Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto zatížené leasingem: které se vám vyplatí převzít

aktualizováno 
Máte-li známého, který se chce zbavit auta zatíženého běžící leasingovou smlouvou, můžete využít možnosti postoupení a převzít smlouvu za něj. Leasingové společnosti se tomuto instrumentu nebrání. Co budete muset o sobě leasingové společnosti prozradit a kolik vás to bude stát?
Automobil

Automobil | foto: Profimedia.cz

Postoupení leasingové smlouvy (cese) je v podstatě třístranný smluvní akt, jehož se účastní následující strany – pronajímatel, postupitel a postupník. Pronajímatel vystupuje v podobě leasingové společnosti, která má právní zájem, aby postoupením leasingové smlouvy na postupníka nedošlo k ohrožení vynutitelnosti pohledávky. Postupitel je osobou, který převádí pozici nájemce na třetí osobu – postupníka. A postupník je osobou nahrazující postupitele ve vztahu s pronajímatelem.

O výhodnosti cese rozhoduje stav vozidla a sjednaná cena mezi starým a novým nájemcem

Způsob uvažování nového nájemce – postupníka lze nejlépe dokumentovat na následujícím triviálním příkladu. Dva sousedé mu nabízejí postoupení leasingové smlouvy na vozy stejného typu (řekněme Octavia), ve stejné fázi splátkového kalendáře (mají uzavřen tříletý finanční leasing a oba mají řádně uhrazených 24 splátek. V obou případech zbývá tedy uhradit 12 splátek k tomu, aby byl vůz za totožnou symbolickou zůstatkovou hodnotu majetkově převeden na nájemce.

Během dvouletého provozu najel první soused s autem sto tisíc km a druhý pouze dvacet tisíc. Je logické, že navzdory chybějícím dvanácti splátkám u obou smluv (stejně velkému závazku), by případná cese znamenala dispozici k vozidlům rozdílné užitné hodnoty. Jinými slovy zde píšu, že při postoupení leasingové smlouvy je nutné obezřetně ohodnotit skutečnou hodnotu vozidla a tu vyjádřit v hodnotě cese mezi postupitelem a postupníkem.

Leasingovou společnost vzájemné vyrovnání nezajímá

Veřejnost se totiž často mylně domnívá, že pronajímatel musí vstupovat do cese i v ohledu výše vyrovnání mezi těmito subjekty. Skutečnost je ovšem taková, že leasingovou společnost především zajímá zajištění odpovídající bonity u nového dlužníka a uhrazení administrativních nákladů s cesí spojených. Na druhou stranu je nutné připomenout, že bez souhlasu ze strany leasingové společnosti není cese uskutečnitelná a obejít ji tedy v žádném případě nelze.

Postupník se musí připravit na velké množství poskytovaných informací

Postoupení leasingové smlouvy je málo náročné pro postupitele za podmínky, že jeho platební morálka bez problémů odpovídala splátkovému kalendáři. V takovém případě je nutné v žádosti (tu podepisují postupitel i postupník) o povolení cese uvést číslo zákaznické smlouvy a prohlášení, že souhlasí s cesí na níže uvedeného postupníka.

V jiné situaci je ovšem postupník, který se musí připravit na vyplnění následujícího bloku osobních údajů:

  • Základní údaje (jméno, bydliště – trvalé i přechodné, číslo OP, platnost OP, číslo běžného účtu, zaměstnání, délku zaměstnání, kontaktní osobu na zaměstnavatele), kopie občanského průkazu bývá součástí příloh žádosti
  • Údaje o ekonomické situaci žadatele – čistý měsíční příjem, eventuální dluhové zatížení žadatele (úvěry, leasing, splátkový prodej apod.) a výše nesplacených závazků z těchto instrumentů, počet osob žijících ve společné domácnosti – z toho dětí, součástí příloh k žádosti může být potvrzení zaměstnavatele o výši příjmu žadatele
  • Důvod k cesi (může jít o finanční důvody, rozhodnutí koupě nového vozu, příp. i smrt leasingového nájemce
  • Způsob provedení cese (pozn. cese znamená určité administrativní náklady pro pronajímatele, a tudíž jde o zpoplatněnou službu). Výše poplatku se liší na základě rychlosti, kterou celý proces proběhne a je uváděn v platném sazebníku leasingové společnosti.
  • Čestné prohlášení manžela (manželky), že souhlasí s uzavřením této smlouvy ze strany partnera a s existencí závazku z této smlouvy vznikajícího.

Pro postupníka je důležitý dokument vydávaný leasingovou společností, který bilancuje úhrn zaplacených splátek postupitele a uvádí, zda na smlouvě váznou nějaké nezaplacené závazky či dokonce penále. Tento dokument si musí ve vlastním zájmu postupník řádně prostudovat, aby na sebe nepřebral skryté dluhy.

Počet cesí na osobní automobily není malý, avšak na druhou stranu není úplně obvyklou formou pořízení. Domnívám se, že má smysl především u aut, která postupník nějakým způsobem zná. Například postupitelem je soused či příbuzný, u nichž má jistotu o způsobu a charakteru využívání vozidla.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Do několika měsíců zdraží spotřební a hypoteční úvěry, míní odborníci

Centrální banka na začátku srpna vůbec poprvé od roku 2008 zvýšila základní úrokové sazby. Tímto svým krokem zdražila peníze na mezibankovním trhu, což se...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V průběhu let byl přitom většinou větší...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
HR KONZULTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.