Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie nerostou, trhy se propadají

aktualizováno 
Většině akciových trhů (jak amerických, tak evropských) se letos nedaří. Prázdniny akciovým trhům nesvědčí a trend poklesu pokračoval i v měsíci červenec, kdy hlavní akciové indexy zakončily obchodování v červených číslech. Investorům tak od začátku letošního roku vydělaly akcie přinejlepším nulu.

Vyhlídky akciových titulů však nejsou tak pesimistické. Analytici očekávají průměrný zisk na evropskou akcii 23 % a u akcií obsažených v americkém indexu S&P 500 téměř 15 %. Problémem se však stává vysoká cena ropy i výsledková sezóna, která poněkud pokulhává za optimistickými očekáváními trhů.

V čele poklesů za červenec stojí technologický index Nasdaq, který ztratil více než 7 %. Nasdaq se tak dostal na nejnižší úroveň za posledních dvanáct měsíců. Trhy jsou také nervózní z nejnovějších varování americké vlády, že finančním institucím v New Yorku hrozí nové útoky Al-Káidy. Nejistá bezpečnostní situace podlamuje spotřebitelskou důvěru v USA, a tím také hospodářský růst.

Index

Změna za červenec 2004

Nasdaq Composite (USA)

-7,73%

Nikkei 225 (Japonsko)

-5,09%

DAX (Německo)

-4,48%

S&P 500 (USA)

-3,30%

DJIA (USA)

-2,82%

CAC 40 (Francie)

-2,72%

FTSE 100 (Velká Británie)

-1,14%

Zdroj: Fincentrum

Vyzkoušejte si obchodování na akciových trzích na vlastní pěst. V INVESTIČNÍ HŘE můžete vyhrát Škodu octavii 

USA zdražili peníze

Poprvé po čtyřech letech se rozhodl Federální rezervní systém zvýšit úrokové sazby. Klíčová hodnota, od které se odvíjí cena půjček, tak má hodnotu 1,25 % a v porovnání s evropskou sazbou 2 % zůstává nadále na velice nízkých úrovních. Trh dluhopisů předseda amerického Fedu nepotěšil. Naznačil, že růst úrokových sazeb bude dále pokračovat. 

Český akciový trh čeká spíše pokles

Zatímco americké i evropské akcie stagnují, české si od začátku roku připsaly více než 20 %. Při současných cenách se však investoři do nákupů příliš nehrnou a tak je pravděpodobná korekce i na českém akciovém trhu. Obchodování na Pražské burze bylo poslední měsíc silně ovlivňováno zveřejňováním hospodářských výsledků jednotlivých firem.

Neuspokojivé pololetní výsledky firem Philip Morris a Zentiva srazily akcie i na pražské burze. Akciový index PX-D ztratil 0,54 %. Šok zažili akcionáři Philip Morris. V reakci na zveřejněné zisky totiž hodnota akcií klesla téměř o 12 %.  Nad úroveň 200 Kč se na chvíli při obchodování vyhouply akcie ČEZ, kterým se v měsíčním srovnání dařilo nejvíce a připsaly si 7,4 %.

Index

Hodnota 30.6.2004

Hodnota 30.7.2004

Změna

PX-50

793,5

790,2

-0,42%

PX-D

1 994,8

1 984,0

-0,54%

Zdroj: BCPP Praha

V obavách ze špatných hospodářských výsledků zažily výprodej akcie Komerční banky, které postihla ztráta více než 8 %. Zveřejněním pololetních výsledků se propad Komerční banky podařilo zastavit a nenaplnila se tak pesimistická očekávání trhu.

Největší investiční extrémy za měsíc

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

METALIMEX

+4,5%

SEVEROČESKÉ DOLY

-2,6%

SPAD

ČEZ

+7,4%

KOMERČNÍ BANKA

-8,3%

Zdroj: BCPP Praha

Tahounem zůstává střední Evropa

Nejvyšší roční výnosy si stále drží středoevropské akciové fondy. K těm, které zhodnotily prostředky svých investorů nejvíce, patří ING Český akciový fond 40,29 % a ISČS Sporotrend 36,63 %. V měsíčním srovnání se nejvíce dařilo ČPI - Fondu ropného a energetického průmyslu +1,56 %. Podílníci těžili hlavně z vysoké poptávky a ceny ropy, která měla pozitivní vliv na akciové tituly ropných společností v portfoliu podílového fondu.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu

Nejlepší výkonnost

Nejhorší výkonnost

Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Název fondu

Výkon za 
1 měsíc

Akciový

ČPI - OPF Fond ropného a energetického průmyslu

+1,56%

ČPI - OPF Fond nové ekonomiky

-5,37%

-1,83%

Smíšený

IKS Balancovaný

+1,43%

J&T OPPORTUNITY CZK

-1,68%

-0,34%

Dluhopisový

ISČS-TRENDBOND

+1,54%

Živnobanka - NADAČNÍ

-0,28%

+0,58%

Peněžního trhu

ISČS-SPOROINVEST

+0,37%

ČSOB výnosový

+0,14%

+0,30%

Zdroj: UNIS

Posilující dolar oslabuje korunu

Česká měna v červenci ztratila proti dolaru půl procenta a naopak proti společné evropské měně půl procenta získala. S postupným zvyšováním úrokových sazeb se vyhlídky dolaru stávají optimističtější. Podle průzkumu padesáti největších investičních bank by měl kurz dolaru k euru dosahovat na konci letošního roku hodnotu 1,22 USD/EUR.

Koruna i tak zůstává na velice silných úrovních a zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB, které by měnu ještě více zatraktivnilo, je v nejbližší době nepravděpodobné. Jmenování nového premiéra a očekávané vyslovení důvěry nové vládě, by mělo výrazně snížit domácí politické riziko.

Ropa dále podraží, těžbu už nelze zvýšit

Ropa zřejmě opět překoná dosavadní cenové rekordy. Hlavním důvodem je situace kolem ruského koncernu Jukos a vysoká poptávka. Cena americké lehké ropy se poprvé po 21 letech dostala téměř na hranici 44 dolarů za barel. Světové hospodářství zažívá růst, poptávka po ropě neustává a trh ji už nedokáže pokrýt. OPEC nemá žádné další kapacity. Jediná země, která může produkci zvýšit, je Saudská Arábie, avšak v jejích zásobách zůstává už pouze nekvalitní těžká ropa.

Chcete investovat? Kdo vám znásobí peníze? Čtěte ZDE.

Černé zlato je na svém maximu však jenom nominálně. Reálná cena, přepočtená podle současné kupní síly dolaru, je stále více než o polovinu nižší než v roce 1980 během ropné krize po iránské revoluci. Za vysokou cenu, která by už vážně ohrozila světovou ekonomiku, považují experti cenu kolem 50 dolarů na barel.

S posilováním amerického dolaru kleslo zlato nejníže za měsíc. V průběhu minulého týdne zaznamenaly drahé kovy výrazný růst cen. Nejvíce si polepšilo stříbro, které zhodnotilo v červenci o 10,28 %. Světová poptávka po drahých kovech roste, a tak by jejich cena měla být nadále zajímavá.


 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Ilustrační snímek

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a...

Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Vladimír Brůna

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz