Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie ztrácely, fondy si přilepšily

aktualizováno 
Po dobrých začátcích se trhy u nás doma i za Atlantikem propadaly a připsaly si další nepovedený týden. Na výkonnosti fondů se to však odrazilo méně, než by se dalo čekat. Ty navíc po týdnu výprodejů zaznamenaly výrazný nárůst čistých prodejů.

Trhy v USA sice po volném pondělí hned na úvod obchodování tahala dolů ropa, nicméně v průběhu dne se přeci jen investoři odhodlali k nákupům a indexy tak mohly zakončit první obchodní den v plusu. Pozitivní nálada však do následujícího dne nevydržela, a tak i přes dobré makrodata trhy klesaly. Na svědomí to měly především obavy z nepříznivých výsledků, což se nejvíce projevovalo v sektoru polovodičů.

Jelikož obavy se postupně v průběhu týdne naplňovaly, trhům k růstu nepomohla ani klesající cena ropy. S výjimkou pátečního ranního chvilkového vzpamatování tak akcie klesaly až do konce týdne, na což nejvíce doplatil technologický sektor (DJIA -1,56 %, Nasdaq -2,58 %, S&P 500 -1,47 %).

Po nepovedeném předchozím týdnu jakoby si chtěla Pražská burza napravit reputaci a hned v pondělí začala tento cíl naplňovat a všechny tituly ve SPADu posílily. Bohužel, i tady se pokračování optimismu nekonalo a hned druhý den začal propad většiny titulů. Velmi důležitou a pozitivní zprávou bylo podmínečné přijetí akcií společnosti ORCO Property Group k obchodování na hlavním burzovním trhu. Její akcie by se tak ve SPADu mohly objevit už začátkem února.

Ve středu ráno to sice vypadalo na obrat k lepšímu, nakonec byl ale scénář podobný předchozím dnům a většina titulů končí opět v mínusu. Po dalším propadu ve čtvrtek zachraňoval situaci na trhu Unipetrol, který po celotýdenním mírném růstu posílil jen v pátek o 6,8 procenta a skončil tak těsně pod hranicí 110 Kč. Kromě Unipetrolu si pak připsal týdenní nárůst pouze Philip Morris, ostatní tituly skončily v mínusu (PX-D -0,82 %, PX 50 -0,43 %).

Výkonnost překvapila, no neohromí

Trochu překvapivě se při pohledu na výsledky akciových trhů u nás doma, v USA nebo v Evropě jeví výsledky akciových podílových fondů ve statistice Unie investičních společností (UNIS). Na rozdíl od předešlého týdne si totiž jenom dva z nich připsaly zápornou výkonnost, konkrétně ČSOB Akciový Mix (-0,63 %) a ČPI Farmacie a

Nemovitostní fondy - investice do jistoty? Čtěte ZDE

biotechnologie (-0,19 %). Ostatní fondy skončily v plusu, i když výsledky to nejsou světoborné. Nejlépe dopadl fond IKS Světových indexů (+0,87 %).

Dobře se v uplynulém týdnu vedlo fondům fondů, z nichž fond IKS Fond fondů zaznamenal nejlepší výkonnost vůbec (+1,66 %). Dobře dopadly také fondy peněžního trhu, už méně se dařilo fondům dluhopisovým i fondům smíšeným, mezi nimiž je i fond s nejhorší celkovou týdenní výkonností, ČSOB středoevropský (-1,18 %).

Podobně jako výkonnost fondů, i čisté prodeje zaznamenaly v uplynulém týdnu opačný trend oproti týdnu předešlému a tento týden si tak mohly připsat přírůstek prostředků ve celkové výši +637,1 mil. Kč. Až na fondy fondů (-3,2 mil. Kč) zaznamenaly všechny skupiny fondů kladné čisté prodeje. Přílišnou konzervativnost domácích investorů dokazují čisté prodeje fondů peněžního trhu (+448,9 mil. Kč), po ztrátovém týdnu se investoři vrátili k fondům smíšeným (+76,0 mil. Kč) a peníze přibyly i do fondů duhopisových (+67,4 mil. Kč) a akciových (+48,1 mil. Kč). Je ale nutno poznamenat, že kladné hodnoty u posledně dvou jmenovaných skupin fondů zařídily především fondy společnosti ISČS, akciový Sporotrend (+65,6 mil. Kč) a dluhopisový Sporobond (+57,7 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS Světových indexů 0,87% ČSOB akciový mix -0,63%
ISČS-EUROTREND 0,30% ČPI Farm a biotech. -0,19%
Pioneer - akciový 0,20% AKRO Svět 0,00%
Dluhopisové ČSOB Kvanto korunový 0,17% Amslico stredoeurópsky -0,79%
ISČS-BONDINVEST 0,16% ISČS-TRENDBOND -0,38%
ČSOB Bond Mix 0,15% IKS Plus bondový -0,28%
Fondy fondů IKS Fond fondů  1,66%        
ISČS-GLOBALTREND 0,85%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,08% ISČS SPOROINVEST 0,04%
ČPI Peněžního trhu 0,06% ČSOB výnosový 0,00%
Pioneer-Sporokonto 0,06%      
Smíšené AKRO mezinárodní flexi 0,52% ČSOB Středoevropský -1,18%
JT Opportunity CZK 0,47% ČSOB obchodu -0,43%
Pioneer - dynamický 0,30% ISČS Výnosový -0,35%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 279,5 ISČS-EUROTREND -8,4
IKS Peněžní trh. 165,4 Pioneer - dynamický -8,2
ISČS-SPOROTREND 65,6 ČSOB Bohatství -6,5

Zdroj: UNIS

Fondy ING jsou úspěšné

I mezi fondy společnosti ING Investment management pravidelně vyčnívá ve statistice čistých prodejůjeden fond, ING Český akciový fond, jenž i uplynulý týden pomohl svými čistými prodeji (+61,1 mil. Kč) k celkově kladné bilanci fondů této společnosti (+59,5 mil. Kč). Ruku v ruce s čistými prodeji však kráčí také výkonnost tohoto fondu, která v minulém roce dosáhla obdivuhodných 50,83 %, za což si fond vysloužil u ratingové agentury Morningstar rating 5 hvězdiček a patří mu třetí příčka mezi nejlepšími světovými fondy sledovanými touto společností. Podobně jako českým akciím se dařilo minulý rok také slovenským dluhopisům, čehož důkazem je výkonnost Slovenského fondu obligací (+8,15 %).

ISČS rozšiřuje nabídku prémiových vkladů

Vzhledem k pozitivnímu přijetí šestiměsíčních Prémiových vkladů, do kterých klienti ISČS vložili od listopadu už 600 mil. Kč, přichází společnost na trh s novou tříměsíční variantou. Podobně jako je tomu u půlroční verzi, i tady mají klienti zajištěnou sazbu 0,30 % p.a a prémiovou sazbu (dohromady tak můžou získat výnos 3,8 % p.a.), kterou klient získá, pokud je ve stanovený den před datem splatnosti splněna podmínka daná rozpětím, ve kterém se musí pohybovat aktuální kurz koruny vůči americkému dolaru. Prémiové vklady jsou pojištěny podobně, jako ostatní vklady v bankách, jsou ale rovněž zdaněny.

Myslíte, že může domácí akciový trh zopakovat výborné výsledky z minulého roku i v tomto roce? Napište nám vaše názory, budeme se těšit. 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Čína je na střet s USA připravena, s Bílým domem je to horší

Kurzy.cz Ve stejné chvíli, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odhaloval dalekosáhlou reformu diplomacie pro lepší distribuci čín...

Grafton Recruitment Praha
KOORDINÁTOR FMEA

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz