Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani rekordy nepřitahují investory

aktualizováno 
Přestože se akciím, a to zejména těm domácím, v poslední době velice daří, domácí investoři se těchto rizikovějších aktiv stále bojí. Dokazují to i statistiky akciových fondů, kterým se sice výkonnostně daří, ale peněžní prostředky z nich přesto (nebo právě proto?) ubývají.

Uplynulý týden byl na amerických akciových trzích ve znamení volby prezidenta, stále probíhající výsledkové sezóny a klesajících cen ropy. Začátek týdne byl ovlivněn zejména klesající cenou ropy, která padá již druhý týden a konečně se jí podařilo dostat pod hranici 50 dolarů za barel.
 
Pak už ale začali úřadovat kandidáti na prezidenta. Největší obavu z případného vyrovnaného souboje bylo cítit v úterý. Výsledky voleb však ukázaly, že tyto obavy byly neopodstatněné a spokojenost s jejich výsledky se odrazil na rostoucích cenách akcií a indexů. Na konci čtvrtka a v pátek se pak už projevovaly dobré makroekonomické výsledky (zejména vytvoření 337 000 nových pracovních míst bylo hodně nad očekávání) a nic tak nebránilo tomu, aby mohly všechny tři hlavní indexy zakončit týden výrazně v plusu (DJIA +3,57 %, Nasdaq +3,24 %, S&P +3,28 %). Podobný vývoj, velmi silně ovlivňovněný děním na amerických trzích, měly také ceny akcií v Evropě.

Na pražské burze pokračuje období nadměrného optimizmu a opět tak padlo několik dlouhodobých rekordů. Začátkem týdne „úřadovaly" zejména akcie společností ČEZ a Zentiva a aktivitou se začal vyznačovat také Philip Morris. V úterý pak začaly dobré časy pro akcie bank, zejména Erste, která v návaznosti na rakouský trh posilovala o 5 %. Zahanbit se nenechala ani Komerční banka, která začala atakovat hranici 3200 Kč.

Střed týdne se nesl v ochabování aktivit, pátek však opět nastartovaly aktivitu akcie Philip Morris, které vzhledem k úspěchům mateřské společnosti překonaly hranici 15

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

500 Kč. Kromě akcií Erste Bank (1153 Kč) a ČEZu (288 Kč) tak rekordní hranice dosáhly oba hlavní indexy, PX-D na hodnotě 2331,6 bodů (týden +3,35 %) a PX 50 na hodnotě 940,9 bodů (týden +3,19 %). Rekordních hodnot v posledních týdnech pravidelně dosahuje také index mimoburzovního RM-Systému PX 30, který tentokrát posílil o 3 % na hodnotu 1312 bodů.

Úspěšné byly globální fondy

Výsledky na akciových trzích se příznivě promítaly i do výkonnosti domácích fondů, zejména těch akciových. Nejvíce se dařilo fondům, které se nespecializují na jednotlivá odvětví, ale jsou orientovány spíše globálně. Už méně se pak dařilo fondům specializovaným, čehož důkazem jsou fondy společnosti ČPI. Mnohem hůře dopadly akciové fondy ve statistikách čistých týdenních prodejů a z fondů celkem odteklo 3,1 mil. Kč. Nepomohly tomu ani čisté prodeje fondu ISČS Sporotrend (+7,8 mil. Kč), naopak hodně ztrácel fond ČSOB Akciový Mix (-8,8 mil Kč).

Současná situace trhu s dluhopisy moc nenahrává, fondy specializující se na tento

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

druh cenného papíru tak mají za sebou vcelku průměrný týden. Když pomineme nepříznivý vývoj v čistých prodejích, (za týden ubylo z dluhopisových fondů 76,4 mil. Kč), což je ale v poslední době běžné, dařilo se fondům orientovaným na zahraniční, převážně středoevropské, nebo východoevropské dluhopisy. Neúspěšný týden mají za sebou naopak fondy, které se orientují na domácí dluhopisy.

Dobrý týden, alespoň z pohledu výkonnosti, mají za sebou fondy fondů, IKS Fond fondů však ztrácel v čistých prodejích (-3,8 mil. Kč). Vcelku úspěšný týden co se týče výkonnosti mají za sebou také fondy smíšené. Čisté prodeje - až na výjimky - nebyly dobré (dohromady -70,3 mil. Kč) a situaci tak zachraňoval především Max – světový garantovaný fond.

Výkonnostně a především v čistých prodejích se dařilo fondům peněžního trhu. To však v posledních týdnech není žádná převratná novinka.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,86% ČPI nové ekonomiky 0,72%
ČPI globál. značek 2,80% ČPI rop. a energ. 1,13%
ČSOB akciový mix 2,77% ČPI farm. a biotech. 1,42%
Dluhopisové Živnobanka-Nadační 0,50% ČSOB-Bond Mix -0,19%
ISČS-TRENDBOND 0,41% ČSOB-Kvanto kor. dluhopisový -0,13%
IKS Plus bondový 0,34% ISČS-BONDINVEST -0,12%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 2,67%     
IKS Fond fondů 2,17%      
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,06% IKS Peněžní trh 0,04%
ČSOB výnosový 0,05% ČPI Peněžní 0,03%
Živnobanka-Sporokonto 0,04%    
Smíšené IKS Balancovaný. 1,83% MAX-světový garant. -0,20%
ČSOB Křišťálový. 1,53% J&T Opportunity SKK -0,02%
ISČS-SPOROMIX 5 1,40% AKRO pravidel. dividend 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 104,3 ČSOB-Kvanto kor. dluhopisový -31,2
MAX - svět. garant. 61,8 ISČS-SPOROBOND -15,9
IKS Peněžní trh 21,5 IKS Dluhopisový -11,7

Zdroj: UNIS

U ING se daří akciím

Z fondů společnosti ING zaznamenaly nejlepší čisté prodeje za týden fondy ING Český akciový fond – CAP s prodeji ve výši 7,2 mil. Kč a ING Slovenský dluhopisový fond s čistými prodeji 5,9 mil. Kč. Dohromady si připsaly fondy ING za uplynulý týden čisté prodeje ve výši 14,9 mil. Kč.

I fondy společnosti KBC zaznamenaly kladné čisté prodeje, celkově to za uplynulý týden činí 393,8 mil. Kč. Na rozdíl od fondů ING zde vévodí fondy zaměřené konzervativně, nejvíce prostředků za uplynulý týden přibylo do fondu peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap (+191,8 mil. Kč). Na druhém místě pak skončil zajištěný fond ČSOB Světový strom 2 s čistými prodeji 72,7 mil. Kč.

Jaký je váš názor na neustávající růst českých akciových titulů? Myslíte si, že má tento vývoj dlouhodobou perspektivu? Pokusíte se z této sittuace sami vytěžit? Napište nám vaše názory.

reklama 
Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz