Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Analytici předpovídají další pokles cen průmyslových kovů

aktualizováno 
Průmyslové kovy, stejně jako ostatní komodity, mají za sebou období výrazného poklesu cen. Během posledních týdnů sice došlo k jejich vzestupu, ale ten byl zřejmě jen krátkodobý.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ceny průmyslových kovů jsou svázány s hospodářským cyklem, protože průmyslová výroba, která kovy využívá, klesá v době recese a stoupá v době expanze. Důležité je však poznamenat, že průmyslová výroba je ještě rozkolísanější veličina než HDP. Zatímco meziroční změny HDP se v současné krizi pohybují zpravidla v jednotkách procent, meziroční změny průmyslové výroby se pohybují často i v desítkách procent.

Když klesá HDP a průmyslová výroba, továrny nepotřebují tolik průmyslových kovů a poptávka po nich slábne, což má za následek pokles jejich cen. Při expanzi mají ceny opačnou tendenci. Nabídka průmyslových kovů je navíc poměrně neelastická, což způsobuje kolísání jejich cen.

Podobnost vývoje cen kovů

Než začneme zkoumat skutečný vývoj cen kovů, pojďme se podívat, jestli jsou ve vývoji cen hliníku, mědi, zinku a niklu podobnosti, nebo ne. Teoreticky lze předem očekávat, že spojitost zde být musí, ale jde o to, jak velká.

Korelační matice ukazuje korelační koeficienty mezi všemi šesti možnými dvojicemi z vybraných čtyř kovů. Hodnoty mohou vyjít od -100 % do +100 %. Výsledek -100 % znamená, že mezi cenami existuje velmi silný negativní vztah – čím více jedna roste, tím více druhá klesá. Výsledek +100 % naopak znamená silný pozitivní vztah – čím více jedna cena roste, tím více roste cena druhá. Výsledek 0 % pak znamená, že mezi cenami není žádný vztah.

Vztahy mezi cenami vybraných kovů
  Měď Hliník Zinek Nikl
Měď 100 % 97 % 96 % 93 %
Hliník 97 % 100 % 91 % 90 %
Zinek 96 % 91 % 100 % 97 %
Nikl 93 % 90 % 97 % 100 %

Mezi cenami našich kovů je vysoká pozitivní korelace. Nejsilnější je mezi cenami hliníku a mědi. Tuto vysokou korelaci lze pozorovat na následujícím grafu.

Z výše uvedeného plyne, že se nedopustí velké chyby ten, kdo bude uvažovat o cenách průmyslových kovů jako o jedné veličině. Ceny průmyslových kovů se při současné krizi chovají skutečně tak, jak napovídá teorie. Zhruba od poloviny minulého roku si prošly hlubokým pádem až o 70 %.

Krátkodobý vzestup cen

V posledních týdnech však ceny začínají stoupat. To je dáno zejména tím, že čínský úřad pro správu hmotných rezerv navyšoval své zásoby průmyslových kovů. Po dlouhé době neustálého růstu londýnských zásob průmyslových kovů začaly tyto zásoby ubývat.

Vzestup cen hliníku byl způsoben i arbitráží mezi levnější londýnskou burzou kovů a dražší Šanghajskou burzou kovů. Poptávce z Číny však bude brzy konec, protože zásoby kovů budou již brzy doplněny. Reálná ekonomika tedy bude pravděpodobně klesat stále pomaleji a z tohoto důvodu budou klesat i ceny průmyslových kovů.

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz