Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká hypotéka, nebo spotřebitelský úvěr? Správnou volbou ušetříte desítky tisíc

aktualizováno 
Pokud si potřebujete půjčit vyšší částku peněz například na automobil či na nové zařízení bytu v řádu několika set tisíc korun, nejspíše si půjdete do banky pro spotřebitelský úvěr. Nabízí se ovšem i jiná, za určitých podmínek daleko výhodnější varianta.
Jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je složitější vyřizování

Jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je složitější vyřizování | foto: Profimedia.cz

Na stoupající zájem lidí o úvěry reagují banky svou bohatou nabídkou úvěrových produktů. To má ovšem za následek i fakt, že stále více lidí v nabídkách tápe a nakonec sáhne po ne zrovna nejvýhodnější půjčce. Pokusíme se vám otevřít oči v případě dvou úvěrů použitelných na cokoliv, které k sobě mají velice blízko.

Americká hypotéka versus spotřebitelský úvěr
Jak americkou hypotéku, tak i spotřebitelský úvěr je možné využít k libovolnému účelu. Na rozdíl od spotřebitelského úvěru je ale americká hypotéka vždy zajištěna zástavním právem k nemovitosti. A pokud nemáte jinou nemovitost, než tu, ve které bydlíte, může být taková zástava dosti stresující.

U amerických hypoték banky poskytují výrazně nižší úrokové sazby než u spotřebitelských úvěrů, na druhou stranu k vyřízení americké hypotéky je třeba předložit větší množství dokladů a také náklady na poskytnutí hypotéky jsou podstatně vyšší. Americkou hypotéku však můžete čerpat v mnohem vyšší částce než v případě spotřebitelského úvěru, a navíc si její splácení můžete rozložit na podstatně delší období. Tím můžete oproti kratší době splácení dosáhnout na vyšší objem úvěru. Nicméně je třeba počítat s tím, že v konečném důsledku při delším splácení vrátíte bance mnohem vyšší částku.

. Rady těm, kteří uvažují o úvěru

1. Při zvažování, jaký typ úvěru zvolit a u které banky ho čerpat, si projděte nabídky všech bank, kterým důvěřujete, a v klidu je mezi sebou porovnejte.

2. Vždy se jako první zeptejte své banky, tedy banky, jíž jste klientem. Mnohé z nich svým klientům, jejichž historii znají, nabídnou výhodnější podmínky než klientům novým.

3. Rozhodnete-li se pro americkou hypotéku, mějte na paměti, že ručíte nemovitostí a v případě, že nebudete schopni úvěr splácet, riskujete její ztrátu.

4. Pokud si nepůjčujete peníze na více účelů a konkrétní účel úvěru je u vás dopředu naprosto jasný, zajímejte se i o účelové spotřebitelské úvěry. V mnohých bankách se setkáte s výhodnějšími podmínkami než u úvěrů neúčelových.

Chci si vzít neúčelový úvěr 300 tisíc korun, co mi nabídnete?
Z důvodu spravedlivého porovnání všech bank, na jejichž nabídky jsme se zaměřili, jsme zvolili částku úvěru 300 tisíc korun, například na nákup auta. Úvěr chceme splácet 5 let (60 měsíců). Žádné další podmínky do našeho srovnávání nevstupovaly, je tedy třeba výpočty brát pouze jako orientační. Konkrétní výše úrokových sazeb a splátek k vlastnímu úvěru se dozvíte až při kontaktu s bankou na základě vaší vlastní skutečné situace (bonita, rodinné poměry apod.).

Stručný přehled měsíčních splátek v korunách
Banka Americká hypotéka Spotřebitelský úvěr
Česká spořitelna 5 873 6 699
UniCredit Bank 5 913 6 611 
BAWAG Bank 5 954 6 600
ČSOB 6 081 7 025
Poštovní spořitelna 6 081 6 888
Volksbank 6 092 6 683
Raiffeisenbank 6 139 6 659

Z uvedeného přehledu vyplývá, že skutečně stojí za to si projít nabídky bank a nepůjčit si u první, na kterou narazíte. Nejenže se liší ceny a další podmínky jednotlivých bankovních ústavů, ale významné rozdíly najdete i mezi oběma typy úvěrových produktů.

. Detailní nabídky amerických hypoték a neúčelových spotřebitelských úvěrů u jednotlivých bank

Dokumenty a poplatky navíc
Jak jsme si již naznačili, jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je poměrně složitá agenda při vyřizování úvěru. Ta je založena na předložení řady dokumentů vztahujících se k zastavované nemovitosti a samozřejmě tedy i s poplatky za získání dokumentů (odhad ceny nemovitosti, výpis z katastru atd.).

Podmínky bank se v požadavcích na dokumenty, které je třeba mít připraveny k vyřízení žádosti o úvěr, mírně liší, nicméně vždy budete potřebovat:

  • dva doklady totožnosti
  • podklady, které prokazují váš příjem, případně příjem spolužadatele (např. potvrzení o výši příjmu, případně 3 poslední výplatní pásky, daňové přiznání)

V případě americké hypotéky je třeba si připravit navíc:

  • výpis z katastru nemovitostí
  • odhad ceny nemovitosti
  • nabývací titul nemovitosti
  • pojištění nemovitosti


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Blíží se krize hypotečního trhu? Zájem o hypotéky začíná klesat

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték zastavily v květnu svůj růst a zůstaly nezměněné na 2,51 %. Poprvé od roku 2009 ovšem došlo k...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

K čemu je vlastně dobré zlato?

K čemu je vlastně dobré zlato?

Kurzy.cz Zlato má své nejlepší období dávno za sebou a oproti vrcholu ze září 2011 je dnes levnější o 40 %. Akciový index S&P 50...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz