Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká hypotéka, nebo spotřebitelský úvěr? Správnou volbou ušetříte desítky tisíc

aktualizováno 
Pokud si potřebujete půjčit vyšší částku peněz například na automobil či na nové zařízení bytu v řádu několika set tisíc korun, nejspíše si půjdete do banky pro spotřebitelský úvěr. Nabízí se ovšem i jiná, za určitých podmínek daleko výhodnější varianta.
Jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je složitější vyřizování

Jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je složitější vyřizování | foto: Profimedia.cz

Na stoupající zájem lidí o úvěry reagují banky svou bohatou nabídkou úvěrových produktů. To má ovšem za následek i fakt, že stále více lidí v nabídkách tápe a nakonec sáhne po ne zrovna nejvýhodnější půjčce. Pokusíme se vám otevřít oči v případě dvou úvěrů použitelných na cokoliv, které k sobě mají velice blízko.

Americká hypotéka versus spotřebitelský úvěr
Jak americkou hypotéku, tak i spotřebitelský úvěr je možné využít k libovolnému účelu. Na rozdíl od spotřebitelského úvěru je ale americká hypotéka vždy zajištěna zástavním právem k nemovitosti. A pokud nemáte jinou nemovitost, než tu, ve které bydlíte, může být taková zástava dosti stresující.

U amerických hypoték banky poskytují výrazně nižší úrokové sazby než u spotřebitelských úvěrů, na druhou stranu k vyřízení americké hypotéky je třeba předložit větší množství dokladů a také náklady na poskytnutí hypotéky jsou podstatně vyšší. Americkou hypotéku však můžete čerpat v mnohem vyšší částce než v případě spotřebitelského úvěru, a navíc si její splácení můžete rozložit na podstatně delší období. Tím můžete oproti kratší době splácení dosáhnout na vyšší objem úvěru. Nicméně je třeba počítat s tím, že v konečném důsledku při delším splácení vrátíte bance mnohem vyšší částku.

. Rady těm, kteří uvažují o úvěru

1. Při zvažování, jaký typ úvěru zvolit a u které banky ho čerpat, si projděte nabídky všech bank, kterým důvěřujete, a v klidu je mezi sebou porovnejte.

2. Vždy se jako první zeptejte své banky, tedy banky, jíž jste klientem. Mnohé z nich svým klientům, jejichž historii znají, nabídnou výhodnější podmínky než klientům novým.

3. Rozhodnete-li se pro americkou hypotéku, mějte na paměti, že ručíte nemovitostí a v případě, že nebudete schopni úvěr splácet, riskujete její ztrátu.

4. Pokud si nepůjčujete peníze na více účelů a konkrétní účel úvěru je u vás dopředu naprosto jasný, zajímejte se i o účelové spotřebitelské úvěry. V mnohých bankách se setkáte s výhodnějšími podmínkami než u úvěrů neúčelových.

Chci si vzít neúčelový úvěr 300 tisíc korun, co mi nabídnete?
Z důvodu spravedlivého porovnání všech bank, na jejichž nabídky jsme se zaměřili, jsme zvolili částku úvěru 300 tisíc korun, například na nákup auta. Úvěr chceme splácet 5 let (60 měsíců). Žádné další podmínky do našeho srovnávání nevstupovaly, je tedy třeba výpočty brát pouze jako orientační. Konkrétní výše úrokových sazeb a splátek k vlastnímu úvěru se dozvíte až při kontaktu s bankou na základě vaší vlastní skutečné situace (bonita, rodinné poměry apod.).

Stručný přehled měsíčních splátek v korunách
Banka Americká hypotéka Spotřebitelský úvěr
Česká spořitelna 5 873 6 699
UniCredit Bank 5 913 6 611 
BAWAG Bank 5 954 6 600
ČSOB 6 081 7 025
Poštovní spořitelna 6 081 6 888
Volksbank 6 092 6 683
Raiffeisenbank 6 139 6 659

Z uvedeného přehledu vyplývá, že skutečně stojí za to si projít nabídky bank a nepůjčit si u první, na kterou narazíte. Nejenže se liší ceny a další podmínky jednotlivých bankovních ústavů, ale významné rozdíly najdete i mezi oběma typy úvěrových produktů.

. Detailní nabídky amerických hypoték a neúčelových spotřebitelských úvěrů u jednotlivých bank

Dokumenty a poplatky navíc
Jak jsme si již naznačili, jednou z nevýhod americké hypotéky oproti spotřebitelskému úvěru je poměrně složitá agenda při vyřizování úvěru. Ta je založena na předložení řady dokumentů vztahujících se k zastavované nemovitosti a samozřejmě tedy i s poplatky za získání dokumentů (odhad ceny nemovitosti, výpis z katastru atd.).

Podmínky bank se v požadavcích na dokumenty, které je třeba mít připraveny k vyřízení žádosti o úvěr, mírně liší, nicméně vždy budete potřebovat:

  • dva doklady totožnosti
  • podklady, které prokazují váš příjem, případně příjem spolužadatele (např. potvrzení o výši příjmu, případně 3 poslední výplatní pásky, daňové přiznání)

V případě americké hypotéky je třeba si připravit navíc:

  • výpis z katastru nemovitostí
  • odhad ceny nemovitosti
  • nabývací titul nemovitosti
  • pojištění nemovitostiNejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz