Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie Telecomu doplácejí na koupi EuroTelu

  0:01aktualizováno  0:01
Dobrá zpráva z minulého pondělí, že Český Telecom podepsal předběžnou dohodu s americkými operátory na koupi jejich 49 procentního podílu v dceřinné společnosti Eurotel za 1,475 mld. USD, neměla překvapivě na akcie Telecomu pozitivní vliv.
Dobrá zpráva z minulého pondělí, že Český Telecom podepsal předběžnou dohodu s americkými operátory na koupi jejich 49 procentního podílu v dceřinné společnosti Eurotel za 1,475 mld. USD, neměla překvapivě na akcie Telecomu pozitivní vliv. Během minulého týdne se tyto akcie ocitly na svém pětiletém minimu.

Střemhlavý pád k 288,5 Kč minulý pátek (včerejší kurs byl 266 Kč – pozn. Fincentra) byl vyvolán zprávou o pravděpodobném snížení ratingu od společnosti Standard & Poor's, která z kraje týdne varovala, že Telecom by mohl ze svého cash flow vynaložit příliš mnoho prostředků na obsluhu nového dluhu, jež bude potřeba na financování této výrazné akvizice.

Proslýchá se, že management Českého Telecomu preferuje emisi dluhopisů před syndikovanou půjčkou. Znamenalo by to, že bychom se stali svědky největší emise dluhopisů v České republice. Podrobnosti celého financování by měly být podle Urse Kambera z Telecomu oznámeny tento týden (včera Telecom potvrdil, že na pokrytí nákladů spojených s koupí Eurotelu vydá emisi eurobondů).

„Vzhledem k celkovému sentimentu (na telekomunikačním trhu) je situace stále špatná, ale je zde poptávka po společnostech, které jsou i v těchto podmínkách růstové a hodnoty jejich akcií, a potažmo i obligací, toto reflektují“, řekla Jana Benešová, globální manažerka pro pevně úročené cenné papíry ze společnosti Credit Suisse Asset Management v Londýně. Jako příklad zmínila i nedávné oživení u cenných papírů společnosti Netia, což je polský alternativní operátor provozující pevné linky. Rovněž dodala, že investoři sledují zadluženost společnosti velmi ostražitě. „Má to vliv na cenu obligací a také na důvěru ve společnost“.

Z tohoto pohledu, i přes varování S&P, je na tom český operátor mnohem lépe než většina z velkých telekomunikačních operátorů, kteří bojují s vysokou zadlužeností. Analytici a ratingové agentury se však rozcházejí v názoru, zda nový dluh ponechá společnost v bezpečné úrovni podílu dluhů a vlastního jmění, která v prvním čtvrtletí tohoto roku činila 30%. Pokud by si Telecom půjčil 1,5 mld. USD, zvýšil by se tento poměr na 50%.

S&P uvedlo, že Telecom byl v pondělí umístěný na seznam CreditWatch (seznam společností, u kterých je vysoká pravděpodobnost změny jejich ratingu – pozn. Fincentrum) a to s „negativním výhledem“ s tím, že „ačkoli se konsolidovaný EBITDA (zisk před úroky zdaněním a odpisy) bude zvyšovat, zvýšení konsolidovaného dluhu převýší růst firemního cash flow vzhledem k využití dluhu při financování akvizice.

S&P považuje úroveň zadluženosti ve výši 2,4 násobku EBITDA – což je úroveň, kterou by Český Telecom dosáhnul po získání 1,5 mld. USD půjčky na akvizici Eurotelu – za kritickou úroveň. Konkurent S&P, agentura Moody's Investor Service je jenom o trochu shovívavější, neboť za kritickou považuje úroveň 2,5 násobku EBITDA. Minulý týden agentura Moody's oznámila, že rating Telecomu nebude měnit, protože nebude dosaženo této úrovně. Agentura zvláště zdůraznila skutečnost, že Český Telecom kupuje podíl ve své vlastní dceřinné společnosti, kterou již částečně ovládá, že tato společnost operuje na domácím trhu Telecomu, a proto je riziko poměrně malé. Rovněž však varovala, že další zadlužení, jež by vedlo k překročení hranice 2,5 násobku EBITDA, by podle vyjádření společnosti „velmi pravděpodobně vedlo k negativní ratingové reakci“.

Podle nedávné analýzy ING Barings na Český Telecom a maďarský Matáv, je český operátor zadlužený méně než jeho maďarský protějšek a dokonce i méně než polský TPSA.

Vedení Českého Telecomu se už v minulosti několikrát snažilo získat od amerických investorů jejich podíl v Eurotelu. Až v tomto roce však Američané projevili vůli prodat tento podíl za cenu, jež by Telecom akceptoval. Vedení Telecomu se po několik měsíců dohadovalo s americkými AT&T a Verizon Communications, které držely dohromady 49% podíl v Eurotelu. V minulosti končila tato jednání krachem, neboť Američané požadovali více než 2 mld. USD za svůj podíl, který jim zaručoval 50% kontrolu nad největším českým mobilním operátorem.

Perspektiva nové emise obligací ve výši 1,5 mld. USD vzbudila na trhu velký zájem a společnost předpokládá, že vedoucí manažer této emise by měl být oznámen tento týden. Bankéři si všimli, že ačkoli zde jsou velké emise od největších evropských telekomnikačních společností, především Deutsche Telecom a France Telecom, které jsou považovány za potenciální kupce v nadcházející privatizaci Českého Telecomu, a také emise British Telecomu, na českém trhu s dluhopisy bylo v posledních letech emisí jako šafránu.

Podle bankéřů zde byly jiné důvody pro výběr obligací, jako zdroje financování. Mnoho mezinárodních bank poskytovalo půjčky pro telekomunikační sektor jen velmi nerado, a to vzhledem ke globálně se zhoršující kvalitě dluhů. „Myslím si, že (koupě Eurotelu) nebude mít za následek velký rozdíl (v privatizaci Českého Telecomu)“, řekl Alex Wright, telekomunikační analytik ze společnosti UBS Warburg. Podle něj je celkový efekt koupě „mírně pozitivní“ pro Český Telecom, neboť mu přinese plnou kontrolu nad tímto mobilním operátorem.

Tři společnosti, Deutsche Telekom, France Telecom a Vivendi mají údajně zájem o koupi 51 procentního podílu v největším české telekomunikační společnosti. Avšak všechny tři skupiny musí čelit potenciálním problémům spojeným s touto akvizicí. Deutsche Telekom již vlastní majoritu ve druhém největším domácím mobilním operátoru – RadioMobilu. Navíc je, stejně jako France Telecom, zatížena obrovskými dluhy. Na druhé straně Vivendi doposud nemá zkušenosti s řízením dominantní telekomunikační společnosti na žádném trhu.

Vláda očekává, že z prodeje svých 34 procent v Českém Telecomu, jež jsou součástí prodejního balíku, by mohla získat přibližně 80 mld. Kč (kolem 2 mld. USD). Vláda v současnosti vlastní 51,1% podíl v Telecomu, dalších 27% vlastní od roku 1995 konsorcium TelSource. Zaplatilo za ně tehdy 1,45 mld. USD. Dalších 6,5% si koupilo samotná KPN (jež je se společností Swisscom členem konsorcia TelSource). Zbytek akcií je veřejně obchodován.


Originál v anglickém jazyce si můžete přečíst na stránkách PBJ zde.
Chcete-li pravidelně využívat informace od Prague Business Journal, klikněte zde.


Kdo nakonec získá Český Telecom? Deutsche Telekom, France Telecom, Vivendi nebo někdo jiný? Budou ještě akcie Telecomu padat?

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Ilustrační snímek

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Další nabídka

Kurzy.cz

Co pošle bitcoin do stratosféry?
Co pošle bitcoin do stratosféry?

Kdo dnes neinvestuje do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, jako kdyby nebyl. Ne každý chce investovat do něčeho, čemu neroz... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.