Ani seriózním pojišťovnám se nedá věřit

aktualizováno 
Britský finanční trh čelí novému finančnímu skandálu, který může vyústit ve ztrátu renomé a důvěryhodnosti v celý pojistný trh. Problémové smlouvy se uzavíraly již v devadesátých letech a očekává se, že počet postižených klientů není konečný.

Odhaduje se, že až 250 tisíc těchto klientů pojišťoven, většinou důchodců, vložilo přes 5 miliard liber do vysoce rizikových dluhopisů.

 

O jaké finanční operace tedy šlo? Pojistníci vložili v rámci investičního životního pojištění  finanční prostředky do vysoce rizikových (high-yield) dluhopisů s garantovanou mírou zhodnocení, jež byla mnohem vyšší než u běžných bankovních depozit.

 

Kupónová platba se pohybovala i nad deset procent ročně, proto byla pro mnoho klientů velmi lákavá. Doba splatnosti dluhopisu se většinou pohybovala v rozmezí od dvou do čtyř let. Zatímco však míra zhodnocení (kuponová platba) byla garantována, tak hodnota, která má být vyplacena k datu splatnosti dluhopisu již nikoliv (u standardních dluhopisů se na konci doby splatnosti vyplácí jejich nominální hodnota). V tomto případě výše hodnoty závisela na na vývoji vybraných akciových indexů, případně na vývoji koše vybraných akcií.

 

Akciové trhy v posledních letech výrazně propadly, proto množství vyplaceného kapitálu u dluhopisů, které už dospěly k datu splatnosti, bylo mnohem nižší než vložená částka. Lidé tak fakticky prodávali put opce. Dostávali opční prémii za to, že nesli riziko propadu akciových trhů.  Ztráty jsou značné. U již splatných dluhopisů se pohybují v rozmezí 10 až 40 %, u dluhopisů splatných v tomto roce se ztráty mohou vyšplhat ještě mnohem výš.

 

Co je to investiční životní pojištění?

Investiční životní pojištění, někdy také podílové životní pojištění, je typickým představitelem propojování klasických pojistných produktů s ostatními finančními produkty. Ve své základní podobě spojuje klasické rizikové životní pojištění pro případ smrti a investici do podílového fondu. Ze zaplaceného pojistného se strhávají poplatky a rizikové pojistné a zbytek se použije k nákupu podílových jednotek z fondů nabízených pojišťovnou, které se liší jak ziskovostí tak i rizikovostí. To umožňuje větší možnosti investování, ale  pojišťovna v podstatě přenáší odpovědnost za výši výnosů na klienta. Není tedy zaručena minimální míra zhodnocení v podobě technické úrokové míry jako u klasických rezervotvorných pojištění. Dávky, tedy důchod nebo jednorázové vyrovnání, jsou plně závislé na investičním výkonu aktiv, které jsou zahrnuty v určitém fondu.

Tyto riskantní obchody se dostaly do centra pozornosti především v souvislosti s aktivitami menších pojišťoven. Avšak úřad pro dozor nad britským finančním trhem začal s kontrolou i mnohem větších a renomovanějších pojišťovacích koncernů, které se řadily spíše ke konzervativnějším na trhu a které byly zárukou jistoty a stability.

 

Odhaduje se, že až 60 % těchto produktů bylo prodáno díky reklamě v novinách a prostřednictvím přímého oslovení zákazníků přes elektronickou poštu. V těchto materiálech byly popsány především výhody plynoucí z vložení finančních prostředků do těchto produktů, avšak rizika související s riskantními obchody bylo těžké v těchto informacích vyhledat. Lidé se nechali zlákat vidinou velkých zisků a při tom zapomněli na důkladnou analýzu podmínek pro tyto riskantní smlouvy. 

 

Již v roce 1999 varoval dozor nad  britským finančním trhem drobné

 Chcete se dozvědět více o životním pojištění? Pro více informací navštivte tuto sekci.

investory před těmito rizikovými produkty, přesto stojí před kritikou, že nezareagoval  dostatečně rychle a efektivně. Ten se brání, že stoprocentní ochrana investorů je prakticky nemožná. Úřad zároveň čelí i kritice ze strany pojišťoven, že celou krizi na kapitálovém trhu rozvířila právě některá jeho prohlášení týkající se těchto riskantních dluhopisů. Zda jednání pojišťoven byla protiprávní však ukážou až šetření, která již úřad zahájil s většinou pojišťoven nabízejících tyto problematické produkty. 

 

Počet postižených, který se v posledních deseti měsících ztrojnásobil, bude ještě růst. Předběžná šetření ukazují, že mnoho postižených bylo klienty renomovaných pojišťoven. Lidé by proto neměli spoléhat na tradice a jistotou, kterou se některé pojišťovny pyšní, ale především na důkladnou analýzu obsahu daného produktu. Před podpisem jakékoliv smlouvy by si ji měli důkladně pročíst (a zvláště pak pasáže psané tím nejmenším písmem), aby se tak vyvarovali případného budoucího zklamání.

 

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Další z rubriky

Cestovní pojištění: kličky, kvůli nimž nemusí pojišťovna platit

Ilustrační snímek

Pojistka je zaplacená, a tak hurá na cesty. Jenže pozor. Pojištění je užitečné, jen je potřeba, abyste dodržovali...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?

Kurzy.cz Kartel OPEC má zaděláno na pořádný problém. Byť to ještě před několika týdny vypadalo na poklidný konec roku, nyní se c...

Najdete na iDNES.cz