Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie začínají druhý růstový rok

aktualizováno 
Investice nejsou nikdy bez rizika, zato nabízejí vyšší výnosy, než jaké vám nabídnou bankovní produkty. Jaké investice jsou hitem posledních týdnů a od jakých trhů a instrumentů je naopak lepší finanční prostředky držet co nejdále? Akcie opět výrazně rostly, a i když rostoucí trend má stále ještě mnoho trhlin, mohl se v říjnu oslavovat rok od otočení medvědího trendu na akciových trzích. Kterým směrem se vydají akcie nyní? Jaký má růst akcií vliv na ostatní aktiva – dluhopisy, měny nebo zlato?

Hned z počátku měsíce se akciové indexy vydaly prudce vzhůru po zveřejněných pozitivních číslech z amerického trhu práce. Pokles z konce září, který znamenal záporný výsledek akciových indexů za září, byl vmazán během prvních deseti obchodních dnů a desátý říjen byl již zmíněným výročím jednoho roku ode dna na akciových trzích. Za jeden rok od 10.října 2002 udělal výnos akciových trhů radost řadě investorů. Index S&P 500 vzrostl o 34 %, německý DAX rovněž o 34 % a index technologických akcií Nasdaq dokonce o 71,5 %,na hodnotu těsně pod 2 000 body, což je číslo, které po pádu internetových akcií čekal jen málokdo. Říjen byl úspěšný jak v USA, tak v Evropě a Japonsku, když růst akcií podpořily i dobré firemní výsledky (např. Yahoo!, GE,…) a v Evropě i komentáře představitelů Evropské centrální banky o očekávání vyššího ekonomického růstu.

DJIA poslední říjnový týden překonal hranici 9800 bodů, když skončil na 9801,12, německý DAX, který byl  30. září na dvou a půl měsíčním minimu, získal za říjen 12,26 %. V USA ještě nesmíme opomenout nejvyšší čtvrtletní růst HDP od roku 1984. Předposlední říjnový den totiž ministerstvo obchodu oznámilo rekordní růst 7,2 % za třetí čtvrtletí (anualizovaně), což bylo dalším růstovým impulsem.

Index Změna
S&P 500 5,50%
DJIA 5,67%
Nasdaq Composite 8,13%
FTSE 100 4,80%
DAX 12,26%
CAC 40 8,43%
Nikkei 225 3,33%
Zdroj: Fincentrum

Situace u nás byla do značné míry obdobná jako v zahraničí. Hlavní index pražské burzy PX-50 si připsal 5,76 %, bluechipový PX-D dokonce o procento více, 6,78 %. Ze SPADových akcií se nejlépe dařilo Erste Bank, která rovněž v říjnu slavila výročí, tentokrát jeden rok od uvedení na pražskou burzu. Cílové hodnoty pro kurz v horizontu jednoho roku, které se tehdy uváděly byly pod hranicí 2 000 Kč. Dnes však je Erste Bank o tisíc korun dražší.

Index Hodnota 30.9.2003 Hodnota 31.10.2003 Změna (%)
PX-50 602,0 636,7 5,76
PX-D 1484,8 1585,4 6,78
Zdroj: BCPP

Trhy střední a východní Evropy, které byly jedny z nejvyhledávanějších z rozvíjejících se trhů, však koncem října dostaly ránu v podobě situace okolo ruské firmy Jukos. (Více v TĚCHTO článcích.) Obavy investorů, aby na těchto trzích nepřišli o své peníze, se totiž neomezily jen na Rusko, ale prakticky na všechny trhy na východ od hranic Evropské unie. Nejvíce byly postiženy ruské akcie (index Moscow Times ztratil za deset dní dvacet procent hodnoty), ale negativní dopad se ukázal i v Polsku, Maďarsku a i u nás. Více než u akcií se situace odrazila na poklesu dluhopisů, u kterých musel vzrůst výnos, za který budou investoři ochotni půjčovat své peníze na těchto trzích.

Největší investiční extrémy za měsíc
  Nejlepší změna (%) Nejhorší změna (%)
Domácí akcie (bez SPADu) OKD 24,5 ŽIVNOSTENSKÁ BANKA -11,0
SPAD ERSTE BANK 11,0 UNIPETROL 0,0
Zdroj: BCPP

Z akcií na pražské burze se nejvíce dařilo oborům strojírenství, těžebním a zpracovatelským firmám. Oborový podindex „Těžba a zpravování nerostů“ si za říjen polepšil o 15,32 %.

Vyzkoušejte si své schopnosti portfolio manažera v Investiční hře - o ceny

Pravděpodobně nejdostupnějším způsobem investování jsou podílové a investiční fondy. Z domácích si pochopitelně nejvyšší výnosy připsaly akciové fondy, které v průměru připsaly podílníkům 3,3 %. Nejúspěšnější byl ČPI Fond nové ekonomiky, který má ve svém portfoliu společnosti jako IBM, Nokia, Siemens, Dell, Microsoft,… a je ze 100 % zainvestován do akcií. I v ročním horizontu je tento fond úspěšný. S výkonností 21,7 % je v žebříčku nejúspěšnějších fondů na druhém místě za ISČS Sporotrendem s 32,5 %. V minulém měsíci nejúspěšnější ČPI fond farmacie a biotechnologie skončil tentokrát na opačném konci žebříčku s poklesem o -0,8 % (rovněž v ročním horizontu je momentálně na poslední příčce s -0,88 %).

U domácích fondů si však nelze nevšimnout záporného výnosu u dluhopisových fondů. Jak již bylo řečeno, dluhopisy patří stále mezi instrumenty, kterým se nedaří a v dohledné době se obrat k lepšímu nečeká. Přesun investic k akciím, které reagují na zlepšující se makroekonomické ukazatele, je hlavním důvodem poklesu cen dluhopisů.

U zahraničních dluhopisových fondů lze nalézt kladný výnos pouze v případě high yield dluhopisů, nebo dluhopisů z rozvíjejících se trhů. Riziko spojené s investicí do těchto fondů je však obdobné jako u sektorově nebo regionálně zaměřených akciových fondů.

Domácí otevřené podílové fondy
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (%) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (%) Název fondu Výkon za 1 měsíc (%)
Akciový ČPI Fond nové ekonomiky 6,27 ČPI Fond farmacie a biotech. -0,82 3,30
Smíšený J&T OPPORTUNITY CZK 2,87 IKS globální -1,55 -0,22
Dluhopisový ČPI korp. dluhopisů -0,05 ISČS TRENDBOND -2,98 -1,51
Peněžního trhu AKRO OBLIGACE 0,52 ISČS SPOROINVEST 0,04 0,06
Zdroj: UNIS ČR

Ze zahraničních akciových fondů byly nejúspěšnější sektorově zaměřené fondy na polovodiče, internetové firmy, technologie a mezi prvními je opět i Capital Invest Gold Stock, investující do společností těžících drahé kovy.  

Zahraniční fondy s registrací od KCP
Typ fondu Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (%)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (%) Název fondu Výkon za 1 měsíc (%)
Akciový Franklin EURSMIDCAPGR 18,55 PARVEST HOLLAND -9,45 3,65
Smíšený Templeton GLBL BAL A ACC 6,39 PARVEST HORIZON 30 EURO -4,05 1,24
Dluhopisový PARVEST INTERNATIONAL BOND 5,34 Erste Sparinvest FIDUCIA -4,34 -0,39
Peněžního trhu ESPA CASH EURO-PLUS 1,42 HVB FOND PEN.TRHU PLUS -0,57 0,05
Zdroj: AKAT ČR

Měnový trh již nebyl tak volatilní jako v dřívějších měsících. Vládě se podařilo prosadit státní rozpočet na další rok, a tak v podstatě jediným velkým nebezpečím pro českou korunu byly vlivy ze zahraničí. Převážně oslabování polského zlotého přesunulo prodejní tlaky i do České republiky a kurz začal oslabovat. Nicméně i toto nebezpečí koruna přečkala bez újmy a udržela se pod 32,1 Kč za euro, vysoko pod úrovní 32,9 Kč za euro, kterou koruna okusil na začátku září. Vůči dolaru byla koruna ještě více strnulejší a za měsíc oslabila o 0,2 % na 27,515 Kč za dolar.

Zlato a platina jsou v kurzu

Přestože cena zlata hned z počátku října reagovala na čísla z trhu práce poklesem o 14 dolarů za jediný den (největší pokles v posledních šesti letech) na 368,7 dolarů za troyskou unci, dlouhodobá tendence na trhu zlata je růstová. O tom svědčí i to,

Další informace o cenách komodit a aktuální komentáře naleznete ZDE

že tuto ztrátu se podařilo brzo vymazat a cena se vrátila nad 380 dolarů za troyskou unci. (Prudký pokles byl zapříčiněn nastavením stop-loss pokynů na úrovni 380 dolarů za unci u hedge fondů a dalších institucionálních investorů). Nakonec skončil říjen na hodnotě 386,25 dolaru za unci oproti 388 dolarům poslední zářijový den. 

Velmi zajímavá se z pohledu investorů jeví platina. Přestože je cena platiny již na svém 23-letém maximu, stále je zde býčí trend. Růst ceny je způsoben stoupající poptávkou po tomto kovu, kterou nestačí krýt stávající těžební zařízení. S růstem platiny roste i podobný kov paladium, kde jsou rovněž očekávány velké zisky. Cena platiny vzrostla za říjen ze 710 dolarů za unci na 753 dolarů. Cena stříbra zůstává na přibližně stejných hodnotách okolo 5,1 dolaru za troyskou unci.

Důležité komodity doplňuje ropa, která sice během konce září a začátku října prudce zdražila až na 31 dolarů za barel (severomořská ropa typu Brent), ale koncem října opět spadla pod 28 dolarů za barel. Pozitivní vliv na pokles ceny ropy měly zvyšující se zásoby ropy v USA a růst těžby OPECu. Oproti září se těžba zemí z organizace OPEC zvýšila o 400 tis. barelů denně. Dalším faktorem působícím kladně na pokles je poté obnovování těžby v Iráku.

Jak jste investovali v minulém měsíci? Myslíte si, že růst akcií bude pokračovat i další rok?

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Unipetrol - 3Q17 Preview
Unipetrol - 3Q17 Preview

Unipetrol – 3Q17 Preview Outstanding Macro Environment Continues Oil & Gas CURRENT PRICE CZK 345 CZECH REPUBLIC TARGET ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.