Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banka v mobilu – blíží se velké novinky

aktualizováno 
Většina velkých bank na trhu nabízí klientům místo cesty na pobočku ovládání běžného účtu pomocí kanálů přímého bankovnictví. Na účet se dostanete přes internet, telefon nebo mobil. Rozvoj kanálů přímého bankovnictví jde stále kupředu, i když nyní spíše malými krůčky než mílovými kroky. Mobilní bankovnictví by však nyní mělo dostat nový kabát. Dvě banky by novou aplikaci mobilní banky měly klientům nabídnout během tohoto roku. Co můžeme očekávat?

Již v loňském roce představila firma Cleverlance svou aplikaci banky v mobilu za podpory platformy JAVA. Díky této aplikaci se výrazně zjednodušuje přístup k účtu, který chcete ovládat a zároveň se zlevňuje, neboť spojení s bankou probíhá nikoli pomocí textových zpráv, ale datovými přenosy. Tak se tedy z položek v řádech korun dostaneme na halířové částky za datové spojení.

V době představení také firma oznámila testování své aplikace s jednou velkou bankou na trhu. Jak by měl fungovat? Program pro ovládání účtu se nahraje do mobilního telefonu podobně jako např. JAVA hry. Uživatel se pak má možnost pomocí přehledného menu ovládat účet. Aplikace mu může nabídnout např.přednastavení šablon pro transakce, historii pohybů na účtu, interaktivní nápovědu.

NENECHTE SI UJÍT
Domy (c) profimedia.cz/corbis
Jsou hypotéky pro milionáře?
Dlouho převládal názor, že hypotéky jsou pro milionáře, zatímco stavební spoření je ten pravý masový produkt pro běžného člověka. Je tomu však skutečně tak?
zloděj
Ve firmách platí: něco za něco
Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. To je jeden z bonmotů 70. a 80. let. Součástky a náhradní díly tehdy po kouscích putovaly přes vrátnice našich socialistických podniků.
Euro, bankovky
Nákupy v Unii nejsou bez rizika
Díky vstupu České republiky do Unie přibylo tuzemským spotřebitelům mnoho práv. Někteří zákazníci si jich možná dosud nevšimli, a proto jich nevyužívají. Jaká to jsou?

Před nedávnem jinou formu banky v mobilu představila firma A && L soft, která s javovou aplikací přišla na trh také vloni. V jejím případě se nabídka týkala představení mobilní bankovní aplikace za podpory operačního systému Windows Mobile ve spolupráci s Motorolou, jejíž přístroje tento operační systém podporují.

Obě řešení přímého bankovnictví pro mobilní telefony by měly přinést klientům banky přehlednější a příjemnější způsob ovládání účtů a bankám možnost uvádět nové služby či rozšiřovat stávající nezávisle na domluvě s mobilními operátory. Obě mobilní aplikace jsou totiž plně závislé na mobilním telefonu a nikoli na SIM kartě. Momentálně všechny banky provozují své GSM bankovnictví pomocí technologie SIM Toolkit nahrané na SIM kartě, kdy komunikace s bankou probíhá přes šifrované SMS a její používání je poměrně komplikované (oddělování částek s haléři předepsaným znakem, nebo zadání datumu v určitém formátu).

GSM Banking v této podobě doposud nabízejí ČSOB a její divize Poštovní spořitelna, Česká spořitelna, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Živnobanka a eBanka. Poslední jmenovaná jako jediná na trhu nabízí navíc také PDA banking – ovládání bankovního účtu pomocí kapesního počítače s připojením na internet.

Možná jste si položili otázku, v případě které banky se s některou s výše uvedenou novinkou setkáme? Jediná z velkých bank, která klientům neumožňovala použití mobilního telefonu, pomineme-li volání mobilem na Expresní linku, k ovládání účtu, byla Komerční banka. Tato skutečnost se má ale ve velmi brzké době změnit. KB oznámila spuštění ojedinělé služby přímého bankovnictví, která představuje zásadní technologický posun v obsluze klientů. Doufejme tedy, že se máme na co těšit.

Využíváte možnosti ovládat svůj bankovní účet přes mobilní telefon? Jak jste s touto službou spokojeni? Co byste na ní vylepšili?

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz