Akontace meziúvěrů klesají až k nule

aktualizováno 
Úrokové sazby z překlenovacích úvěrů v poslední době klesají a to až k hodnotám nižším, než mají přidělené úvěry ze stavebního spoření: pod 6%. Objevují se už také překlenovací úvěry s nulovou akontací, u kterých není třeba mít na účtě ani korunu. Podmínky úvěrů ze stavebního spoření se stejně jako u hypoték mění v souvislosti se situací na trhu a ty se stávají pro klienty mnohem dostupnějšími, než tomu bylo v minulosti.

Spořitelny se samozřejmě dále snaží získat si nové klienty, ale větší důraz než v minulosti se začíná klást na úvěrovou složku stavebního spoření. Jaké novinky tedy jednotlivé stavební spořitelny přichystaly?

Stavební spořitelna České spořitelny

Ta nyní přichází opravdu s velkou změnou. Nově od 1. července zavádí tarif 40:60, což znamená, že zájemcům o úvěr bude stačit, když naspoří 40% cílové částky a úvěr tedy může tvořit až 60%. Tato změna se bude týkat i stávajících klientů. Buřinka se tak připojila k ostatním spořitelnám, které tento tarif nabízejí. Vlastně zbyla už pouze ČMSS, která se drží stále základního modelu 50:50.

Jako další novinku Buřinka představila možnost rezervovat si úvěr až na dobu jednoho roku po zrušení účtu. Tedy klient si například po pěti letech spoření nechá vyplatit naspořené prostředky, výplatou vkladů mu skončí doba spoření, což znamená, že si již může uzavřít další novou smlouvu se státní podporou. Přitom mu ale neskončí první smlouva a nabídka na úvěr mu trvá ještě dalších 12 měsíců. Rezervace je bezplatná a klient ji využít nemusí. 

Wüstenrot

Stavební spořitelna Wüstenrot přichází od 1. července s „letní jubilejní nabídkou“ pro ty zákazníky, kteří si smlouvu uzavřou do konce září. Podmínkou je cílová částka minimálně 140 000 Kč. Klient, který se zřekne úvěru ze stavebního spoření a zároveň splní podmínky pro přidělení cílové částky, získá již po pěti letech spoření úrokové zvýhodnění ve výši 35% ze sumy připsaných úroků při úrokové sazbě 3%. To znamená, že celkově dosáhne úroková sazba hodnoty přibližně 4,05%, čímž se spořitelna Wüstenrot dostává do čela svých konkurentů, spořitelen HYPO a Raiffeisen, kde se vklady klientů úročí 4% sazbou. Bez této speciální akce získávají jinak klienti Wüstenrotu podle obchodních podmínek úrokové zvýhodnění až po sedmi letech spoření.

Od 1. července bude také Wüstenrot v případě potřeby žádosti o úvěr vyřizovat expresně, do 48 hodin. Přidělené úvěry ze stavebního spoření zdarma, překlenovací úvěry s expresním  příplatkem 1% z cílové částky.

Nedávno byl také představen překlenovací úvěr „Armáda“. Je určen ale pouze pro financování bytových potřeb vojáků a policistů. Jeho výhodou je nulová akontace, příjemce úvěru nemusí mít na svém účtu vůbec nic v okamžiku, kdy o něj žádá. Překlenovací úvěr Armáda je poskytován na dobu maximálně 70 měsíců, jeho výše není omezena a lze jej kombinovat s jinými úvěry.

VSS KB

Až do konce srpna byla prodloužena akce snížení úrokových sazeb z překlenovacích úvěrů o 1% z běžné výše. Aktuální sazby meziúvěrů se tak pohybují v rozmezí 6% až 8,7%.

Novinkou je překlenovací úvěr IMPULS určený mladým lidem ve věku 25 – 35 let. Jeho předností je nízká akontace, která může až nulová. Spořitelna tento meziúvěr poskytne i klientovi, který nemá na svém účtu žádné prostředky. Výše úvěru je omezena shora i zdola: minimálně 150 000 Kč, maximálně 1,5 mil. Kč. Musí se samozřejmě dospořovat úložkami ve výši alespoň 0,5% z cílové částky měsíčně až do doby, kdy bude na účtu alespoň 40% cílové částky, což je podmínka pro přidělení úvěru. Maximální doba splatnosti IMPULSu je šest let, zajištění je požadováno standardní.

Nevýhodou tohoto překlenovacího úvěru jsou však vysoké požadavky na bonitu klientů: pokud je svobodný, koeficient životního minima je minimálně 2,5, u ostatních žadatelů musí být alespoň 2,0. To znamená, že do příjmů se dlužníkovi i ručitelům musí vejít splátka úvěru, částka dospořování a dvou (nebo 2,5) násobek životního minima.

IMPULS je tak určen pro mladé bonitní lidi, kteří mají vyšší příjmy, ale zatím nemají nastřádáno moc peněz.

Současná situace v překlenovacích úvěrech:

Stavební spořitelna

Minimální možná akontace překlenovacího úvěru

Minimální možná úroková sazba překlenovacího úvěru

ČMSS

20%

6,3%

HYPO *

40%

9,5%

Raiffeisen

20%

5,9%

Stavební spořitelna ČS

20%

6,0%

VSS KB

0%

6,0%

Wűstenrot

0%

5,8%

 *Pozn: HYPO místo překlenovacích úvěrů nabízí svůj produkt Nadstandard, který může částečně meziúvěr nahradit – ale až po minimálně dvou letech spoření.

Celkově se dá shrnout, že všechny spořitelny v posledním období snižovaly akontace (Buřinka dokonce i úvěru ze stavebního spoření) a úrokové sazby překlenovacích úvěrů, které se dnes pohybují okolo 6%, což už je sazba, kterou se úročí přidělené úvěry.

 

Pomůže vám při řešení bytové situace fakt, že úvěry se zlevňují a jsou dostupnější? Bude vás to motivovat k čerpání překlenovacího úvěru?

 

 

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Více než kdy jindy musí být firmy obezřetné k požadavkům svých zaměstnanců. Touha Čechů po změně zaměstnání stále...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

Michl: 5 největších mýtů o rozpočtu Česka

Michl: 5 největších mýtů o rozpočtu Česka

Kurzy.cz Vždycky jsem měl rád hitparády, a tak jsem si teď udělal radost a sestavil svou vlastní. Není to hitparáda hudební (tak...

Advantage Consulting, s.r.o.
ACCOUNT MANAGER PLOŠNÉ SPOJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz