Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alpy i Krkonoše: stejně drahé?

aktualizováno 
Čtyři tisíce korun. To je rozdíl mezi cenou dovolené ve Špindlerově Mlýně a rakouském Ski Amadé. Týdenní ubytování, strava, skipas a doprava vyjde v hlavní sezoně v nejznámějším českém horském středisku na deset tisíc korun a v rakouském Ski Amádé na čtrnáct tisíc korun. Co za to? Namísto 25 kilometrů sjezdovek můžete lyžovat na 860 kilometrech tratí.
Lyžaři

Lyžaři | foto: Ski France International Pascal LebeanMF DNES

Žádný rozdíl nemusí být mezi cenou  v Česku a Rakousku za týden lyžování při srovnatelných službách. To když využijete nabídky takzvaného paušálu, tedy noclehu včetně permanentky ve vybraném týdnu mimo hlavní sezonu.

Podobných pobytů lze využít už nyní, v rámci akcí „prvního sněhu“. Cestovní kanceláře nabízejí například v půlce prosince sedmidenní zájezd do oblasti Amadé s pětidenním lyžováním včetně polopenze za necelých deset tisíc korun. Za podobných podmínek si můžete šest dní zalyžovat třeba i v italském Val di Sole.

Ve většině středisek se týdenní pobyty končící před Vánocemi nabízejí za srovnatelné ceny. Rozdíly v řádu tisícikorun má na svědomí kvalita konkrétního hotelu, penzionu či apartmánu. Podle Pavla Cvacha ze Ski centra Radotín jsou jedničkou v zahraničí francouzská střediska, kde se bydlí přímo před sjezdovkou. Itálie je levnější, ke sjezdovce se však obvykle musí dojet busem nebo autem.

NENECHTE SI UJÍT
E-mail, internet
Nestíháte - nakupte si na webu
Nákup pomocí internetu už dávno není pro mnoho lidí něčím neobvyklým. Potraviny si však online objednává výrazně méně populace. Jaká je pak úspora?
uklízečky
Brigád je mnoho, ale chybějí lidé
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání.

Nejdražší lyžování je ve Špindlu

Nejznámějším a zároveň nejdražším zdejším lyžařským centrem je Špindlerův Mlýn v Krkonoších. Prestiž mu zvedá mimo jiné kvalitní černá sjezdovka. Cena za noc ve standardním penzionu s pokoji s příslušenstvím tu přijde v zimě obvykle na 500 až 900 korun. Drahé je i lyžování. Oproti minulé zimě poskočila cena jednodenní permanentky na 750 korun.

Milovníci lyžování mají v Česku na výběr mezi desítkami středisek, která jsou dostupnější, s dobrým poměrem cena–kvalita. Za nocleh se snídaní v penzionech s vlastním příslušenstvím na pokoji se platí řádově 300 až 500 korun. A ve stejných relacích se pohybuje i denní lyžování. Ceny permanentek se zvyšovaly v průměru o pět až sedm procent, někde zůstaly stejné.

Zlepšily se podmínky i v malých střediscích

„Pokud považují lyžaři za ‚kvalitu‘ příjemné prostředí, příznivé ceny a nevyžadují strmé sjezdovky, budou spokojenější v menších areálech, například v Jeseníkách, Krušných či Orlických horách,“ míní Ondřej Katz ze SKI magazínu. Jako příklad uvádí areál Kohůtka či Bublava, kde za denní permanentku zaplatí 300 korun, nebo Čenkovice, kde postačí 250 korun.

Příznivě na výši cen i kvalitu služeb působí podle něho v posledních letech především konkurence. „Vybavenost a služby se výrazně zlepšily. Namátkou lze jmenovat Herlíkovice v Krkonoších, Liberec nebo šumavský Skiareál Lipno. Všude se hodně investovalo a střediska jsou i přes omezené přírodní podmínky na slušné úrovni,“ říká Ondřej Katz.

Zajímají vás konkrétní ceny ve vybraných střediscích? Ty spolu s 5 radami, jak si levně zalyžovat a ušetřit co nejvíce, naleznete v našem aktuálním tématu.

Kam jezdíte lyžovat vy? Co si myslíte o cenách na českých horách - vyplatí se ještě na ně jezdit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Banky komplikují klientům nákup kryptoměn. Proč?

Ilustrační snímek

Kryptoměny jsou fenoménem posledních měsíců. Někteří je zatracují, jiní o nich básní. Byť jde o rizikovou investici,...

Co víte o GDPR? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

GDPR neboli Obecné nařízení o ochraně osobních údajů je v dnešních dnech velmi diskutované téma. Víte, co toto nařízení...

Kvíz: Uměli byste bez potíží změnit dodavatele energií?

Ilustrační snímek

Podle posledního průzkumu spotřebitelské organizace dTest 21 % respondentů uvažuje o změně dodavatele energií. Pokud...

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Neplaťte zbytečně. Která banka má nejmenší poplatky? PŘEHLED

Kurzy.cz Český bankovní trh se neustále rozrůstá. Nové banky přibývají a společnosti se doslova předbíhají, která nabídne klient...

Najdete na iDNES.cz