Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie Volkswagenu a Erste v březnu jednoznačně vedly

aktualizováno 
Jak si vedly minulý měsíc nejvýznamnější tituly na RM-SYSTÉMU a které z nich dosáhly největších extrémů, a tedy potěšily, nebo naopak zklamaly řady investorů?
V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence.

V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence.

Střídavě se do vývoje trhů promítaly pozitivní a negativní informace. V polovině března zaznamenaly trhy opět silné turbulence poté, co známá americká banka Bear Stearns oznámila velké finanční problémy a její akcie během krátké chvíle propadly až o 95 procent.

Tento propad stáhl dolů celý americký a následně i evropský trh. Dalším milníkem bylo snížení základních úrokových sazeb v USA o 75 bodů na 2,25 %.

Akcie Erste Bank posilují

Mezi českými akciovými blue-chips nejvíce posilovaly akcie Erste Bank. Růstovým impulzem byla informace o prodeji pojišťovacích aktivit Erste Bank do rukou VIG za 1,445 mld. euro (4,5 euro na akcii). Součástí transakce je také dohoda o spolupráci při vzájemném prodeji produktů, uzavřená na 15 let.

Pro Erste Bank to znamená zajímavou možnost nabídnout současným klientům VIG svoje produkty. Reakce trhu byla velmi impozantní a během dvou dnů posílily akcie Erste o více jak 11 %. Investoři vyhodnotili prodej velmi pozitivně i z toho důvodu, že pojišťovací aktivity nepřinášejí dlouhodobě bance velké zisky a prodejem se výrazně vylepší kapitálová přiměřenost společnosti, což je pro mnoho institucionálních investorů klíčovým údajem a v případě Erste Bank byl jedním z mála ukazatelů, které z fundamentálního pohledu stály za nízkým kurzem akcie. Na konci měsíce podpořilo kurz ještě doporučení ke koupi od Goldman Sachs s novou cílovou cenou 47,41 euro. Spíše než samotná cena byl zajímavý fakt, že se po dlouhé době jedná o zlepšené doporučení. V současné době se pohybuje kurz Erste Bank kolem 1 093 Kč.

Akcie Volkswagenu nahoru vytáhlo Porsche

V průběhu března rovněž silně posilovaly akcie společnosti Volkswagen, která ohlašovala výsledky hospodaření. Největší evropská automobilka zvýšila v uplynulém roce čistý zisk o 50 % na 4,12 mld. euro (103 mld. Kč), provozní zisk vzrostl o 40 % na 6,15 mld. euro (154 mld. Kč) při tržbách 108,9 mld. euro (2 726 mld. Kč). Bezprostřední reakce trhu byla mírně negativní.

Kurz akcií poté intenzivně rostl díky spekulacím ohledně navyšování podílu Porsche ve Volkswagenu tak, aby její podíl na hlasovacích právech přesáhl 75 %. Volkswagen je jednou z největších společností na českém kapitálovém trhu obchodovaná na trhu RM‑SYSTÉM s tržní kapitalizací 1,37 bilionu korun při aktuálním kurzu 4 724 Kč.

Akcie Pegas ztrácí 18 %

Velmi kolísavé bylo obchodování s titulem Pegas, druhého největšího evropského výrobce netkaných textilií. Akcie za březen ztratily přes 18 % ze své hodnoty.

Za volatilní obchodování může nálada na kapitálovém trhu a také oznámené výsledky hospodaření za uplynulý rok, které byly na úrovni očekávání trhu. Společnost vytvořila při výnosech 122 mil. euro čistý zisk 22,1 mil. euro (+9,2% y/y).

RM-Systém

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz