Antiskimmovacím zařízením opatřuje většina bank své bankomaty.

Antiskimmovacím zařízením opatřuje většina bank své bankomaty.

Ani antiskimmovací zařízení vaše karty stoprocentně neochrání, hrozba trvá

  • 18
Počet podvodů s platebními kartami u bankomatů letos opět vzrostl. I když se banky všemožně snaží tento trend zvrátit, dokud budou karty s magnetickým proužkem, rychlý obrat k vyšší bezpečnosti očekávat nelze.

V současnosti jsou proti tzv. skimmingu (dříve známějšímu jako libanonská smyčka) zabezpečeny více než dvě třetiny tuzemských bankomatů. Banky navíc většinou plynule přecházejí na čipovou technologii. Přesto používání současných platebních karet za naprosto bezpečné považovat nemůžeme.

Většina nově vydávaných platebních karet je totiž hybridních, tedy opatřených kromě čipu také magnetickým proužkem. Nejnáchylnější k zneužití jsou přitom tzv. karty embosované. Ty umožňují svému držiteli platit prostřednictvím karty nejen na internetu, ale u obchodníků tzv. imprinterem. Jediným ochranným prvkem pak zůstává jen podpis.

Existují a fungují již sice platební terminály, které jsou na akceptaci čipových karet připraveny, ale zdaleka to nejsou všechny. Navíc dokud z platebních karet nezmizí magnetický proužek, budeme se se snahou o skimming či jiný druh podvodu pravděpodobně setkávat i nadále. Lze jen předpokládat, že se tyto podvody buď přesunou jinam, nebo se brzy dočkáme nějaké nepříjemné novinky.

Skimming = v současnosti jeden z nejčastějších způsobů zneužití platebních karet. Podvodníci na určitou dobu umístí na bankomat speciální čtecí zařízení, které kopíruje data z magnetického proužku karty. Většinou tuto čtečku doprovází miniaturní kamera pro snímání PINů. Získané informace umožní podvodníkům vyrobit padělek karty.

Řešení se hledá, snad pomůže antiskimmovací zařízení.
Bankami rychle aplikovaná antiskimmovací zařízení by měla, alespoň do doby, než  budou platební karty výhradně čipové, pomoci většině podvodů zamezit.

Bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny (je jich celkem 636) jsou chráněny proti skimmingu všechny. Podle Tomáše Kopeckého z externí komunikace ČSOB již déle než rok. "Všechny nové bankomaty, které bude banka instalovat v budoucnu, budou tímto bezpečnostním prvkem vybaveny již přímo od výrobce“, dodal Kopecký.

Počátkem července se rozhodla Česká spořitelna (dále jen ČS), jakožto provozovatel nejrozsáhlejší bankomatové sítě u nás, opatřit své bankomaty dalším dodatečným zařízením, jež by i výše popsané trestné činnosti zabránilo. Na všechny své bankomaty  v současnosti ČS instaluje nástavce z průhledného zeleného plastu. Zároveň na přítomnost "novinky“ upozorňuje obrazovka bankomatu. V tuto chvíli je více než 80 % bankomatů ČS antiskimmovacím zařízením opatřeno (tj. téměř 900 z 1 113 bankomatů). Celou svou síť takto hodlá ošetřit ještě letos.

Podobné plány má i GE Money Bank, která vlastní v ČR 517 bankomatů. Využívá přitom u starších typů peněžních automatů, stejně jako ČS, tzv. náhubků (nástavce na čtečce karet). Novější typy už mají obranu proti skimmingu integrovanou uvnitř. K tomu, jak pokračuje vylepšování ochrany bankomatové sítě GE Money Bank proti skimmingu (počítá s pokrytím antiskimmovacími zařízeními na 100 % bankomatů také do konce roku), se banka nechce vyjadřovat.

Ani UniCredit Bank se svými 60 bankomaty se nestaví k problematice jejich ochrany před tzv. skimmingem zády. Nicméně podobně jako GE Money Bank odmítla sdělit bližší informace.

Koncem září začala stejným způsobem zabezpečovat také Komerční banka. Ta už antiskimmovacím zařízením vybavila více než polovinu své bankomatové sítě, tj. téměř 400 z celkových 660. Dokončení instalace banka plánuje v celé síti v průběhu ledna 2008. Nástavce, jimiž Komerční banka opatřuje své bankomaty, jsou totožné s nástavci, které používá ČS.

Raiffeisenbank má po celé republice 60 bankomatů a všechny antiskimmovací zařízení mají. Přibylo jí však ještě dalších 50 bankomatů eBanky a těm podobná výbava zatím chybí. "S implementací tohoto zařízení i do bankomatů banky nyní začneme a přesný termín dokončení instalace stanoven není,“ uvedl pro iDNES.cz Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank a eBanky.

Od libanonské smyčky po skimming
Způsobů, jak zneužít platební karty, je víc než dost a zdaleka nekončí tzv. skimmingem, s nímž se v letošním roce nejčastěji potýkali jak klienti, tak banky. Skimming je možné považovat za dokonalejší verzi tzv. libanonské smyčky.

Libanonská smyčka bylo poměrně jednoduché zařízení, jež neoprávněně zadrželo platební kartu, kterou nic netušící držitel vložil do štěrbiny bankomatu. V ní bylo např. pouzdro s přilepeným magnetickým páskem, který kartu zadržel. Jakmile držitel karty odešel od bankomatu, zařízení i se zachycenou kartou pachatel z bankomatu odstranil.

Dnes pomocí speciálního zařízení pachatelé kopírují údaje o platební karty přímo z jejího magnetického proužku a pomocí miniaturní kamery získají i PIN. Poté vyrobí duplikát platební karty a jím nelegálně získávají peníze.