Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankou roku 2002 je Česká spořitelna

aktualizováno 
V České republice má v současné době licenci 36 bank či poboček zahraničních bank. Své služby drobné klientele poskytuje pouze 20 z nich, pokud nepočítáme stavební spořitelny, které mají své vlastní ocenění Stavební spořitelna roku 2002. Jak mezi nimi vybírat? Pomůckou by mohly být historicky první výsledky soutěže o Banku roku.

V tuzemsku doposud neexistovalo, tak jak je to běžné v zahraničí, jednoduché ocenění bank a bankovních produktů, srozumitelné nejširší veřejnosti. Dosavadní ocenění, jako například Czech TOP 100, sekce bankovnictví nebo Paegas Signum Temporis jsou založena jen na kvantitativních kritériích jako je například dosahovaný maloobchodní obrat nebo hodnotí pouze kritéria, která se bezprostředně nedotýkají běžných klientů.

MasterCard Banka roku se oproti tomu snažila vybírat nejlepší banky z pozice klienta, kterého zajímá, zda se v bance dozví všechny potřebné informace a tehdy, kdy se mu to bude hodit, zda budou jeho peníze v bance chřadnout či prosperovat, zda jsou v bezpečí a kolik ho budou operace s nimi stát.

Říci o některé z bank, že je ze všech nejlepší, není snadné.  Ocenění alespoň poukázalo na banky a služby, které ve sledovaných kategoriích vyčnívají. Vítězem hlavní kategorie, kterou zdobí titul Banka roku, se tak mohla stát pouze banka, která svým klientům nabízí nadprůměrné produkty, drží krok s posledními trendy v oblasti drobného bankovnictví, poskytuje co možná nejkomplexnější služby a její vstřícnost vůči klientům není jen frází. Nezanedbatelným prvkem je i image banky u veřejnosti, široká dostupnost či poplatková politika.

        Metodika soutěže

Cílem MasterCard Banka roku 2002 bylo ocenění služeb a produktů bank působících v ČR. Základním kritériem je zaměření banky na drobnou klientelu. Hodnocení se proto neúčastní některé subjekty s bankovní licencí ČNB, jejichž činnost je zaměřena na korporátní sféru nebo privátní bankovnictví. Není však vyloučeno, aby například dceřinná společnost takového subjektu figurovala v jiné kategorii. Příkladem je ABN AMRO Bank N.V., která jako korporátní banka v České republice nebyla zařazena do hodnocení bank. Penzijní fond ABN AMRO byl však hodnocen v rámci kategorie Penzijní fond roku 2002.

Rozhodovalo tři sta odborníků

O vítězích sedmi z osmi kategorií rozhodla odborná porota složená z více než 300 odborníků, mezi nimiž byli manažeři, zástupci médií, akademické sféry a státní správy. Všichni porotci se profesionálně věnují osobním financím či jsou s nimi jinak v intenzivním kontaktu. Nesmějí však být zaměstnáni v hodnocených institucích či jinak zainteresováni na výsledcích soutěže.  

Odborná porota zvolila Bankou roku 2002 Českou spořitelnu. K prvenství jí dopomohla především komplexnost nabízených služeb, dostupnost díky široké sítí poboček a bankomatů. Svou roli u poroty sehrálo vedoucí postavení Spořitelny v oblastech hypotečních úvěrů, platebních karet či kolektivního investování. Banka se za poslední období změnila i vizuálně, klienti oceňují její nový západoevropský střih, který se promítá jak ve vzhledu poboček, tak i novém logu banky. Jenže to by bylo málo. Ruku v ruce musí jít také proměna úředníků, jejich vztahu ke klientům, informační otevřenost banky.

Hledáte informace o internetovém bankovnictví? Pak nahlédněte do speciální přílohy internet.idnes.cz

Pokud vás zajímá, jak dopadl velký test internetového bankovnictví, jeho výsledky naleznete ZDE.

Ani druhé místo není překvapením. Československá obchodní banka jej získala díky úspěšně završené integraci s bývalou IPB, čímž se stala jednou z nejsilnějších bank ve střední Evropě. K příznivému hodnocení ČSOB přispěla také nabídka produktů vykazující příznivý poměr ceny a kvality.

Třetí místo patří GE Capital Bank. Její umístění lze, mimo jiné, přičíst i ucelené nabídce moderních bankovních služeb, zaměřených nejen na retailové klienty, ale také na drobné živnostníky či malé podnikatelské subjekty.

O jediném, ale velmi důležitém vítězi v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku 2002 rozhodla hlasováním veřejnost.  Každý zájemce mohl hlasovat voláním na mobilní telefon nebo na internetových stránkách. Telefonický systém hlasování umožňuje vícenásobné hlasování z jednoho telefonického čísla, platný však byl jen první hlas z určitého čísla, další hlasy byly vyřazeny. Podobně byl proti vícenásobnému hlasování z jednoho počítače chráněn i online hlasovací systém na www.bankaroku.cz.

Co si myslíte o zvolených vítězích? Shodují se s vaším názorem na nejlepší tuzemskou banku? Nebo si myslíte, že vítězové měli být docela jiní a proč? Těšíme se na vaše názory.

Zpět na aktuální téma - "Banka roku zvolena: Jak dopadla ta vaše?"

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...Víte, kolik let máte odpracováno? Pátrání se vyplatí kvůli důchodu

Ilustrační snímek

Pracovali jste pár let načerno? Už si nepamatujete, kde vás zaměstnali těsně po škole? Nechte si spočítat, kolik let...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Další z rubriky

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Materiál, před kterým bledne i bitcoin aneb grafitové šílenství

Kurzy.cz Zájem o baterie do elektrických vozů a čínská kampaň za čisté ovzduší způsobily, že poptávka po grafitu roste. Na trh h...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz