Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie možná dále porostou. Dobrá zpráva to ale není

aktualizováno 
V roce 2009 si připsaly více než dvacetiprocentní růst. Loni rostla jejich cena v průměru o dalších 12 procent, a to bez ohledu na rodící se dluhovou krizi v eurozóně a obavy z jejího možného rozpadu. Řeč je o akciích, jejichž cena v poslední době roste, ať se děje cokoli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V minulých letech jsme si zvykli na to, že růst ceny akcií předznamenává s odstupem několika měsíců blížící se lepší časy také v reálné ekonomice. Důvod byl prostý. Úvěrový boom a růst zadlužení tlačil nejen na zvyšování spotřeby, ale také objemu investic, ekonomika dostávala nové podněty k expanzi, firmám rostly tržby, a to zvyšovalo atraktivitu jejich akcií. To vše do doby, než centrální banky, ze strachu ze zvyšujících se cen, přistoupily ke zvyšování úrokových sazeb a přiškrcení úvěrového kanálu.

Tímto krokem potenciálním dlužníkům omezily přístup k levným úvěrům a existujícím dlužníkům zvýšily náklady na obsluhu starého dluhu, což vedlo k omezení spotřeby i investic.

Typickou ukázkou byla hypoteční krize v USA, kdy euforii z levných peněz a boomu na americkém trhu s bydlením vystřídalo nepříjemné vystřízlivění, následující poté, co řada amerických domácností zjistila, že není schopna splácet své závazky při zvýšení úrokové míry z rekordně nízkého jednoho procenta na 5,25 procenta.

Jak se ale dnes ukazuje, ani po velmi úspěšných dvou letech, během kterých si akcie v USA připsaly 35 procent, se situace ve světové ekonomice nijak dramaticky nelepší. Míra nezaměstnanosti v USA je jen lehce pod desetiprocentní hranicí a ani Evropa na tom není o moc lépe. Například ve Španělsku je nyní bez práce 20 procent lidí, tedy o procento a půl více, než začátkem roku 2010. Obavy z prohlubování dluhové krize navíc již v tomto roce začnou nutit vlády k úsporám, což se negativně projeví na ekonomickém růstu, jehož zpomalení je do nadcházejícího roku více než pravděpodobné.

Z jakého důvodu se tedy akciím dařilo i v době pro reálnou ekonomiku tak nepříznivé? Odpověď na tuto otázku není složitá. Pomohla především měnová politika centrálních bank, které i v minulém roce zaplavovaly finanční trhy novými penězi. Ukázkovým příkladem je centrální banka ze všech nejmocnější – americký Federální rezervní systém (Fed). Ta v listopadu oznámila, že nakoupí americké státní dluhopisy za 600 miliard dolarů. Tím potěšila nejen majitele dluhopisů, ale i ostatních finančních aktiv jako jsou například akcie. Odsaje z trhu totiž velkou část cenných papírů, které by jinak musely vstřebat banky a ostatní investoři. Ti mají nyní k dispozici menší nabídku, což přirozeně zvýší cenu, kterou za tyto cenné papíry budou ochotni zaplatit.

Co tedy čekat od akcií v roce 2011? I nadcházející rok bude zřejmě plně v režii měnové politiky centrálních bank. Například americký Fed ale zatím ani v náznacích nepřipouští, že by se v blízké době chystal zahájit výstupní strategii ze svých dřívějších opatření. Pravý opak je pravdou.

V nedávném rozhovoru pro pořad 60 minutes na televizní stanici CBS, uvedl šéf Fedu Ben Bernanke, že do dalších měsíců nemůže vyloučit další navyšování objemu nakupovaných dluhopisů. Pozadu přitom nezůstává ani Evropská centrální banka. Ta ve snaze uklidnit situaci na evropském trhu s dluhopisy v minulém měsíci výrazně navýšila objemy nakupovaných dluhopisů, kterých od loňského května nakoupila za více než 73 miliard euro.

Příliv nových peněz na finanční trhy tedy pokračuje a může i nadále podpírat další růst cen akcií. Pakliže jejich cena v příštím roce znovu výrazněji povyroste, nebude to však výsledkem lepšící se ekonomické situace a expandující ekonomiky, jako tomu bylo v letech minulých. Bude se jednat o další důkaz, že minulá opatření nefungují, i přesto jsou ale nadále uplatňována v zoufalé snaze, že fungovat konečně začnou.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

Najdete na iDNES.cz