Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anglie chce řidiče, Rakousko řezníky

  10:00aktualizováno  10:00
Český programátor v Irsku má i 300 tisíc korun měsíčně. Kolem 200 tisíc vydělá zubař v Anglii. Unie nabízí solidní plat a výhody těm, o něž stojí.

Částka, kterou vyděláte v Evropě, vypadá závratně - v korunách. Ale dostanete tolik, kolik místní na stejné pozici. Firmy lákají zahraniční uchazeče na placené přesčasy a třináctý plat. Zajistí ubytování, stravu či ročně jeden let domů zdarma.

Snad všechny evropské země pláčou nad nedostatkem řemeslníků, zedníků, truhlářů a svářečů. Chybějí číšníci, zdravotní sestry, pečovatelky a pokojské. Přitom výdělky podobných profesí nejsou k zahození - jen být ve správném čase na správném místě. Služebná s měsíčním platem 41 700 korun hrubého? Minulý týden ji hledal jeden rakouský hotel blízko českých hranic... "Největší zájem je o práci v zemích, které nevyžadují pracovní povolení. Jde tedy o Irsko, Švédsko a Velkou Británii, tam směřují Češi nejčastěji," říká Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Hlavně lidé v pohraničí se poohlížejí po místech v Rakousku a Německu. Tamní úřady je však omezují tím, že vyžadují pracovní povolení. Nicméně podle evropského pracovního portálu Eures mají poměrně vysokou šanci na jeho získání kuchaři, číšníci, řezníci, elektrikáři, tesaři, truhláři, mechanici a lesní i zemědělští dělníci.

Počítejte s učením

V současnosti je největší poptávka po programátorech, a to v Irsku a ve Švédsku za plat cca 300 tisíc korun. Řidičům autobusu a taxikářům nabízí přes 56 tisíc korun měsíčně a lékařům kolem 100 tisíc korun Velká Británie. Kdo si však představuje, že sbalí kufry a bez problémů nastoupí na hezké místo, bude zklamán. Například v Anglii cizí specialisté musí často skládat zkoušky, a tak potvrdit svou kvalifikaci.

"Zdravotní sestry, které u nás mají středoškolské vzdělání, se také musí ledacos doučit, protože ty anglické jsou v podstatě bakalářky," vysvětluje Dagmar Procházková, vedoucí oddělení evropské zaměstnanosti při Úřadu práce hlavního města Prahy. "Tolik žádaní řidiči autobusů a taxikáři dělají v Británii zkoušky z místopisu a jízdy vlevo," dodává s tím, že většina lidí začíná v zahraničí tak říkajíc od píky a musí se vypracovat. Zvlášť když dobře neovládají jazyk příslušné země.

Sliby si ověřte

Evropské firmy slibují uchazečům ze zahraničí sociální jistoty, často i úhradu ubytování a jídla, zaplacení přesčasů a měsíční plat navíc. Je však lepší si - podobně jako v České republice - ověřit, zda své sliby také splní.

Ať jste v cizině na turistické vízum a hledáte práci přímo tam, nebo jste zaměstnání našli přes Evropský portál na podporu pracovní mobility (http://europa.eu.int/eures), snažte se získat o firmě informace. V prvním případě v místním tisku nebo na tamním úřadu práce, v tom druhém využijte pomoci Eures poradců, kteří sídlí na úřadech práce v krajských městech.

Místo v zahraničí vám může zprostředkovat i pracovní agentura. "Musí však mít k této činnosti licenci ministerstva práce," podotýká Kateřina Beránková. Seznam agentur s licencí naleznete na http://portal.mpsv.cz, sekce - zaměstnanost - pro občany - agentury práce. Beránková připomíná, že agentura práce si za zprostředkování místa nesmí účtovat žádnou částku.

Kolik si vydělají v cizině?

 • Programátoři (Irsko): 192 000 Kč - 288 000 Kč
 • Zubař (Velká Británie): 110 000 Kč - 220 000 Kč
 • Obchodní zástupce (Německo): 90 000 Kč
 • Pracovník technické kontroly (Irsko): 70 602 Kč
 • Anesteziolog (Slovinsko): 64 800 Kč
 • Řidič autobusu (Velká Británie): 56 320 Kč
 • Zedník (Rakousko): 51 000 Kč
 • Údržbář (Velká Británie): 45 760 Kč
 • Kameníci (Kypr): 43 350 Kč
 • Služebná (Rakousko): 41 700 Kč
 • Ostraha (Irsko): 38 550 Kč
 • Kuchař-specialista (Kypr): 38 250 Kč
 • Dělník do výroby (Francie): 36 000 Kč
 • Zdravotní sestry (Kypr/Itálie): 24 000 Kč - 37 200 Kč
 • Barman (Německo): 24 000 Kč
 • Uklízeč vil (Kypr): 20 400 Kč - 25 500 Kč
 • Pečovatel (Kypr): 19 470 Kč

Zdroj: Uvedeny jsou nejžádanější profese podle Eures a nabídek zahraničních úřadů práce (1 euro = 30 Kč)

Cizí země vás hned nepřivítá s otevřenou náručí. Práce v Německu? Vyplatí se? Čtěte ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Schichtové: Jak jejich slavné mýdlo s jelenem proslavilo Ústí v Evropě

Dobové reklamní panely kosmetické značky Elida z ústecké společnosti Schicht

Vybudovali obrovský podnik, zaměstnávali tisíce lidí. Chtěli konkurovat Škodě a Tatře. Jenže podobně jako u jiných...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz