Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglické školství je konzervativní, leč všetranné

  9:32aktualizováno  9:32
P r a h a - Jaká je anglická škola viděna očima české studentky Jany Chérové? Prý úplně jiná než ta česká. Každý žák musí nosit modrou školní uniformu. Dívky mají předepsanou i délku sukně: mini je vyloučena stejně jako naušnice. U chlapců na kroužky v uších nikdo ani nepomyslí. Žáci tráví ve škole mnohem více času, neboť zde zůstávají až do půl čtvrté odpoledne. Chérová tvrdí, že anglické školství je velmi konzervativní. Na druhou stranu žáci ve škole pracují velmi tvořivě a samostatně, čímž se všestraně a mnohem více než v tuzemsku rozvíjí jejich osobnost.
Tak například v hodinách angličtiny tvoří žáci vlastní texty a píší básně. Vyrábí si školní časopis, který je mezi školáky velmi oblíben. V kreslení se učí nejen nejrůznějším technikám, ale také sochařství. "Duch školy se mi hrozně líbil, oslovila mě především motivace žáků, která je velmi přirozená," říká Chérová.

Žáci měli podle ní vždy velký zájem vymyslet a následně i realizovat nejrůznější projekty. Například zpracovávali viktoriánskou dobu. Jedna skupina se zabývala tehdejší stravou, jiná oblečením, další vědci dané doby.

"Takový způsob učení podporuje u žáků jak samostatnost, tak umění spolupracovat. Žáci musí v knihovně sami vyhledávat informace, pracovat s nimi a přivést je do konečné podoby. Navíc se při takovém způsobu výuky ruší vyhraněnost jednotlivých předmětů, což žákům často velmi vyhovuje," míní Chérová.

Říká, že taková výuka s sebou přináší velký "pracovní ruch", takže by čeští učitelé na první pohled ani nemuseli poznat, že se ve třídě skutečně vyučuje. U anglických žáků je podle Chérové kladen větší důraz na práci s informacemi, jejich vyhledávání a na získávání dovedností.

Encyklopedické znalosti mají nesrovnatelně horší než jejich čeští vrstevníci, a také jim někdy chybí přehled - ten mají podle Chérové čeští žáci nesrovnatelně větší. Angličtí učitelé musí pracovat se všemi žáky. Státní školu navštěvují všichni žáci do šestnácti let.

Až potom ochází někteří na střendí školy, jiní do praxi či se vyučí. Slabším žáků, dyslektikům a všem s poruchami učení, se učitelé věnují a podporují je v jejich úsilí.
Nekompromisně jsou stíhány všechny kázeňské přestupky či jakákoliv šikana.

Velký důraz je totiž kladen na toleranci různých kulturu, kterých se ve školních lavicích sejde obvykle skutečně mnoho. "Rozdílů vzhledem k českému školství by se ovšem dalo najít ještě více," dodává Chérová.
Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR | R&D CENTRUM | PRAHA

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 38 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz