Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani rekordy nepřitahují investory

aktualizováno 
Přestože se akciím, a to zejména těm domácím, v poslední době velice daří, domácí investoři se těchto rizikovějších aktiv stále bojí. Dokazují to i statistiky akciových fondů, kterým se sice výkonnostně daří, ale peněžní prostředky z nich přesto (nebo právě proto?) ubývají.

Uplynulý týden byl na amerických akciových trzích ve znamení volby prezidenta, stále probíhající výsledkové sezóny a klesajících cen ropy. Začátek týdne byl ovlivněn zejména klesající cenou ropy, která padá již druhý týden a konečně se jí podařilo dostat pod hranici 50 dolarů za barel.
 
Pak už ale začali úřadovat kandidáti na prezidenta. Největší obavu z případného vyrovnaného souboje bylo cítit v úterý. Výsledky voleb však ukázaly, že tyto obavy byly neopodstatněné a spokojenost s jejich výsledky se odrazil na rostoucích cenách akcií a indexů. Na konci čtvrtka a v pátek se pak už projevovaly dobré makroekonomické výsledky (zejména vytvoření 337 000 nových pracovních míst bylo hodně nad očekávání) a nic tak nebránilo tomu, aby mohly všechny tři hlavní indexy zakončit týden výrazně v plusu (DJIA +3,57 %, Nasdaq +3,24 %, S&P +3,28 %). Podobný vývoj, velmi silně ovlivňovněný děním na amerických trzích, měly také ceny akcií v Evropě.

Na pražské burze pokračuje období nadměrného optimizmu a opět tak padlo několik dlouhodobých rekordů. Začátkem týdne „úřadovaly" zejména akcie společností ČEZ a Zentiva a aktivitou se začal vyznačovat také Philip Morris. V úterý pak začaly dobré časy pro akcie bank, zejména Erste, která v návaznosti na rakouský trh posilovala o 5 %. Zahanbit se nenechala ani Komerční banka, která začala atakovat hranici 3200 Kč.

Střed týdne se nesl v ochabování aktivit, pátek však opět nastartovaly aktivitu akcie Philip Morris, které vzhledem k úspěchům mateřské společnosti překonaly hranici 15

Investování do fondů se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

500 Kč. Kromě akcií Erste Bank (1153 Kč) a ČEZu (288 Kč) tak rekordní hranice dosáhly oba hlavní indexy, PX-D na hodnotě 2331,6 bodů (týden +3,35 %) a PX 50 na hodnotě 940,9 bodů (týden +3,19 %). Rekordních hodnot v posledních týdnech pravidelně dosahuje také index mimoburzovního RM-Systému PX 30, který tentokrát posílil o 3 % na hodnotu 1312 bodů.

Úspěšné byly globální fondy

Výsledky na akciových trzích se příznivě promítaly i do výkonnosti domácích fondů, zejména těch akciových. Nejvíce se dařilo fondům, které se nespecializují na jednotlivá odvětví, ale jsou orientovány spíše globálně. Už méně se pak dařilo fondům specializovaným, čehož důkazem jsou fondy společnosti ČPI. Mnohem hůře dopadly akciové fondy ve statistikách čistých týdenních prodejů a z fondů celkem odteklo 3,1 mil. Kč. Nepomohly tomu ani čisté prodeje fondu ISČS Sporotrend (+7,8 mil. Kč), naopak hodně ztrácel fond ČSOB Akciový Mix (-8,8 mil Kč).

Současná situace trhu s dluhopisy moc nenahrává, fondy specializující se na tento

Kde znásobit peníze za rok, či deset let?
Více ZDE
.

druh cenného papíru tak mají za sebou vcelku průměrný týden. Když pomineme nepříznivý vývoj v čistých prodejích, (za týden ubylo z dluhopisových fondů 76,4 mil. Kč), což je ale v poslední době běžné, dařilo se fondům orientovaným na zahraniční, převážně středoevropské, nebo východoevropské dluhopisy. Neúspěšný týden mají za sebou naopak fondy, které se orientují na domácí dluhopisy.

Dobrý týden, alespoň z pohledu výkonnosti, mají za sebou fondy fondů, IKS Fond fondů však ztrácel v čistých prodejích (-3,8 mil. Kč). Vcelku úspěšný týden co se týče výkonnosti mají za sebou také fondy smíšené. Čisté prodeje - až na výjimky - nebyly dobré (dohromady -70,3 mil. Kč) a situaci tak zachraňoval především Max – světový garantovaný fond.

Výkonnostně a především v čistých prodejích se dařilo fondům peněžního trhu. To však v posledních týdnech není žádná převratná novinka.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 2,86% ČPI nové ekonomiky 0,72%
ČPI globál. značek 2,80% ČPI rop. a energ. 1,13%
ČSOB akciový mix 2,77% ČPI farm. a biotech. 1,42%
Dluhopisové Živnobanka-Nadační 0,50% ČSOB-Bond Mix -0,19%
ISČS-TRENDBOND 0,41% ČSOB-Kvanto kor. dluhopisový -0,13%
IKS Plus bondový 0,34% ISČS-BONDINVEST -0,12%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 2,67%     
IKS Fond fondů 2,17%      
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,06% IKS Peněžní trh 0,04%
ČSOB výnosový 0,05% ČPI Peněžní 0,03%
Živnobanka-Sporokonto 0,04%    
Smíšené IKS Balancovaný. 1,83% MAX-světový garant. -0,20%
ČSOB Křišťálový. 1,53% J&T Opportunity SKK -0,02%
ISČS-SPOROMIX 5 1,40% AKRO pravidel. dividend 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 104,3 ČSOB-Kvanto kor. dluhopisový -31,2
MAX - svět. garant. 61,8 ISČS-SPOROBOND -15,9
IKS Peněžní trh 21,5 IKS Dluhopisový -11,7

Zdroj: UNIS

U ING se daří akciím

Z fondů společnosti ING zaznamenaly nejlepší čisté prodeje za týden fondy ING Český akciový fond – CAP s prodeji ve výši 7,2 mil. Kč a ING Slovenský dluhopisový fond s čistými prodeji 5,9 mil. Kč. Dohromady si připsaly fondy ING za uplynulý týden čisté prodeje ve výši 14,9 mil. Kč.

I fondy společnosti KBC zaznamenaly kladné čisté prodeje, celkově to za uplynulý týden činí 393,8 mil. Kč. Na rozdíl od fondů ING zde vévodí fondy zaměřené konzervativně, nejvíce prostředků za uplynulý týden přibylo do fondu peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap (+191,8 mil. Kč). Na druhém místě pak skončil zajištěný fond ČSOB Světový strom 2 s čistými prodeji 72,7 mil. Kč.

Jaký je váš názor na neustávající růst českých akciových titulů? Myslíte si, že má tento vývoj dlouhodobou perspektivu? Pokusíte se z této sittuace sami vytěžit? Napište nám vaše názory.

reklama 
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz