Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Akcie - jistota úspěchu

  • 12
Zámořské akciové trhy zaznamenaly ve zkráceném týdnu velmi volatilní vývoj, nakonec však všechno dobře dopadlo. Další rekordní týden má za sebou Pražská burza, kde kromě indexů překonávaly svá maxima také vybrané tituly. Investoři do zajištěných produktů také nebudou ochuzeni, k dostání jsou totiž stále novinky od HSBC a nově přibyla i dvojice ČSOB/KBC.

Americké akciové trhy nezačaly nový týden po volném pondělí optimisticky, a to i přes dobrá zveřejněná makrodata a velmi dobré zprávy z podnikového sektoru. Další nárůst ceny ropy, a zejména vývoj inflace a očekávaný růst úrokových sazeb však nakonec trhy poslaly do mínusu. V úterý se nálada citelně zlepšila po zjištěni, že inflace není hrozbou a trhy rostly (Dow Jones dokonce ke svému čtyřletému maximu).

Podobně jako v úterý, ani ve čtvrtek nepomohly dobrá makrodata (trh práce) trhům k růstu a po vybírání zisků přišel pokles. Páteční růst cen ropy a opět se zvyšující obavy ze zvyšování úrokových sazeb sice nebyly dobrým odrazovým můstkem pro růst, nakonec však indexy posílily a mohly tak uzavřít (s výjimkou průmyslového Dow Jones) celý týden mírně v plusu (DJIA -0,45 %, Nasdaq +0,2 %, S&P 500 +0,15 %).

Domácí burza, společně s ostatními trhy ve východní a střední Evropě začala týden výrazným růstem a již v pondělí přepisovala svá historická maxima. V úterý pak své rekordní hodnoty ještě vylepšila, když index PX-D skončil na hodnotě 4049,2 bodů a index PX 50 na 1576,4 bodů.

Své maxima překonávaly také jednotlivé tituly, mezi kterými nemohl chybět energetický ČEZ (v pátek 845 Kč), Erste Bank (ve středu 1474 Kč), nebo ORCO, které jen v pátek posílilo o 5,24 % (v pátek 2350 Kč). I přes středeční výraznou korekci si tak nakonec oba indexy mohly připsat zajímavý týdenní nárůst (PX-D +2,06 %, PX 50 +1,76 %).

Nejenom domácí akcie dokáží potěšit své investory dobrými výsledky. Dobrou výkonnost si v uplynulém týdnu připsaly také akciové fondy, případně fondy s převahou akciových titulů v portfoliu. Nejlepší výkonností se prezentuje akciový fond ISČS Sporotrend (3,94 %), následován smíšeným fondem IKS Balancovaný (+2,43 %) a dalším akciovým fondem AKRO nových ekonomik (+2,35 %).

Tento týden opět propadly dluhopisové fondy, mezi nimiž se našel pouze jeden zástupce s kladnou výkonností. Dokonce i ve skupině fondů peněžního trhu jsou dva fondy se zápornou výkonností. Rozdíl ve výkonnosti mezi akciemi a dluhopisy je nejlépe vidět u smíšených fondů. Fondy s převahou akciové složky jsou na tom jednoznačně lépe, než fondy, které do akcií investují minimum prostředků, nebo vůbec.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotech. 3,94% ČPI Nové ekonomiky -0,74%
AKRO nových ekonomik 2,35% ČPI Farm. a biotech. -0,06%
ČSOB Akciový Mix 1,54% ČPI Globálních značek 0,00%
Dluhopisové ČSOB Bond Mix 0,10% AIG FCE stredoeurópsky -0,063%
ČPI Korpor. dluhopisů -0,02% ISČS Trendbond -0,35%
ISČS-ČS korp. dluhopisový -0,04% IKS Plus bondový -0,33%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,81% ISČS Vyvážený Mix -0,11%
IKS Fénix dynamický 0,71% ISČS Dynamický Mix -0,11%
ISČS GLobal Stocks 0,70% IKS Max 3 -0,07%
Peněžního trhu ISČS Sporoinvest 0,07% ČSOB Výnosový -0,63%
Pioneer-Sporokonto 0,00% IKS Peněžní trh -0,01%
       
Smíšené IKS Balancovaný 2,43% SČS Výnosový -0,02%
ČSOB středoevropský 1,60% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
J&T Opportunity CZK 1,59% AKRO balancovaný -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 136,9 ISČS Sporoinvest -35,4
ISČS-ČS korp. dluhopisový 70,8 ČPI Peněžního trhu

-29,3

ISČS Konzervativní Mix 49,3 ISČS Sporotend -13,4

Zdroj: AFAM

V čistých prodejích tento týden vedou fondy fondů (166,4 mil. Kč), i když nejlepší z nich, ISČS Konzervativní Mix (+49,3 mil. Kč), je mezi jednotlivci celkově až na třetím místě. Úspěch u investorů mají v poslední době fondy smíšené (za týden +128,4 mil. Kč), mezi kterými si nejlépe vedl fond IKS Global konzervativní (+35,9 mil. Kč). Překvapivě dobře se prodávaly také dluhopisové fondy (+110,8 mil. Kč), zejména díky fondu ISČS-ČS korporátní dluhopisový (+70,8 mil. Kč).

Další zajištěné novinky od ČSOB/KBC

Fondy KBC/ČSOB tento týden zaznamenaly čisté prodeje dohromady ve výši 292,5 mil. Kč, což se ani zdaleka nepřibližuje výsledku z předešlého týdne. Důvodem je jednak ukončení zvýhodněného upisovacího období dvou oblíbených zajištěných fondů (ČSOB Asijského Růstu 1 a ČSOB Světového Růstu+ 8), ale také záporné čisté prodeje fondu peněžního trhu MultiCash CZK ve výši 110,1 mil. Kč.

Již příští týden se ale může situace změnit. Společnost totiž nezahálí a od 20. února do 7. dubna tak máme v prodeji další dva nové zajištěné fondy. Prvním je fond ČSOB Krátkodobého růstu 1, u kterého je již z názvu jasné, že jeho doba splatnosti patři k těm kratším. Za tři a půl roku tak vyplatí podílníkům minimálně investovanou částku, v lepším případě to pak bude průměr čtvrtletních nárůstů 30-ti akciových titulů.

Pražská burza v roce 2005: Nadchla i zklamala? 
Čtěte ZDE.

Fond ČSOB Světový Click+ 22 vynese investorům za 4 a půl roku minimálně 6 %, jeho maximum je však omezeno na 38,5 % za celou dobu trvání. Výnos fondu závisí na vývoji světových akciových trhů zastoupených indexy DJ Eurostoxx (50 %), S&P 500 (30 %) a Nikkei 225 (20 %).

Co nabízí HSBC?

V nabídce jsou také čtyři zajištěné fondy společnosti HSBC v cizích měnách. Investoři si tak mohou vybrat jeden tříletý, dva čtyřleté a jeden pětiletý fond. Nejkratší dobu váže prostředky Japonský růstový fond (dostupný v USD a GBP), který za tři roky garantuje minimálně návrat investované částky a 100% participaci na vývoji japonských akcií prezentovaných indexem Nikkei 225. Pokud index vzroste za dva roky alespoň o 15 %, fond uzamkne výnos 21 % (USD), resp. 19 % (GBP). Pokud tuto hranici nedosáhne, dostane investor hodnotu týdenních průměrů za poslední rok.

Nejdelší období nabízí Čínský bonusový fond, jehož výnos je odvozen od vývoje indexu FTSE/XInhua China 25. Doba trvání fondu je rozdělena do pěti období, ve kterých se výnos, snížen o nejslabší měsíční výnos, uzamyká. Minimální výnos je 9,25 % v USD a 8,5 % pro GBP.

Výnos Evropského růstového fondu je odvozen od vývoje indexu DJ EuroStoxx 50, participace je však omezena na 90 % v USD, 80 % v GBP a 70 % v EUR. V prvních dvou měnách je výnos počítán týdenním průměrováním v posledním roce, v EUR jde o čtvrtletní průměrování v celém investičním období. Fond garantuje pouze návrat investované částky.

Také společnost HSBC se snaží využít zájem investorů o nemovitostní sektor. Nemovitostní růstový fond umožňuje investorům podílet se na růstu evropských nemovitostních firem, prezentovaných indexem FTSE EPRA/NAREIT Euro Zone Index. Výnos je odvozen od čtvrtletních průměrů indexu, na kterém investor participuje ze 70-ti %. Fond zajišťuje návratnost investovaných prostředků.

Čím jsou pro vás zajištěné novinky zajímavé? Myslíte si, že má investice do zajištěných fondů smysl?. Těšíme se na vaše názory.