Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Anketa: Pavel Neugebauer, Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR

aktualizováno 

Anketa: Pavel Neugebauer, Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR

1. Jak vidíte perspektivu zaměstnání ve zdravotnictví? Jaké profese / obory jsou žádané?
 
Není snadné odpovědět. Současné zdravotnictví se totiž potýká s mnoha problémy, které nepřispívají k jeho atraktivitě. Profese zdravotníků předpokládá značnou dávku nadšení. Klidu k práci jistě nepřidá současný chaos v úhradovém systému. Citelně chybí i jasná koncepce, kam má celé zdravotnictví směřovat. Nezřídka dochází ke vzniku konfliktní situace mezi pacientem a zdravotníkem. Na jedné straně jsou pacienti informováni, na co všechno mají nárok, na straně druhé jsou zdravotníci přísnými limity nuceni k omezování rozsahu poskytované péče. Pacient tak často neví, co je pravda. Za této situace se stávají atraktivními takové obory, kde pacienti chápou nutnost spoluúčasti na poskytnuté zdravotní péči, typickým příkladem je třeba plastická chirurgie.
 
2. Jaký okamžik nastartoval vaši kariéru?
 
To bylo velmi prosté. Na jednom shromáždění jsem vystoupil a přednesl svou představu o tom, co by se mělo dělat. Potom mě oslovili s nabídkou, abych kandidoval na předsedu Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a já kandidaturu přijal. Musím však upřímně přiznat, že mi celou situaci usnadnila skutečnost, že kritizovat umí mnoho lidí, ale pokud jsou tito kritici vyzváni k aktivní práci, mnohdy se stáhnou.
 
3. Co je ve vaší práci nejnáročnější?

 
Asi nejnáročnější je spojit povolání lékaře s činností voleného funkcionáře profesní organizace a osobním životem. Nejednou máte pocit, že dvacet čtyři hodin nestačí.
 
4. Jak dlouho denně pracujete a jakým způsobem odpočíváte?
 
Není výjimkou, že mi práce zabere i více než dvě třetiny dne. Na odpočinek pak nezbývá mnoho času. Ve volných chvílích si rád přečtu dobrou knihu, zajdu do kina nebo do divadla. Také mám rád procházky přírodou.
 
5. Co byste poradil tomu, kdo právě začíná svou kariéru?
 
Především bych doporučoval trpělivost. Mnoho lidí ztroskotalo na tom, že podlehli zklamání z toho, že ačkoli vykonali hodně, změnilo se jen málo. Zdravotnictví je v tomto velmi specifické a dosáhnout i nepatrné změny stojí obrovské úsilí. Jde o resort, do kterého se promítá velké množství zájmů. Vždyť dnes jde o téměř dvě stě miliard.
 
6. V současné době se hodně diskutuje o potřebě reformovat poskytování zdravotní péče. V zahraničí funguje několik modelů, myslíte si, že některý z nich by vyhovoval našim podmínkám? Který a proč?
 
To není v podstatě tak složité. Zjednodušeně řečeno jde o dva modely poskytování zdravotní péče. Jeden lze nazvat Národní zdravotní službou a druhý Systémem zdravotního pojištění. Pro národní zdravotní službu je specifické, že veškeré dění ve zdravotnictví určuje stát, ten pak určuje rozsah, druh, způsob a ceny. Jde o systém, který logicky nemůže zohlednit individuální potřeby, proto je také celkově dražší. Naproti tomu základem pojišťovacího systému je přímý vztah mezi klientem a zdravotní pojišťovnou, která pak pro klienta kontrahuje potřebnou péči.

Právě touto individualizací je možné dosáhnout významných úspor a čerpání zdravotní péče není tak anonymní jako v systému předchozím. Problém našeho zdravotnictví je v tom, že jsme k systému pojišťovacímu nakročili, zůstali jsme však stát někde na začátku cesty. Je tedy naprosto nezbytné se rozhodnout, jestli budeme pokračovat v této započaté cestě, pak je už téměř po dvanácté, nebo se vrátíme zpět k centrálnímu plánování. Osobně se přikláním k systému pojišťovacímu, neboť ho považuji za mnohem tvárnější, efektivnější, přinášející vyšší kvalitu, a tedy i výhodnější pro všechny zúčastněné, zejména pro pacienty.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Koncentrace virtuálních sídel v Praze.
Virtuální kanceláře: kdo je využívá a kdo zneužívá

Za pár set korun měsíčně mohou podnikatelé získat sídlo firmy v centru Prahy. Jenže tolik oblíbené virtuální kanceláře mohou někdy firmám ubrat na prestiži....  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.