Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie Volkswagenu a Erste v březnu jednoznačně vedly

aktualizováno 
Jak si vedly minulý měsíc nejvýznamnější tituly na RM-SYSTÉMU a které z nich dosáhly největších extrémů, a tedy potěšily, nebo naopak zklamaly řady investorů?
V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence.

V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence.

Střídavě se do vývoje trhů promítaly pozitivní a negativní informace. V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence poté, co známá americká banka Bear Stearns oznámila velké finanční problémy a její akcie během krátké chvíle propadly až o 95 procent.

Tento propad stáhl dolů celý americký a následně i evropský trh. Dalším milníkem bylo snížení základních úrokových sazeb v USA o 75 bodů na 2,25 %.

Akcie Erste Bank posilují

Mezi českými akciovými blue-chips nejvíce posilovaly akcie Erste Bank. Růstovým impulzem byla informace o prodeji pojišťovacích aktivit Erste Bank do rukou VIG za 1,445 mld. euro (4,5 euro na akcii). Součástí transakce je také dohoda o spolupráci při vzájemném prodeji produktů, uzavřená na 15 let.

Pro Erste Bank to znamená zajímavou možnost nabídnout současným klientům VIG svoje produkty. Reakce trhu byla velmi impozantní a během dvou dnů posílily akcie Erste o více jak 11 %. Investoři vyhodnotili prodej velmi pozitivně i z toho důvodu, že pojišťovací aktivity nepřinášejí dlouhodobě bance velké zisky a prodejem se výrazně vylepší kapitálová přiměřenost společnosti, což je pro mnoho institucionálních investorů klíčovým údajem a v případě Erste Bank byl jedním z mála ukazatelů, které z fundamentálního pohledu stály za nízkým kurzem akcie. Na konci měsíce podpořilo kurz ještě doporučení ke koupi od Goldman Sachs s novou cílovou cenou 47,41 euro. Spíše než samotná cena byl zajímavý fakt, že se po dlouhé době jedná o zlepšené doporučení. V současné době se pohybuje kurz Erste Bank kolem 1 093 Kč.

Akcie Volkswagenu nahoru vytáhlo Porsche

V průběhu března rovněž silně posilovaly akcie společnosti Volkswagen, která ohlašovala výsledky hospodaření. Největší evropská automobilka zvýšila v uplynulém roce čistý zisk o 50 % na 4,12 mld. euro (103 mld. Kč), provozní zisk vzrostl o 40 % na 6,15 mld. euro (154 mld. Kč) při tržbách 108,9 mld. euro (2 726 mld. Kč). Bezprostřední reakce trhu byla mírně negativní.

Kurz akcií poté intenzivně rostl díky spekulacím ohledně navyšování podílu Porsche ve Volkswagenu tak, aby její podíl na hlasovacích právech přesáhl 75 %. Volkswagen je jednou z největších společností na českém kapitálovém trhu obchodovaná na trhu RM‑SYSTÉM s tržní kapitalizací 1,37 bilionu korun při aktuálním kurzu 4 724 Kč.

Akcie Pegas ztrácí 18 %

Velmi kolísavé bylo obchodování s titulem Pegas, druhého největšího evropského výrobce netkaných textilií. Akcie za březen ztratily přes 18 % ze své hodnoty.

Za volatilní obchodování může nálada na kapitálovém trhu a také oznámené výsledky hospodaření za uplynulý rok, které byly na úrovni očekávání trhu. Společnost vytvořila při výnosech 122 mil. euro čistý zisk 22,1 mil. euro (+9,2% y/y).

RM-Systém

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Grafton Recruitment Praha
MISTR VÝROBY

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz