Výjimečný byl loňský rok i pro kategorii starých mistrů, a dokonce též pro segment starožitností. Hned v lednu se uskutečnila aukce pozůstalosti historika umění Eduarda A. Šafaříka, který od 60. let žil v Římě, jejímž jádrem bylo pět obrazů Jana Kupeckého, na jehož dílo byl Šafařík hlavní autoritou.
Začátkem prosince se pak na aukci Arthouse Hejtmánek prodal za víc než 11,5 milionu korun ještě obraz Judita s hlavou Holofernovou od německého barokního malíře Johannese Spilberga, který má doloženou provenienci sahající až do sbírky anglického krále a ruského cara. Na červnové aukci téže společnosti se prodala také nejdražší starožitnost českých aukcí – luxusní osmanská šavle z první poloviny 17. století, jejíž cena vystoupala až na 4,2 milionu korun.
JOHANNES SPILBERG: JUDITA S HLAVOU HOLOFERNA kolem 1650, olej na plátně, 192 x 152 cm Johannes Spilberg (1619–1690) pocházel z Düsseldorfu, malířské školení však získal u Rembrandtova žáka Goverta Flincka v Amsterdamu. K vysoké ceně bezpochyby přispěla i skvělá provenience obrazu, který kdysi patřil anglickému králi i ruskému carovi. Car Mikuláš II. plátno věnoval knížeti Argutinskému, jehož potomci obraz přivezli v roce 1925 do Prahy. Vydražen byl za 11,656 milionů korun.