Banky jsou na tom hůře, než si investoři mysleli.

Banky jsou na tom hůře, než si investoři mysleli. | foto: Profimedia.cz

Amerika má potíže: banky, pojišťovny i schodek

  • 13
Investiční banka Lehman Brothers zkrachovala. Svůj osud, tentokrát převzetím, ukončila také Merrill Lynch. Problémy ale nemají jen banky, v potížích je i pojišťovna AIG.

Nedostatek kapitálu chce AIG vyřešit půjčkou od americké centrální banky Fed ve výši 40 miliard dolarů. Mělo by jít o krátkodobý úvěr, který by měl být splacen výnosem z prodeje aktiv.

Akcionářům se ovšem způsob řešení situace očividně nelíbí. Hned v pondělí to vzkázali Robertu Willumstadovi, generálnímu řediteli AIG, čtyřicetiprocentním poklesem ceny akcií. Ty se v průběhu dne podívaly až na cenu 3,5 dolaru za akcii.

. Všechny články o bankovní krizi ZDE

Americký schodek rozpočtu... téměř půl bilionu dolarů
Federální vláda má navíc další problém. Zatímco v loňském roce se jí dařilo snížit rozpočtový schodek zhruba o 35 procent na 161,5 miliardy dolarů, což představovalo nejnižší deficit za posledních pět let, v letošním roce se odhaduje až 483 miliard dolarů. Rozpočtový úřad Kongresu je optimističtější - podle jeho názoru bude schodek "jen" 407 miliard.

Dosavadní rekord z roku 2004 činil úctyhodných 413 miliard dolarů. Pokud by se vyplnila předpověď Kongresu, nepodařilo by se ho sice překonat už letos - ale zato hned příští rok. V něm vláda očekává schodek 489 miliard, optimističtější Kongres pak 438 miliard dolarů.

Příčinou vysokého schodku je mimo jiné i záchrana hypotečních bank.

Co bude dál
Banky jsou na tom hůře, než si investoři mysleli. Panika se rozlévá po celém bankovním sektoru a přetéká i do dalších odvětví - nejvíce trpí developerské společnosti a realitní trh, nicméně může být jen otázkou času, kdy v plné síle zasáhne i další. Spolu s vysokým zadlužením americké ekonomiky může teoreticky vyústit až ve státní bankrot, jehož důsledky si lze jen obtížně představit.

Více na Investujeme.cz