují i čeští inspektoři práce. „V poslední době jsme zaznamenali případy, kdy zejména občané Slovenska zaplatili české firmě poplatek za zprostředkování zaměstnání v Rakousku. Neměla k tomu však žádné povolení. Když ji zájemci o práci následně kontaktovali, nikdo z firmy se už neozval,“ popisuje Richard Kolibač ze Státního úřadu inspekce práce, který ročně dostane několik tisíc podnětů k šetření. Nejčastěji se týkají odměňování, smluv či pracovní doby.

Jak si prověřit pracovní agenturu

Licence personálních agentur lze snadno ověřit na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Agentury, které se chtějí chovat transparentně, jsou také členy Asociace poskytovatelů personálních služeb. Jednotliví členové této asociace podléhají pravidelným auditům, přičemž se kontroluje jak dodržování legislativních předpisů, tak etického kodexu asociace.

Na co si dát pozor:
Před podpisem jakékoliv smlouvy s konkrétní agenturou si vše dobře zkontrolujte. Zpozorněte, pokud agentura nedodrží hned na začátku práce, nebo obchází po dobu vašeho zaměstnání následující body:

  • Agentura práce po vás nesmí požadovat finanční náhradu ani žádný poplatek za to, že vám zprostředkovala zaměstnání, zakázány jsou rovněž srážky z vaší mzdy či bonusů.
  • Je povinna zabezpečit, aby vaše pracovní a mzdové podmínky coby dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou, nebo by byly podmínky srovnatelného zaměstnance.
  • Agentura vás nemá právo přesunout na druhý konec republiky, pokud tak neučiní na základě oboustranné dohody.
  • Vyplácí jen minimální mzdu a zbytek výplaty dostanete jako cestovní náhrady, ze kterých se neplatí odvody. Tratí tak na daních stát i samotný zaměstnanec, který má pak nižší důchod, nemocenskou a další sociální dávky, které se počítají z výše mzdy.
  • Často tak lákají například pracovníky, kteří mají exekuce a peníze bokem se jim hodí.
  • Namísto klasické pracovní smlouvy vám nabídnou „jen“ dohodu o provedení práce. Nebudete mít tak například nárok na dovolenou a jiné výhody zaměstnance.
  • Vydání potvrzení o zaměstnání po skončení pracovněprávního vztahu patří mezi základní povinnosti každého zaměstnavatele.
    Zdroj: Státní úřad inspekce práce, personální agentura Grafton Recruitment
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...