Banka v mobilu – blíží se velké novinky

aktualizováno 
Většina velkých bank na trhu nabízí klientům místo cesty na pobočku ovládání běžného účtu pomocí kanálů přímého bankovnictví. Na účet se dostanete přes internet, telefon nebo mobil. Rozvoj kanálů přímého bankovnictví jde stále kupředu, i když nyní spíše malými krůčky než mílovými kroky. Mobilní bankovnictví by však nyní mělo dostat nový kabát. Dvě banky by novou aplikaci mobilní banky měly klientům nabídnout během tohoto roku. Co můžeme očekávat?

Již v loňském roce představila firma Cleverlance svou aplikaci banky v mobilu za podpory platformy JAVA. Díky této aplikaci se výrazně zjednodušuje přístup k účtu, který chcete ovládat a zároveň se zlevňuje, neboť spojení s bankou probíhá nikoli pomocí textových zpráv, ale datovými přenosy. Tak se tedy z položek v řádech korun dostaneme na halířové částky za datové spojení.

V době představení také firma oznámila testování své aplikace s jednou velkou bankou na trhu. Jak by měl fungovat? Program pro ovládání účtu se nahraje do mobilního telefonu podobně jako např. JAVA hry. Uživatel se pak má možnost pomocí přehledného menu ovládat účet. Aplikace mu může nabídnout např.přednastavení šablon pro transakce, historii pohybů na účtu, interaktivní nápovědu.

NENECHTE SI UJÍT
Domy (c) profimedia.cz/corbis
Jsou hypotéky pro milionáře?
Dlouho převládal názor, že hypotéky jsou pro milionáře, zatímco stavební spoření je ten pravý masový produkt pro běžného člověka. Je tomu však skutečně tak?
zloděj
Ve firmách platí: něco za něco
Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu. To je jeden z bonmotů 70. a 80. let. Součástky a náhradní díly tehdy po kouscích putovaly přes vrátnice našich socialistických podniků.
Euro, bankovky
Nákupy v Unii nejsou bez rizika
Díky vstupu České republiky do Unie přibylo tuzemským spotřebitelům mnoho práv. Někteří zákazníci si jich možná dosud nevšimli, a proto jich nevyužívají. Jaká to jsou?

Před nedávnem jinou formu banky v mobilu představila firma A && L soft, která s javovou aplikací přišla na trh také vloni. V jejím případě se nabídka týkala představení mobilní bankovní aplikace za podpory operačního systému Windows Mobile ve spolupráci s Motorolou, jejíž přístroje tento operační systém podporují.

Obě řešení přímého bankovnictví pro mobilní telefony by měly přinést klientům banky přehlednější a příjemnější způsob ovládání účtů a bankám možnost uvádět nové služby či rozšiřovat stávající nezávisle na domluvě s mobilními operátory. Obě mobilní aplikace jsou totiž plně závislé na mobilním telefonu a nikoli na SIM kartě. Momentálně všechny banky provozují své GSM bankovnictví pomocí technologie SIM Toolkit nahrané na SIM kartě, kdy komunikace s bankou probíhá přes šifrované SMS a její používání je poměrně komplikované (oddělování částek s haléři předepsaným znakem, nebo zadání datumu v určitém formátu).

GSM Banking v této podobě doposud nabízejí ČSOB a její divize Poštovní spořitelna, Česká spořitelna, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Živnobanka a eBanka. Poslední jmenovaná jako jediná na trhu nabízí navíc také PDA banking – ovládání bankovního účtu pomocí kapesního počítače s připojením na internet.

Možná jste si položili otázku, v případě které banky se s některou s výše uvedenou novinkou setkáme? Jediná z velkých bank, která klientům neumožňovala použití mobilního telefonu, pomineme-li volání mobilem na Expresní linku, k ovládání účtu, byla Komerční banka. Tato skutečnost se má ale ve velmi brzké době změnit. KB oznámila spuštění ojedinělé služby přímého bankovnictví, která představuje zásadní technologický posun v obsluze klientů. Doufejme tedy, že se máme na co těšit.

Využíváte možnosti ovládat svůj bankovní účet přes mobilní telefon? Jak jste s touto službou spokojeni? Co byste na ní vylepšili?

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Revoluce pro zubaře: Kazy v puse rozpustí speciální gel za 2 minuty

Revoluce pro zubaře: Kazy v puse rozpustí speciální gel za 2 minuty

Kurzy.cz Žádné další bolestivé vrtání zubů a strach z návštěvy zubní ordinace! Nový dentální gel Brix 3000 slibuje úlevu pro pac...Najdete na iDNES.cz