Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeká nás obtížný rok. Banky jsou naštěstí stabilní, říká bankéř roku

aktualizováno 
Vrcholoví bankéři udělili letos titul Bankéř roku 2011 Pavlu Kysilkovi, generálnímu řediteli a předsedovi představenstva České spořitelny. Je to pro něj uznání profesionality poctivosti a práce tisíců kolegyň a kolegů v bance.

Pavel Kysilka byl kdysi nejmladší centrální bankéř. Jeho podpis znáte z dvousetkorunové bankovky. Dnes řídí Českou spořitelnu. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Pro nás všechny to je ta nejsprávnější motivace a závazek a chceme, aby i naši klienti pocítili, že jsme tu pro ně a že nás to baví," říká bankéř roku.

Na trhu vznikají nové banky. Jsou založené na internetu, a hlavně na poskytování služeb zdarma. Neuvažujete o něčem podobném?
Byli jsme jednou z prvních bank s internetovým a telefonním bankovnictvím a investujeme tímto směrem velké úsilí. Vedle toho víme, že klienti potřebují stále více podporu a službu postavenou na těsném a důvěryhodném vztahu k bankovnímu poradci. Oba tyto směry rozvíjíme a nabízíme vedle sebe.

Pavel Kysilka (53)

  • Absolvoval VŠE v Praze Fakultu národohospodářskou, 1986 zde absolvoval interní vědeckou aspiraturu.
  • 1986–1990 pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV
  • 1990–1991 hlavní ekonomický poradce ministra pro ekonomickou politiku.
  • V 90. letech zastával různé posty až po post výkonného guvernéra v ČNB, současně působil jako expert MMF. 
  • Před příchodem do ČS působil v Erste Bank Sparkassen v Praze.
  • V roce 2000 začal pracovat pro Českou spořitelnu jako hlavní ekonom a člen širšího vedení banky, od října 2004 je členem představenstva, zastával také roli hlavního ekonoma banky.
  • Od 1. ledna 2011 je předsedou představenstva a generálním ředitelem České spořitelny.

Dá se očekávat, že vedle ČS vznikne třeba jiná banka, tak jako vedle Raiffeisen vzniklo Zuno? Nebo spíše uvažujete o nějakém nízkonákladovém produktu v rámci banky?
Zabýváme se tím hodně, ale omlouvám se, že vám v této chvíli už víc neprozradím.

Vaše účty mají mladí, staří, chudí i bohatí – je nějaká kategorie, o kterou stojíte nejvíc a chcete jí své služby přizpůsobovat?
Služby poskytujeme všem skupinám obyvatel. Pracujeme teď právě na tom, abychom v dohledné době přinesli každé kategorii klientů na míru šitou nabídku řešení, služeb, poradenství i prostředí. Vycházíme přitom z jejich představ a přání.

Lidé se bojí krize. Jak moc je to podle vás aktuální? Jak by se měli podle vašeho názoru lidé chovat?
Mnohé evropské země čeká obtížný rok a jejich problémy se opět mohou částečně přelít k nám. Naštěstí má Česká republika zdravou ekonomiku i velmi stabilní bankovní sektor a bude se s tím umět vyrovnat.

Jakým způsobem spořit či investovat? Dokážete nabídnout nějaké možnosti spoření i pro člověka s průměrným či podprůměrným příjmem?
Naši poradci při jednání s klienty vycházejí z jejich aktuální a očekávané životní situace a spolu s nimi hledají co nejlepší řešení pro nejbližší i vzdálenější horizont, kde spoření a investování jsou jedním z hlavních pilířů. Vždy se dá nalézt nabídka i pro lidi s průměrným či nižším příjmem.

Lidé často tápou v široké nabídce finančních produktů. V bance mi při každém jednání nabízejí životní pojistku a úvěr. Já vždy odmítnu, ale obtěžuje mě to. Jaké by podle vás mělo být finanční poradenství?
Poradenství vždy musí začít od situace, výhledu, potřeb a snů klienta. Nikdy ne od prodejních plánů banky. A nabízené řešení musí přinést klientovi nejlepší užitek a respektovat jeho schopnost rozumět také rizikům tohoto řešení a ohlídat je. Kdo nabízí produkty a služby, které nemají pro klienta maximální užitek a přijatelná, férově sdělená a zvládnutelná rizika, nemůže v bance pracovat.

Co si myslíte o finanční gramotnosti v Česku?
Finanční gramotnost je u nás slabá. Vytipovali jsme si proto tuto oblast jako jednu z těch, ve které sdílíme se společností naše prostředky, úsilí a kapacity. Přejeme si, aby každý člověk a rodina rozuměli svým financím i nabídce finančních institucí, aby byli sebevědomými a emancipovanými zákazníky, odlišili užitečnou nabídku od vnucování produktů, profesionalitu od reklamních triků, uměli porovnat užitek a cenu a rozuměli základním rizikům. Může vám připadat divné, že si takto chceme vypěstovat na nás náročného a přísného klienta, ale vysvětlení je jednoduché: každého dobrého vinaře potěší nejvíce uznání a pochvala právě od člověka, který rozumí vínu a náročné práci, která stojí u jeho zrodu, a má vycvičený a mlsný jazyk.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz