Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Analytici předpovídají další pokles cen průmyslových kovů

aktualizováno 
Průmyslové kovy, stejně jako ostatní komodity, mají za sebou období výrazného poklesu cen. Během posledních týdnů sice došlo k jejich vzestupu, ale ten byl zřejmě jen krátkodobý.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ceny průmyslových kovů jsou svázány s hospodářským cyklem, protože průmyslová výroba, která kovy využívá, klesá v době recese a stoupá v době expanze. Důležité je však poznamenat, že průmyslová výroba je ještě rozkolísanější veličina než HDP. Zatímco meziroční změny HDP se v současné krizi pohybují zpravidla v jednotkách procent, meziroční změny průmyslové výroby se pohybují často i v desítkách procent.

Když klesá HDP a průmyslová výroba, továrny nepotřebují tolik průmyslových kovů a poptávka po nich slábne, což má za následek pokles jejich cen. Při expanzi mají ceny opačnou tendenci. Nabídka průmyslových kovů je navíc poměrně neelastická, což způsobuje kolísání jejich cen.

Podobnost vývoje cen kovů

Než začneme zkoumat skutečný vývoj cen kovů, pojďme se podívat, jestli jsou ve vývoji cen hliníku, mědi, zinku a niklu podobnosti, nebo ne. Teoreticky lze předem očekávat, že spojitost zde být musí, ale jde o to, jak velká.

Korelační matice ukazuje korelační koeficienty mezi všemi šesti možnými dvojicemi z vybraných čtyř kovů. Hodnoty mohou vyjít od -100 % do +100 %. Výsledek -100 % znamená, že mezi cenami existuje velmi silný negativní vztah – čím více jedna roste, tím více druhá klesá. Výsledek +100 % naopak znamená silný pozitivní vztah – čím více jedna cena roste, tím více roste cena druhá. Výsledek 0 % pak znamená, že mezi cenami není žádný vztah.

Vztahy mezi cenami vybraných kovů
  Měď Hliník Zinek Nikl
Měď 100 % 97 % 96 % 93 %
Hliník 97 % 100 % 91 % 90 %
Zinek 96 % 91 % 100 % 97 %
Nikl 93 % 90 % 97 % 100 %

Mezi cenami našich kovů je vysoká pozitivní korelace. Nejsilnější je mezi cenami hliníku a mědi. Tuto vysokou korelaci lze pozorovat na následujícím grafu.

Z výše uvedeného plyne, že se nedopustí velké chyby ten, kdo bude uvažovat o cenách průmyslových kovů jako o jedné veličině. Ceny průmyslových kovů se při současné krizi chovají skutečně tak, jak napovídá teorie. Zhruba od poloviny minulého roku si prošly hlubokým pádem až o 70 %.

Krátkodobý vzestup cen

V posledních týdnech však ceny začínají stoupat. To je dáno zejména tím, že čínský úřad pro správu hmotných rezerv navyšoval své zásoby průmyslových kovů. Po dlouhé době neustálého růstu londýnských zásob průmyslových kovů začaly tyto zásoby ubývat.

Vzestup cen hliníku byl způsoben i arbitráží mezi levnější londýnskou burzou kovů a dražší Šanghajskou burzou kovů. Poptávce z Číny však bude brzy konec, protože zásoby kovů budou již brzy doplněny. Reálná ekonomika tedy bude pravděpodobně klesat stále pomaleji a z tohoto důvodu budou klesat i ceny průmyslových kovů.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz