Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani v únoru obleva na hypoteční trh nedorazila

aktualizováno 
Únorové výsledky hypotečních bank zaznamenaly oproti lednu citelné zlepšení. Množství i objem poskytnutých úvěrů vzrostly, nicméně hovořit o rozmrzání hypotečního trhu je zatím předčasné.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po novoročním půstu se hypotečním bankám opět pozvolna začínají hýbat obchody. V rámci statistik Fincentrum Hypoindexu bylo zaznamenáno patrné meziměsíční zlepšení ve všech kategoriích mapujících obchodní výsledky hypotečních bank. Jenže leden byl z pohledu bank jednoznačným propadákem a únorové statistiky také daleko zaostávají za čísly z předchozích let. Stále platí, že klienti se na pobočky bank pro nové úvěry příliš nehrnou.

Celkově v únoru 2009 vyřídily hypoteční banky 3 204 nových smluv v celkovém objemu 5,57 miliardy korun. Pozitivním zjištěním je také fakt, že kromě rostoucího počtu a objemu poskytnutých úvěrů meziměsíčně vzrostla také průměrná částka hypotéky, která v únoru činila 1 739 468 korun.

Úrokové sazby

Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypoték bez rozdílu fixace v únoru letošního roku stagnovala. V meziměsíčním srovnání vzrostla hodnota souhrnného Fincentrum Hypoindexu o pouhou jednu setinu procentního bodu na 5,75 %. Na chlup stejný pohyb, o jeden bazický bod vzhůru, vykázaly v letošním únoru také hypotéky s jednoletou dobou fixace, jejichž úroková sazba vzrostla na 5,94 %. Kdo si však v meziměsíčním srovnání polepšil, byli "únoroví klienti" se sjednanou dobou fixace na pět let. Průměrná úroková sazba těchto hypoték meziměsíčně klesla o 6 setin procentního bodu na 5,58 %.

Stejně jako v uplynulých měsících, také v únoru byl propastný rozdíl v průměrné částce úvěru v závislosti na zvolené době fixace. Klienti s krátkou fixací čerpali v průměru úvěr v hodnotě přesahující dva miliony korun (2,073 milionu korun), zatímco klienti s pětiletou dobou fixace si z banky odnesli v průměru 1,528 milionu korun.


Úroková sazba hypoték

Budoucí vývoj úrokových sazeb nelze v současnosti jednoznačně odhadnout. Někteří odborníci tvrdí, že konkurenční boj a klesající úrokové sazby na mezibankovním trhu přimějí banky v následujících měsících snižovat úrokové sazby hypoték.

Druhá část názorového spektra prostor pro snižování úrokových sazeb na trhu nevidí a spíše predikuje dlouhodobý růst úrokových sazeb. Těžko za stávající situace dávat jakákoliv doporučení krom jediného, a tím je zesílené doporučení vybírat mezi jednotlivými poskytovateli hypoték opravdu pečlivě. Rozdíl v konečné úrokové sazbě může představovat 0,5 až 1 procentní bod.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Klienti Komerční banky mají nyní možnost získat zvýhodněnou a navíc garantovanou úrokovou sazbu na úrovni 4,99 %. Nabídka se vztahuje na hypotéku Klasik (maximální výše hypotéky odpovídá 85 % hodnoty zastavované nemovitosti). Podmínkou je sjednání hypotéky s dobou fixace na pět a více let a podání žádosti v období od 16. března do 30. dubna 2009.

Trvalou - 100% - slevu na poplatku za zpracování nabízí na českém trhu mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna a paušální poplatek ve výši 2 900 korun účtuje klientům Komerční banka. Navíc řada bank neúčtuje klientům poplatek za vyřízení hypotéky, pokud se rozhodnou novým úvěrem refinancovat svou stávající hypotéku.

Novinky na hypotečním trhu

Hypoteční banka představila veřejnosti novinku s názvem Hypotéka po webu, díky které klient drtivou většinu administrativy spojenou s vyřízením hypotéky zvládne z domova prostřednictvím internetu. Klient si nastaví hlavní parametry své hypotéky a ty následně spolu s osobními údaji odešle do banky, čímž si vytvoří své přihlašovací údaje pro budoucí komunikaci s bankéřem, který bude hypotéku zpracovávat.

V dalším kroku klient vyplní žádost o hypotéku a doloží požadované dokumenty, které může poslat do banky elektronicky nebo poštou. Po obdržení veškerých potřebných dokumentů banka hypotéku schválí. Klient dostane hypoteční smlouvu elektronicky a je vyzván k jejímu podpisu na předem vybrané pobočce.

Komerční banka od 31. 3. 2009 začne ke svým hypotékám nabízet možnost uzavření pojištění schopnosti splácet. Klient si může vybrat z několika variant. Kromě pojištění pro případ smrti a plné invalidity si může sjednat i pojištění proti pracovní neschopnosti a v komplexní variantě též pro případ ztráty zaměstnání.

Souhrn za únor
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace   1 rok   5 let  
Hypoindex 5,75 % 5,94 % 5,58 %
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 1 1 -6
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 739 2 073 1 528
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 7 019 7 127 6 921
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 303 8 403 8 211
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 62 % 67 % 60 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 20 % 18 % 18 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 18 % 15 % 22 %

Metodika ukazatele Fincentrum Hypoindex: Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání ukazatele Fincentrum Hypoindex: Fincentrum Hypoindex je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/).

Více si přečtěte na Hypoindex.cz.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Hlídáte si zdraví? Můžete ušetřit až třetinu z pojistného

Ilustrační snímek

Nejste obézní, nekouříte, sportujete nebo chodíte na pravidelné preventivní prohlídky k lékaři? Za zdravý životní styl...

Kuriózní pojistné historky: Goťáka poznám, ten muž to fakt nebyl

Ilustrační snímek

V životě se stávají nejrůznější karamboly. Některé jsou až neuvěřitelné. Potvrzují to kuriózní hlášky i pokusy o...

Co je nejpodstatnější u dětského pojištění, vysvětluje odborník

Ilustrační snímek

Ve školách se každoročně stanou desetitisíce úrazů dětí, nejčastěji při tělocviku a o přestávkách. K dalším dochází i...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz