Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Assessment centrum: výběrová metoda, která vás bude bavit

aktualizováno 
Assessment centra patří mezi nejmodernější metody testování uchazečů o zaměstnání zejména na manažerské pozice. Firmy po něm sáhnou, i když potřebují prověřit speciální vlastnosti kandidátů, jako jsou prodejní vlastnosti či schopnosti vyjednávání.
Vždy je cílem výběr nejvhodnějšího - ne nutně nejlepšího - kandidáta.

Vždy je cílem výběr nejvhodnějšího - ne nutně nejlepšího - kandidáta. | foto: Profimedia.cz

Firma, která assessment centrum (AC) organizuje buď vlastními silami, nebo častěji pomocí externího specialisty, si v jeden den pozve větší počet potenciálních zaměstnanců, kteří musí individuálně i společně řešit řadu případových studií. Během těchto cvičení je pozorují a hodnotí tzv. assessoři.

Na počátku AC si zaměstnavatel řekne, jaké schopnosti a dovednosti by vhodný kandidát měl splňovat. Například společnost hledá člověka, který by měl být týmový a zároveň mít i obchodního ducha. Na základě těchto stanovených parametrů pozve firma kandidáty oťuknuté v prvním kole řízení, kde se prověřila motivace, zájem uchazeče o konkrétní pozici i takzvané hard skills, neboli jeho odborné znalosti a zkušenosti.

Účastníci assessment centra  se například vyzvou, aby navrhli budoucí investice ve firmě nebo aby se dohodli na novém projektu ve společnosti. Podle povahy pracovního místa jsou zaměstnanci pozorováni, jak se dokážou ve skupině prosadit či získat podporu ostatních pro svůj názor. Při řešení úkolů vyjdou najevo i týmové role kandidátů - je jasně vidět, kdo skupinu vede a kdo má tendenci nechat důležitá rozhodnutí na druhých.

. Co je cílem AC

- selekce nejvhodnějšího (ne nejlepšího!) kandidáta pro danou pozici
- zmapování osobnostního profilu kandidáta
- posouzení komunikace, týmovosti či manažerských schopností kandidátů

Příklad úkolu na týmovost
Skupina kandidátů musí společně řešit úkol a diskutovat o něm. Jde o situace typu založení podniku, kdy tým musí společně vymyslet název firmy, strategii či rozpočet. Někdy zase společně staví stavebnici či se musí domluvit na programu společného víkendu.

Příklad úkolu na posuzování manažerských schopností
Může probíhat formou rozhovoru, kdy jeden člen hodnotitelů má roli herce a musí s každým účastníkem AC sehrát jednu stejnou modelovou situaci. Využívá se konfliktnějších pracovních situací, jako je rozhovor s podřízeným nad jeho neuspokojivými výsledky.

Příklad úkolu na vyjednávací vlastnosti
Jednotliví účastníci mohou být rozděleni do dvou skupin a dostanou za úkol se mezi sebou dohodnout například na prodloužení termínu dodané zakázky (každý tým však dostane zadání tak, že jeden je realizátor a druhý klient, tudíž každý z nich za vítězství považuje jinou hodnotu).

Po celodenním testování probíhá závěrečné hodnocení kandidátů, hodnotitelé každého z nich obodují (využívá se čtyřbodová nebo pětibodová škála) a doplní slovním komentářem (například  kandidát je schopen komunikovat se zákazníkem na základní úrovni, nicméně projevuje jen malý zájem o jeho potřeby). Cílem konečné debaty je určit kandidáty, kteří postupují do dalšího kola řízení.

Accessment centrum je určitě zajímavou metodou určenou pro výběr kandidátů. Jeho nevýhodou je ovšem vyšší cena, protože externí firmy si za přípravu AC a jeho vyhodnocení mohou počítat až 100 000 korun.

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz