Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američané rádi chválí, Japonci kontrolují

aktualizováno 
Mezinárodní společnosti většinou dbají na to, aby si ve všech zemích zachovaly vlastní „firemní kulturu“. Zaměstnanci však nejsou všude stejní.

O Češích se má obecně za to, že jen těžko snášejí formální prostředí, přesné plány či přílišný důraz na tým. „Z povinných teambuilding ových aktivit, které mají stmelit kolektiv, se většinou snaží vykroutit,“ poznamenává brněnská psycholožka Zdeňka Židková. Po práci se však čeští kolegové rádi sejdou na pivu.

V USA se tolik nekritizuje
Z amerického prostředí pochází mnoho personalistických trendů, které se vyučují v manažerských kurzech. Američtí šéfové se na vás budou zřejmě celý den usmívat a mnohokrát vás překvapí detaily, které si o vás zapamatovali ze společenské konverzace. Pokud vám budou chtít něco vytknout, na začátek a na konec přidají pětiminutovou pochvalu vašich minulých úspěchů.

Mezi americkými kolegy nevzniká tak často přátelství jako v českých kancelářích. Konverzují buď pracovně, nebo společensky, málokdy se však scházejí po práci nebo rozebírají své rodinné záležitosti.

Na rozdíl od Čechů, kteří rádi uvolňují atmosféru výčtem toho, co je v práci štve, si Američané na kritiku nepotrpí. Že se jim něco nelíbí, poznáte podle toho, že uberou z obvyklých superlativů.

Tradiční asijská disciplína
Zejména japonští zaměstnavatelé jsou proslulí tím, že od lidí vyžadují vždy maximální výkon a sounáležitost s firmou. Pro zaměstnance by mělo být ctí pracovat v jejich společnosti a měl by se s ní plně identifikovat. Třeba i na úkor volna. Není výjimkou, že zaměstnanec zůstane celý život u stejné firmy.

Asijští manažeři jsou pro evropské zaměstnance málo předvídatelní a těžko čitelní. Málokdy se vyjadřují v kategoriích ano, ne. Je pro ně také typická silná kontrola zaměstnanců. Z japonských kanceláří je známé uspořádání, kdy šéf sedí na vyvýšeném stupínku za zády zaměstnanců a může kdykoliv sledovat, s jakým nasazením kdo pracuje. Délka v Evropě obvyklé dovolené je pro Japonce nemyslitelný výdobytek.

Němci plánují a dbají na hierarchii
Němci jsou tradičně spíše neosobní a nekompromisní v dodržování plánů a termínů. Stejně přesně je uspořádaná i hierarchie uvnitř firmy. Manažer, který postoupí, se nekrčí vzadu, ale vystupuje s náležitým sebevědomím.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Nespadl náhodou, tvrdí svědci o mostu. 'Každý se modlil, aby dojel'

Kurzy.cz Tragédie, která se v úterý stala v italském Janově, se podle místních lidí dala očekávat. Tvrdí, že most byl totiž dlou...

Najdete na iDNES.cz