Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie na rozvíjejících se trzích jsou rekordně drahé

aktualizováno 
V posledních týdnech zažívají akciové burzy ve většině případů poklesy cen jednotlivých titulů, avšak i přes to lze říci, že akcie jsou relativně nejdražší od října předminulého roku.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - akcie, burza, index | foto: Profimedia.cz

Akcie jsou v poslední době dokonce dražší než akcie na rozvinutých trzích v USA nebo Evropě, tedy alespoň pokud mluvíme o širokých akciových indexech. O situaci konkrétních titulů samozřejmě takto obecné soudy dělat nemůžeme.

A jak vlastně společnosti Groupama Asset Management, Palatine Asset Management a Standard Life Investments, jejichž tvrzeními je tento článek inspirován, zjistily, že akcie na rozvíjejících se trzích jsou momentálně příliš drahé? Mimo jiné jim k tomu posloužil velmi rozšířený ukazatel Price-Earnings Ratio (P/E), který lze pro jednotlivý titul spočítat tak, že tržní cenu akcie dělíme čistým ziskem společnosti na jednu akcii. Tento indikátor nám vlastně říká, kolik peněžních jednotek zaplatíte za jednu peněžní jednotku zisku.

V případě MSCI Emerging Market Indexu má tento indikátor v současnosti hodnotu 15,4 a v případě nejznámějšího akciového indexu Dow Jones Industrial Average (USA) má hodnotu jen 10,9. Je tedy vidět, že americké akcie jsou výrazně levnější.
Je ovšem třeba říci, že jednotlivé rozvíjející se trhy jsou na tom různě. Například ze zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), které tvoří hlavní složku MSCI Emerging Market Indexu, se výrazně vymyká Rusko. Zatímco v Číně jsou dnes akcie doslova předražené – P/E má hodnotu 32,4, v Rusku koupíte akcie za hubičku – P/E má hodnotu 6,3 (Graf 1). U vyspělých trhů také o úplné jednotnosti hovořit nemůžeme, když německé akcie jsou také relativně drahé.

Price-Earnings Ratio je však pouze jedním z ukazatelů naznačujících, že akcie na emerging markets jsou přehodnocené. Obdobný ukazatel Price-Book Ratio porovnávající tržní cenu akcie s účetní hodnotou podniku na jednu akcii hovoří v podobném duchu. Poslední zmíněný indikátor je zejména vhodný pro bankovní tituly.

A co to všechno může znamenat? Logika je jednoduchá, trhy mají jakousi automatickou schopnost se navádět do rovnováhy, a proto, co je příliš drahé, může zlevnit, a co je příliš levné, může podražit. Možným závěrem tedy je, že ceny akcií na rozvíjejících se trzích čeká pád. Zejména u čínských akcií je pak zarážející nejen výše P/E, ale i rychlost, se kterou se tento ukazatel v posledních měsících zvyšoval (Graf 2). Předešlé závěry to jen potvrzuje.

Výše zmíněná předpověď se pak zdá o to věrohodnější, jestliže si uvědomíme, že běžný stav není takový, že např. americké a čínské akcie mají stejný P/E, ale že ty čínské ho mají dokonce nižší. Volatilita, tedy rozkolísanost a rizikovost, akcií na rozvíjejících se trzích je totiž vyšší než v případě rozvinutých zemí, a tak investoři vyžadují slevu na cenách akcií na rozvíjejících se trzích, neboli analogicky jejich vyšší ziskovost, což znamená i nižší P/E. Kdo však máte akcie obchodované na pražské burze, nemusíte se jejich výprodeje zdaleka tak obávat, ačkoliv jsme k emerging markets stále řazeni, P/E u indexu PX je totiž na relativně rozumných hodnotách. Ostražitost je ovšem s akciemi potřeba vždy.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

Osm nástrah, které vás mohou potkat při koupi či prodeji nemovitosti

Ilustrační snímek

Víte, že v den podpisu smlouvy o koupi nebo prodeji domu či bytu vůbec nemusí být jisté, zda k převodu skutečně dojde?...

I psům a kočkám lze sjednat zdravotní pojištění, ušetří až desetitisíce

Ilustrační snímek

Psi a kočky mohou chodit k lékaři „na pojišťovnu“ jako my lidé. Speciální pojistka sice nepokryje každou návštěvu...

Nová státní půjčka na bydlení pro mladé rodiny má výhody i omezení

Ilustrační snímek

Od patnáctého srpna začne stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení nabízet mladým rodinám do šestatřiceti...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz