Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani seriózním pojišťovnám se nedá věřit

aktualizováno 
Britský finanční trh čelí novému finančnímu skandálu, který může vyústit ve ztrátu renomé a důvěryhodnosti v celý pojistný trh. Problémové smlouvy se uzavíraly již v devadesátých letech a očekává se, že počet postižených klientů není konečný.

Odhaduje se, že až 250 tisíc těchto klientů pojišťoven, většinou důchodců, vložilo přes 5 miliard liber do vysoce rizikových dluhopisů.

 

O jaké finanční operace tedy šlo? Pojistníci vložili v rámci investičního životního pojištění  finanční prostředky do vysoce rizikových (high-yield) dluhopisů s garantovanou mírou zhodnocení, jež byla mnohem vyšší než u běžných bankovních depozit.

 

Kupónová platba se pohybovala i nad deset procent ročně, proto byla pro mnoho klientů velmi lákavá. Doba splatnosti dluhopisu se většinou pohybovala v rozmezí od dvou do čtyř let. Zatímco však míra zhodnocení (kuponová platba) byla garantována, tak hodnota, která má být vyplacena k datu splatnosti dluhopisu již nikoliv (u standardních dluhopisů se na konci doby splatnosti vyplácí jejich nominální hodnota). V tomto případě výše hodnoty závisela na na vývoji vybraných akciových indexů, případně na vývoji koše vybraných akcií.

 

Akciové trhy v posledních letech výrazně propadly, proto množství vyplaceného kapitálu u dluhopisů, které už dospěly k datu splatnosti, bylo mnohem nižší než vložená částka. Lidé tak fakticky prodávali put opce. Dostávali opční prémii za to, že nesli riziko propadu akciových trhů.  Ztráty jsou značné. U již splatných dluhopisů se pohybují v rozmezí 10 až 40 %, u dluhopisů splatných v tomto roce se ztráty mohou vyšplhat ještě mnohem výš.

 

Co je to investiční životní pojištění?

Investiční životní pojištění, někdy také podílové životní pojištění, je typickým představitelem propojování klasických pojistných produktů s ostatními finančními produkty. Ve své základní podobě spojuje klasické rizikové životní pojištění pro případ smrti a investici do podílového fondu. Ze zaplaceného pojistného se strhávají poplatky a rizikové pojistné a zbytek se použije k nákupu podílových jednotek z fondů nabízených pojišťovnou, které se liší jak ziskovostí tak i rizikovostí. To umožňuje větší možnosti investování, ale  pojišťovna v podstatě přenáší odpovědnost za výši výnosů na klienta. Není tedy zaručena minimální míra zhodnocení v podobě technické úrokové míry jako u klasických rezervotvorných pojištění. Dávky, tedy důchod nebo jednorázové vyrovnání, jsou plně závislé na investičním výkonu aktiv, které jsou zahrnuty v určitém fondu.

Tyto riskantní obchody se dostaly do centra pozornosti především v souvislosti s aktivitami menších pojišťoven. Avšak úřad pro dozor nad britským finančním trhem začal s kontrolou i mnohem větších a renomovanějších pojišťovacích koncernů, které se řadily spíše ke konzervativnějším na trhu a které byly zárukou jistoty a stability.

 

Odhaduje se, že až 60 % těchto produktů bylo prodáno díky reklamě v novinách a prostřednictvím přímého oslovení zákazníků přes elektronickou poštu. V těchto materiálech byly popsány především výhody plynoucí z vložení finančních prostředků do těchto produktů, avšak rizika související s riskantními obchody bylo těžké v těchto informacích vyhledat. Lidé se nechali zlákat vidinou velkých zisků a při tom zapomněli na důkladnou analýzu podmínek pro tyto riskantní smlouvy. 

 

Již v roce 1999 varoval dozor nad  britským finančním trhem drobné

 Chcete se dozvědět více o životním pojištění? Pro více informací navštivte tuto sekci.

investory před těmito rizikovými produkty, přesto stojí před kritikou, že nezareagoval  dostatečně rychle a efektivně. Ten se brání, že stoprocentní ochrana investorů je prakticky nemožná. Úřad zároveň čelí i kritice ze strany pojišťoven, že celou krizi na kapitálovém trhu rozvířila právě některá jeho prohlášení týkající se těchto riskantních dluhopisů. Zda jednání pojišťoven byla protiprávní však ukážou až šetření, která již úřad zahájil s většinou pojišťoven nabízejících tyto problematické produkty. 

 

Počet postižených, který se v posledních deseti měsících ztrojnásobil, bude ještě růst. Předběžná šetření ukazují, že mnoho postižených bylo klienty renomovaných pojišťoven. Lidé by proto neměli spoléhat na tradice a jistotou, kterou se některé pojišťovny pyšní, ale především na důkladnou analýzu obsahu daného produktu. Před podpisem jakékoliv smlouvy by si ji měli důkladně pročíst (a zvláště pak pasáže psané tím nejmenším písmem), aby se tak vyvarovali případného budoucího zklamání.

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.