Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americké akcie, nebo evropské dluhopisy?

aktualizováno 
I když v listopadu ovlivňovaly dění na finančních trzích střídavě víceré faktory, vliv vývoje na eurodolarovém trhu bylo cítit v průběhu celého měsíce. Zatímco akciové trhy se na obou stranách Atlantiku vyvíjely víceméně stejně, o dluhopisových trzích se totéž říct určitě nedalo.

Na začátku listopadu byly trhy ovlivňovány vícerými faktory. Mezi ty nejdůležitější určitě patřily výsledky amerických voleb, které nepotvrdily obavy z jejich prodlužování a rychlé potvrzení G. Bushe přineslo na trhy klid. Po volbách se dařilo zejména sektorům, které se těší prezidentově přízni, jako jsou armádní výdaje, farmacie a energetika. Kromě toho trhu pomáhala také makrodata, zejména výsledky z trhu práce a také klesající ropa.

Akciím se vcelku dařilo

Americká burza tak zaznamenala nejdelší růstovou šňůru za několik posledních let a index S&P 500 dokonce rostl devět dní v řadě. Na trzích se pak začal projevovat i pokles kurzu dolaru, který začal atakovat hranici 1,3 dolaru za euro. Zvyšování úrokových sazeb o 25 bodů na hranici 2 % na trhy ani na kurz dolaru vliv nemělo, protože již bylo očekáváno.

Ve druhé polovině měsíce na trh kladně působily zejména zprávy o spojení společností Kmart a Sears, technologickému sektoru pomohly zprávy o dobrém hospodaření společnosti Hewlett-Packard. Konec měsíce ale pro akcie v USA nedopadl dobře, na čemž měl opět podíl klesající dolar, který tak snižuje atraktivitu amerických akcií pro zahraniční investory.

Investování do fondů se konečně zjednoduší.
Čtěte ZDE.

Evropské akcie na začátku měsíce rostly, ovlivňovány především děním na amerických trzích a klesající cenou ropy. Dařilo se technologickému sektoru, telekomunikacím i leteckým společnostem. V polovině měsíce došlo k obratu, zejména kvůli špatným zprávám z automobilového sektoru, když společnosti PSA Peugeot Citroen a Renault zveřejnili zprávy o již čtyři měsíce trvajícím poklesu prodejů automobilů.

Trhu ještě pomáhaly technologie, ale konec měsíce se nesl ve znamení poklesu trhů, jednak kvůli opět rostoucí ceně ropy, ale také v reakci na stále rostoucí kurz eura vůči dolaru, který by mohl zpomalit evropskou ekonomiku. V rámci Evropy se v průběhu měsíce velice dobře vedlo akciím v zemích střední Evropy, včetně České republiky.

 

ZAHRANIČNÍ AKCIOVÉ FONDY
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
T KOREA A ACC FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 18,18 29,17
F TECHNOLOGY A ACC FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 11,90 12,93
F EURSMIDCAPGR BX ACC EUR FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS EUR 11,72 20,75
Nejhorší výkonnost za měsíc
AAF-RUSSIA EQUITY FUND ABN AMRO IF EUR -11,38 n/a
AAF-BIOTECH FUND ABN AMRO IF EUR -3,60 -10,93
KBC EQUITY FUND PHARMA KBC AM EUR -3,55 -5,33
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
ESPA STOCK VIENNA - PLNĚ REINV.      ERSTE-SPARINVEST EUR 10,91 60,47
GLOBAL TECHNOLOGY PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. EUR 2,40 -11,11
Průměrná výkonnost zahraničních akciových fondů 3,50 11,72

V závislosti na všeobecně pozitivních výsledcích akciových trhů se vyvíjely i výkonnosti fondů zaměřených na akcie a v porovnání s předešlým měsícem je to na nich znát. V měsíčních výkonnostech se nejvíce dařilo fondům společnosti Franklin Templeton, z hlediska roční výkonnosti jasně vede fond ESPA Stock Vienna, společnosti Erste Sparinvest, což je ale dlouhodobý trend. I přes relativně dobrou měsíční výkonnost se nepodařilo fondu Global Technology ze společnosti Pioneer AM vylepšit své postavení v hodnocení roční výkonnosti.

Dolar rozdělil dluhopisy

Na dluhopisových trzích byl listopadový vývoj v porovnání s tím akciovým diametrálně odlišný. Americký dluhopisový trh se choval podle předpokladů úplně opačně, než ten akciový. To, co akciím pomáhalo, cenám dluhopisů uškodilo. Zvolení G. Bushe prezidentem vyvolává obavy z přetrvávajících vysokých deficitů, které budou financovány pomocí dluhopisů, což vede ke zvýšení jejích nabídky. Zprávy z trhu práce, klesající cena ropy, to všechno vytvářelo tlak na snižování cen dluhopisů.

Přestože zvýšení úrokové míry v USA bylo očekáváno a neprojevilo se na cenách ve větším měřítku, další pokles cen nakonec způsobilo očekávání postupného zvyšování úrokové míry i v prosinci.

Na rozdíl od USA, ceny dluhopisů v Evropě pokračovaly v růstu, který začal už v říjnu. Výrazně tomu pomáhalo už tolik zmiňované posilování eura vůči dolaru a také očekávané ponechání úrokových sazeb Evropskou centrální bankou beze změn. Cenám dluhopisů pomáhalo také zpomalení růstu HDP v Německu a následně i v celé Eurozóně. Velmi dobře se dlouhodobě daří dluhopisům ve střední Evropě, zejména v Polsku, ale také v Maďarsku, nebo na Slovensku. 

 

ZAHRANIČNÍ DLUHOPISOVÉ FONDY
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
HGIF-EURO INVEST GRADE BD ac HSBC GLOBAL INVEST FUNDS SICAV EUR 8,10 24,40
T GLBL BOND A DIS FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 8,00 n/a
T GLBL BOND AX ACC USD FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 7,89 n/a
Nejhorší výkonnost za měsíc
BOND DOLL.-CORP. ERSTE-SPARINVEST EUR -4,83 -6,69
BOND DOLLAR       ERSTE-SPARINVEST EUR -4,80 -7,58
U.S. DOLLAR SHORT TERM PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. EUR -3,58 -7,76
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
HGIF-EURO INVEST GRADE BD ac HSBC GLOBAL INVEST FUNDS SICAV EUR 8,10 24,40
BOND DOLLAR       ERSTE-SPARINVEST EUR -4,80 -12,56
Průměrná výkonnost zahraničních dluhopisových fondů 0,84 5,61

Rozdílný vývoj na dluhopisových trzích se projevil také ve výkonnosti fondů, které většinu svých prostředků investují právě do těchto instrumentů. Podobně jako minulý měsíc, i v listopadu je patrný rozdíl mezi fondy orientujícími se na americké a evropské dluhopisové trhy, přičemž v tomto pomyslném souboji opět vítězí ty Evropsky zaměřené.

Úrokové sazby se zvyšovaly jen v USA

Peněžním trhem v uplynulém měsíci zahýbalo zvýšení úrokové míry v USA o 25 bazických bodů na úroveň 2%, čímž se dotáhly na úroveň Evropy. V nejbližší době se dá předpokládat, že růst sazeb v USA bude pokračovat. Evropská centrální banka naopak v současnosti nevidí pro pohyb úrokové míry žádný důvod, dokonce se objevily spekulace (ECB popírané) o možném snižování sazeb v příštím roce. Růstovou složku ve fondech peněžního trhu tak nadále tvoří většinou krátkodobé evropské dluhopisy, jejichž ceny rostly v souladu s příznivým cenovým vývojem na evropských dluhopisových trzích.

 

ZAHRANIČNÍ FONDY PENĚŽNÍHO TRHU
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
HGIF-EURO RESERVE ad HSBC GLOBAL INVEST FUNDS SICAV EUR 1,00 6,40
KBC MULTI CASH CAD MEDIUM KBC AM CAD 0,48 3,52
CESKY HYPOTECNI VT  ERSTE-SPARINVEST CZK 0,37 1,69
Nejhorší výkonnost za měsíc
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (USD) UNIGESTION USD -0,44 0,43
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (CHF) UNIGESTION CHF -0,10 0,62
RAIFFEISEN DOLAROVÝ RAIFFEISEN KAG USD -0,09 0,89
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
HGIF-EURO RESERVE ad HSBC GLOBAL INVEST FUNDS SICAV EUR 1,00 6,40
HVB LUX PORTF. US-DOLLAR-CASH ACTIVEST LUXEMB. (HVB GROUP) USD 0,05 -0,13
Průměrná výkonnost zahraničních fondů peněžního trhu 0,03 1,26

Preferujete při investování akcie, nebo méně rizikové instrumenty kapitálového trhu? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.