Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani prázdniny fondy nezpomalily

aktualizováno 
Obvyklé prázdninové výprodeje se nekonají. Lidé i pod vlivem snižujících se sazeb hledají alternativy k bankovním vkladům. Výsledky na sebe nenechávají čekat. Daří se však všem fondům, nebo je to záležitost jen několika vyvolených? Podívejme se blíže na prázdninový vývoj českých fondů.

Červenec podle UNISu

Statistika UNIS ČR za měsíc červenec zahrnuje údaje za 76 OPF 11 členů UNIS ČR. Unie má dále 11 přidružených členů a 1 partnera. Členové UNIS ČR spravují také 9 investičních a 2 uzavřené podílové fondy s majetkem ke konci července ve výši 10,4 miliardy Kč. V pravidelně zveřejňované tabulce došlo v průběhu předchozího měsíce k následujícím změnám: Zvýšil se počet akciových fondů přeřazením fondu Newton Euro – růstový OPF ze skupiny smíšených fondů mezi fondy akciové v návaznosti na schválení změny statutu a snížil se počet smíšených fondů o tři, neboť byly dále dokončeny projekty sloučení fondů v rámci investiční společnosti J&T Asset Management, IS a.s., jmenovitě fondů PERSPEKTIVA – S smíšený OPF s fondem VYSOČINA – OPF a PERSPEKTIVA – P OPF peněžního trhu s fondem KOMENIUS – OPF.

V průběhu uplynulého měsíce vzrostl objem majetku v otevřených podílových fondech ve správě členů Unie investičních společností České republiky (UNIS) o 2,4 miliardy Kč z 83,5 miliardy Kč na 85,9 miliardy Kč. Zasloužily se o to především čisté prodeje, které ve všech otevřených podílových fondech dosáhly v červenci kladné hodnoty ve výši 2,7 mld. Kč. Investoři nakoupili podílové listy za 7,2 mld. Kč, což je v roce 2002 další maximum, současně realizovali odkupy za 4,5 mld. korun. Dopad vývoje na trzích, na kterých fondy investují, se na celkové výši jejich majetku v příliš neprojevil.

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Na rekordních prodejích se podílely zejména korunové fondy, tj. fondy, které od samého počátku sbírají korunové investice obyvatelstva. Čisté prodeje dosáhly kladné výše 3,4 mld. Kč. Nejúspěšnější z nich byly opět fondy peněžního trhu (čisté prodeje ve výši 2,9 mld. Kč), příznivý výsledek zaznamenaly dále dluhopisové fondy (724 mld. Kč) a trochu překvapivě i fondy akciové (29 mil. Kč). Smíšené fondy a fondy fondů vykázaly v červenci záporné čisté prodeje, tedy převahu odkupů nad prodeji ve výši –256 mil. Kč, resp. –14 mil. Kč.

Ve skupině kupónových fondů, tj. fondů přeměněných z bývalých investičních a uzavřených podílových fondů, převážily jako obvykle odkupy nad novými prodeji a jejich celkové čisté prodeje činily v červenci –768 mil. Kč. Rovněž jednotlivé typy fondů zaznamenaly čisté prodeje záporné - fondy peněžního trhu –1,8 mil. Kč, dluhopisové fondy –69 mil. Kč, smíšené fondy –697 mil. Kč a akciové fondy –0,7 mil. Kč.

Typ fondu

Počet

Majetek k 2. 8. 2002 (v mil. Kč)

peněžního trhu

11

40 553,32

dluhopisové

12

13 789,84

smíšené

34

29 395,68

akciové

16

1 446,06

fondy fondů

3

673,59

CELKEM

76

85 858,48

Zvýšil se počet akciových fondů přeřazením fondu Newton Euro – růstový OPF ze skupiny smíšených fondů mezi fondy akciové v návaznosti na schválení změny statutu a snížil se počet smíšených fondů o tři, neboť byly dále dokončeny projekty sloučení fondů v rámci investiční společnosti J&T Asset Management, IS a.s., jmenovitě fondů PERSPEKTIVA – S smíšený OPF s fondem VYSOČINA – OPF a PERSPEKTIVA – P OPF peněžního trhu s fondem KOMENIUS – OPF.

Obchodování v uplynulém týdnu

Ani tento týden se nevymyká trendu. Na konto fondů členů UNISu přibylo dalších 710 mil.Kč. Akciové fondy stejně jako v minulém týdnu profitovaly ze zlepšeného sentimentu na světových, ale i na domácích akciových trzích. Ani dluhopisy se nedaly zahanbit a dluhopisy z dlouhého konce se držely na maximálních historických hodnotách. Oslabení koruny pomohlo navíc v této kategorii ISČS Trendbondu a IKS Plus bondovému.

 

druh fondu

nejlepší

nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

čisté prodeje

ČSOB Výnosový

267 mil.

1. IN – PIF

- 144 mil.

ISČS Sporoinvest

234 mil.

IKS Světových indexů

-18 mil.

ISČS Sporobond

160 mil.

1. IN - Restituční

-12 mil.

akciové fondy

ČPI Farmacie a biotechnologie

5,74%

Akro Eurotech

- 6,72%

ISČS Eurotrend

5,50%

1. IN – Akciový

- 2,45%

ČPI Ropného a energet. průmyslu

5,09%

Akro Svět

- 1,08%

dluhopisové fondy

ISČS Trendbond

1,53%

Newton Konzervativní

0,03%

ISČS Bondinvest

0,96%

ČSOB Nadační

0,07%

IKS Plus bondový

0,91%

Živnobanka  - OF

0,21%

fondy peněžního trhu

Akro Obligace

1,18%

J&T Perspektiva P

0,0%

1. IN Peněžního trhu

0,21%

ČSOB Český peněžní trh

0,05%

ISČS Sporoinvest

0,11%

ISČS Merkur

0,05%

fondy fondů

IKS Fond fondů

- 1,19%

 

 

ISČS Globaltrend FF

- 2,10%

 

 

1. IN - Fond fondů

- 2,33%

 

 

smíšené fondy

ISČS Sporomix 5

3,28%

1. IN - Středoevropský

- 0,70%

Pioneer Trust

2,56%

Akro Český

- 0,65%

ISČS Sporomix 3

2,18%

IKS Balancovaný

- 0,58%

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.