Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie jsou pro zkušené investory

aktualizováno 
Akciové fondy nabízí bezesporu šanci na největší výnos. Cenou za zhodnocení v desítkách i stovkách procent za rok je ale velké riziko, které je s pohybem cen akcií spojeno. Všichni odborníci radí, že rozhodne-li se člověk pro takový typ fondů, jedná se o dlouhodobou záležitost - minimálně na pět a více let, a neměl by ztrácet hlavu při prvních poklesech cen.

Při porovnání například s dluhopisovými fondy nabízejí ty akciové vyšší zisk, ale investor se musí připravit na to, že může během doby dojít i ke krátkodobým poklesům. Akciové fondy by měl proto volit ten, kdo ví, že část svých úspor nebude v horizontu alespoň pěti let potřebovat a zároveň se nebojí podstoupit riziko případné ztráty. Je dobré se držet zásady dobrého investování a nevkládat prostředky jen do jednoho akciového fondu, ale pokud se pro takové investování rozhodnete, rozložte své peníze mezi více fondů. Stejně tak by bylo chybou vkládat veškeré úspory do akciových fondů a podlehnout slibům vysokých výnosů. Tím, že využije své peníze i v jiných investičních příležitostech nebo na stavební spoření či pojištění, omezíte případnou možnost ztráty svých úspor.

Člověk, který zatím nemá s podílovými fondy žádnou zkušenost by hned na začátku neměl začínat s akciovými fondy. Předem je dobré vědět, na jaké trhy se fond zaměřuje a cenné papíry jakých firem nakupuje. Tím je určena celková strategie

Myslíte si, že má smysl investovat do akcií nebo akciových podílových fondů?

Zeptali jsme se pana Henka de Bruijne, generálního ředitele ING Investment Management C.R., a.s.

Ano, jsem přesvědčen, že investovat do akcií se vyplácí, ale je potřeba při tom respektovat určitá pravidla. Akcie jsou běh na dlouhou trať - alespoň pět let a déle a je potřeba rozložit své portfolio. Nikdy nekupovat jednu nebo dvě akcie, této podmínce vyhovují především podílové fondy. Já sám osobně mám část svých úspor uloženou v akciích, respektive v akciových podílových fondech. 

fondu a i podle ní se dá odvodit, jak velkou šanci máte zhodnotit své finanční prostředky. Pro laika je dobré se orientovat i podle správce fondu. Investiční společnosti, které patří ke skupině velkých bank obvykle poskytují jistotu, že vaše peníze nezmizí v nějakém podivném tunelu.

Důležité při výběru fondu je nejen jeho strategie, ale i poplatky za správu, vstup a výstup z fondu. Vstupní a výstupní poplatky se pohybují v rozmezí nula až deset procent, za správu peněz si fondy účtují do dvou procent.

Pozor: Úspěšnost či naopak ztráty fondu v minulém období neznamenají, že se výkonnost fondu nemůže změnit.Také vám nedává záruku, že budou vaše úspory stejným způsoben zhodnoceny. Sledujte tedy pravidelně vývoj ceny podílových listů, ať zbytečně neproděláte.

Jaký je váš názor? Myslíte si také, že má smyls investovat do akcií nebo akciových podílových fondů? Nemyslíte si, že jsou investice příliš rizikové?

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz