Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akciové fondy hlásí výrazné zisky

aktualizováno 
Měsíc červenec byl z pohledu investování měsícem akcií. Akciové podílové fondy svou výkonností převálcovaly dlohopisové, které po období vysokého růstu zaznamenaly ztráty. I tentokrát vám přinášíme přehled výkonností zahraničních fondů, pro které byl uplynulý měsíc velice zajímavý. Kde tedy bylo vašim penězům nejlépe?

Od ukončení války v Iráku rostou akcie výrazným tempem. Americké akciové trhy už překročily úroveň, na kterých se ocitly po teroristických útocích z 11. září 2001, což se evropských trhům zatím nepodařilo. Odhady růstu HDP ve Spojených státech výrazně předčily očekávaní trhu. Dopad irácké krize a slabosti ekonomiky ochabují.

Očekávaní dobrých výsledků firem poslalo akcie nahoru, ještě před jejich zveřejněním. Všechny akciové indexy zaznamenaly velmi slušný růst, i když  nejsledovanější S&P 500 si připsal za červenec jenom 1,62 %. Již 82 % společností z indexu oznámilo výsledky a až 64 % těchto společností překonalo očekávaní investorů.

Akcie výrazně rostly

Americký akciový trh taktéž pozitivně přijal zprávu z Iráku o smrti synů Saddáma Husajna a sérii pozitivních makroekonomických zpráv ohledně objednávek na zboží dlouhodobé spotřeby a trhu nemovitostí. Posílení dolaru též příznivě zapůsobilo na příjmy firem tvořících  velkou část tržeb v USA. Stále však není jasné, jestli dluhopisy již mají to nejlepší za sebou a nastal čas akcií nebo ne. Vzhledem ke konci irácké krize je reálná šance, že trend růstu akcií bude pokračovat a dojde k obnovení posilovaní dolaru.

Evropské akcie prošly minulý měsíc výrazným růstem. Trhy potěšily hlavně výsledky evropských firem. Rostly indexy FTSE Velké Británie, CAC 40 Francie a německý DAX si připsal dokonce 10,84 %, i když v posledních dnech sledujeme jeho korekci k nižším hodnotám, protože dlouhodobý trend slabé německé ekonomiky se nemění.

Evropské ekonomice by pomohlo další snížení úrokových sazeb, které je možné očekávat v druhé polovině roku, vzhledem k silnému euru, nízké inflaci a slabé ekonomice. Oživení ekonomiky bude pomalejší než v USA, hlavně kvůli silnému euru. Výraznější růst však lze čekat až v příštím roce.

ZAHRANIČNÍ FONDY AKCIOVÉ
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)
Nejlepší za měsíc
F T JAPAN A ACC EUR FRANKLIN TEMPLETON INVESTFUNDS EUR 17,36 n/a
CS EF (LUX) SMALL & MID CAP GERMANY CREDIT SUISSE ASSET MANAGEMENT EUR 12,57 12,98
PARVEST WORLD SPEC. SITUATIONS BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT USD 11,94 -9,29
Nejhorší za měsíc
GLOBAL ENERGY PIONEER INVESTMENT MANAGEMENT S.A. USD -3,64 4,96
ESPA STOCK PHARMA - DIV.       ERSTE-SPARINVEST EUR -2,74 0,63
GLOBAL TELECOMS        PIONEER INVESTMENT MANAGEMENT S.A. USD -2,09 16,15
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
PARVEST HOLLAND BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT EUR 1,48 -36,88
CS EF (LUX) GLOBAL INTERNET CREDIT SUISSE ASSET MANAGEMENT USD 7,48 68,85
Průměrná výnosnost zahraničních akciových fondů 4,98 -5,58
Zdroj: AKAT

Na první příčku v měsíční výkonnosti se vyšvihl dřívější outsider,  Franklin Templeton Japan EUR. Za červenec si připsal +17,36 %. Fond investuje drtivou většinu svých aktiv do japonských akcií. Za ním skončil Credit Suisse Small&Mid Cap Germany s výkonností 12,57 %. Fond investuje do malých společností s tržní kapitalizací pod 3 miliardy EUR se sídlem v Německu. Jako nejhorší skončil Global Energy (Pioneer investment) se ztrátou 3,64 %.

Průměrná výkonnost zahraničních akciových fondů za měsíc červenec byla 4,98 %. Na špici výkonnosti za rok se drží Credit Suisse Global Internet fond, který svým podílníkům zhodnotil aktiva o 68,85 %. Fond investuje do společností, které se podílí na vývoji internetového obchodu a E-Commerce. Po splasknutí bubliny nové ekonomiky se však fondy tohoto typu budou nadále potýkat s nedůvěrou investorů.
 
Dluhopisy se propadají

Chcete se stát milionářem? A když se jím stanete, jak jím zůstat? Poradíme vám - nenechte si ujít Investiční strategii pro třetí tisíciletí.

Pokles cen dluhopisů stále pokračuje ve všech vyspělých ekonomikách. Období růstu způsobené útlumem vyspělých ekonomik a vlna snižování úrokových sazeb, která měla na dluhopisy příznivý vliv, je minulostí.

Z projevu Alana Greenspana bylo patrné, že Fed má největší zájem na oživení americké ekonomiky a deflační hrozbu odsouvá na vedlejší kolej. Pro americké dluhopisové trhy to znamenalo výrazné ztráty. Mnoho ukazatelů napovídá, že další snížení úrokových sazeb není potřebné, avšak ke zvýšení sazeb nedojde dřív než v průběhu následujícího roku.

Závěr je tedy jasný. Jestliže dojde k nastartování ekonomického růstu, dojde i k růstu inflace společně s úrokovými sazbami. Ten poté vyústí do poklesu cen dluhopisů. Pozvolna by tedy mělo dojít k obratu trendu posilování cen dluhopisů. Analytici doporučují zvýšit podíl akcií v portfoliu, protože osud dluhopisů je nejistý.

Situace na evropském dluhopisovém trhu víceméně kopírovala dění v USA. Dluhopisy se vydaly cestou poklesu, i když méně výraznou. I v Japonsku zaznamenaly vládní dluhopisy pokles cen a akcie druhé největší ekonomiky světa se vydaly na cestu vzhůru.

 

ZAHRANIČNÍ FONDY DLUHOPISOVÉ
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)
Nejlepší za měsíc
PARVEST INTERNATIONAL BOND BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT USD 4,78 22,97
PARVEST CANADIAN DOLLAR BOND BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT CAD 3,60 10,71
F HIGH YLD EUR A ACC FRANKLIN TEMPLETON INVESTFUNDS EUR 3,16 17,91
Nejhorší za měsíc
BOND USA A          ERSTE-SPARINVEST EUR -8,55 -4,70
BOND MORTGAGE A     ERSTE-SPARINVEST EUR -5,71 -4,42
T GLBL BOND B DIS FRANKLIN TEMPLETON INVESTFUNDS USD -5,60 16,70
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
ABN AMRO FUNDS-LATIN AM.BOND F ABN AMRO IF USD 2,38 60,04
JB CONVERT BOND JULIUS BAER MULTIBOND CHF 1,19 -33,26
Průměrná výnosnost zahraničních dluhopisových fondů -1,05 5,33
Zdroj: AKAT

Jaké jste měli v červenci šance zhodnotit své peníze? Kde se dá nejvíce vydělat? Více ZDE.

Nejhůře se ze zahraničních dluhopisových fondů dařilo Bond USA A fondu (Erste-Sparinvest). Jeho aktiva ztratily –8,55 % a svezly se na poklesu dluhopisového trhu. Naopak 4,78% zisk si připsal Parvest International Bond, který šel proti trhu.

Dluhopisové fondy v průměru za měsíc červenec ztratily –1,05 %. Při pohledu na roční výkonnost je hvězdou ABN Amro - Latin America Bond Fund. Fond investuje do převoditelných cenných papírů vynášejících úroky v USD v Latinské Americe (Ekvádor, Brazílie, Argentina) a nese s sebou nadprůměrná investiční rizika.

 

ZAHRANIČNÍ FONDY PENĚŽNÍHO TRHU

Název fondu

Správce

Měna

Změna VJ/PL za 1 měsíc     (v %)

Změna VJ/PL za 12 měsíců (v %)

Nejlepší za měsíc
KBC MULTI CASH CAD MEDIUM KBC AM CAD 0,36 4,93
KBC MULTI CASH CAD KBC AM CAD 0,27 2,22
PARVEST SHORT TERM STERLING BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT GBP 0,25 1,15
Nejhorší za měsíc
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (USD)   UNIGESTION USD -0,53 2,39
RAIFFEISEN DOLAROVÝ RAIFFEISEN KAG USD -0,51 4,13
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (EUR) UNIGESTION EUR -0,42 4,30
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
RAIFFEISEN EVROPSKÝ RAIFFEISEN KAG EUR -0,16 5,38
T US$ LIQ RES BX DIS FRANKLIN TEMPLETON INVESTFUNDS USD -0,10 -0,71
Průměrná výnosnost zahraničních fondů peněžního trhu 0,03 0,85
Zdroj: AKAT

Výkonnost zahraničních fondů fondů a smíšených fondů ZDE.

Fondy peněžního trhu zůstaly fakticky na stejných úrovních. Průměrná výnosnost zahraničních fondů peněžního trhu byla +0,03 %. Nejlépe se vedlo KBC Multi Cash CAD Medium (+0,36 %), nejhůře dopadl ESPA Cash Dollar z Erste-Sparinvest (-1,37 %). Po započtení znehodnocení koruny v červnu jsou výnosy ještě nižší.

Koruna je slabá

Jaké triky se používají v investiční společnostech? Jak nás podvádějí portfolio manažeři fondů? Více ZDE.

Investory, kteří vložili své peníze do zahraničních podílových fondů bude určite zajímat vývoj kurzu koruny k světovým měnám. Negativní náhled zahraničních investorů na středoevropský region, výplaty dividend velkých firem, ztráta vládní většiny spojená s hrozbou předčasných voleb a nakonec pokles úrokových sazeb na úroveň v eurozóně způsobily, že koruna uzavírala červenec na 32,23 CZK/EUR, což je ztráta –2,09 % a oproti dolaru dokonce –4,09 %. Kurz koruny a eura se v průběhu měsíce dostal až k hranici 32,40 CZK/EUR.

Kurz koruny bude v blízké době určovat domácí politické události. V případě krize by kurz koruny mohl poklesnout až na úroveň 33,00 CZK/EUR.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.