S americkou ekonomikou to nevypadá nejrůžověji.

S americkou ekonomikou to nevypadá nejrůžověji. | foto: Profimedia.cz

Americký dolar nezadržitelně padá, zlato a ropa trhají rekordy

  • 93
Zatímco akcie jsou v nelibosti investorů, výborně si pochopitelně vede zlato a ropa. Ekonomika USA přináší pouze negativní zprávy, a tak dolar vůči euru i české koruně klesá rychlým tempem.

S americkou ekonomikou to nevypadá nejrůžověji. Výsledky únorové spotřebitelské důvěry se dostaly na nejnižší úroveň od února 2003, když index, který spotřebitelskou důvěru sleduje, prudce oslabil z lednových 87,3 b. na 75 b. A to bylo daleko pod odhady analytiků, které se pohybovaly kolem 82 b.

Inflace ve výrobě (PPI) v lednu překvapila strmým růstem o 1 %, přičemž se očekával růst pouze o 0,4 %. Ceny amerických nemovitostí v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně poklesly o 0,3 % a oproti třetímu čtvrtletí poklesly o 1,3 %. 

Místopředseda americké centrální banky (Fed) Donald Kohn v úterý na univerzitě v Severní Karolíně prohlásil, že považuje nebezpečí zpomalení hospodářského růstu za "větší hrozbu“ než inflaci, čímž jasně naznačil, že preferuje další snižování úrokových sazeb. Na příštím zasedání Fedu, které se uskuteční 18. března, se očekává pokles úrokových sazeb o dalšího půl procentního bodu na 2,5 %.

O nedůvěře investorů v americkou ekonomiku také hovoří rostoucí ceny dluhopisů vlády USA. Jedná se tak o klasický "útěk investorů ke kvalitě“, což znamená, že investoři dávají přednost bezrizikovým dluhopisům vlády USA před rizikovějšími aktivy.

Euro poráží dolar na celé čáře, koruna nezůstává pozadu
Vzhledem k tomu, že ekonomika eurozóny momentálně vykazuje pevnější základy než ekonomika USA a evropští centrální bankéři ve Frankfurtu zatím nejeví známky toho, že by chtěli výrazněji snižovat úrokové sazby jako jejich kolegové na druhé straně Atlantiku, společná evropská měna euro v tomto týdnu bourá vůči dolaru jeden rekord za druhým.

Euro se vůči dolaru začalo tento týden obchodovat na úrovni 1,483 dolaru za euro. V úterý euro prolomilo rekordní magickou hranici 1,50 dolaru za euro a pokračovalo v posilování. Ve středu si euro vytvořilo nový historický rekord na úrovni 1,514 dolaru za euro. Pokud bude v nejbližších dnech vývoj podobný jako doposud, euro může své rekordy posunout ještě mnohem výše.

Česká koruna je silně navázána na euro, tudíž vůči dolaru také posiluje a také ona si ve středu vytvořila nový rekord na úrovni 16,49 korun za dolar. Vůči euru se tento týden koruna pohybovala v bočním trendu na úrovni 25 korun za euro.

Zlato i ropa trhají rekordy
Komodity v posledních dnech dokazují, že v dobách zvýšené nejistoty dokážou hodnotu kapitálu ochránit. Zlato si ve středu vytvořilo nový historický rekord, když se obchodovalo na úrovni 965 dolarů za trojskou unci. Cena zlata roste zejména z důvodu oslabovaní amerického dolaru a díky tomu, že investoři aktuálně preferují reálná aktiva. Finanční aktiva jako akcie či korporátní dluhopisy nejsou aktuálně příliš v oblibě.

Také ropa si vytvořila nové historické maximum, když se v úterý dostala až na úroveň 102,08 dolarů za barel. Za růstem cen ropy stojí stejně jako u dalších komodit zejména krátkodobí spekulanti, kteří vidí v komoditách větší potenciál například oproti akciím. Navíc se někteří obchodníci domnívají, že globální poptávka bude dostatečně vysoká, aby podpořila vysoké ceny ropy, přestože americká ekonomika zpomaluje. Stále také panuje nejistota ohledně situace ve Venezuele a Nigérii.

Výhled akcií je mizerný
Pražská burza v posledních dvou týdnech nejeví přílišné známky života s tím, že hlavní akciový index PX osciluje v pásmu 1 535 až 1 580 bodů. Americké akcie v tomto týdnu zatím vykázaly velice slabý nepatrný růst, stejně jako japonské a britské akcie.

Akcie pravděpodobně nebudou v nejbližší době vykazovat příliš pozitivní růst, neboť z důvodů krize americké ekonomiky a nejistoty u evropské ekonomiky se zvýšily kreditní spready neboli rizikové prémie, čímž se vnitřní hodnoty akcií dostaly níže, což samozřejmě nákupní aktivity portfolio manažerů nepodporuje.