Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankou roku 2002 je Česká spořitelna

aktualizováno 
V České republice má v současné době licenci 36 bank či poboček zahraničních bank. Své služby drobné klientele poskytuje pouze 20 z nich, pokud nepočítáme stavební spořitelny, které mají své vlastní ocenění Stavební spořitelna roku 2002. Jak mezi nimi vybírat? Pomůckou by mohly být historicky první výsledky soutěže o Banku roku.

V tuzemsku doposud neexistovalo, tak jak je to běžné v zahraničí, jednoduché ocenění bank a bankovních produktů, srozumitelné nejširší veřejnosti. Dosavadní ocenění, jako například Czech TOP 100, sekce bankovnictví nebo Paegas Signum Temporis jsou založena jen na kvantitativních kritériích jako je například dosahovaný maloobchodní obrat nebo hodnotí pouze kritéria, která se bezprostředně nedotýkají běžných klientů.

MasterCard Banka roku se oproti tomu snažila vybírat nejlepší banky z pozice klienta, kterého zajímá, zda se v bance dozví všechny potřebné informace a tehdy, kdy se mu to bude hodit, zda budou jeho peníze v bance chřadnout či prosperovat, zda jsou v bezpečí a kolik ho budou operace s nimi stát.

Říci o některé z bank, že je ze všech nejlepší, není snadné.  Ocenění alespoň poukázalo na banky a služby, které ve sledovaných kategoriích vyčnívají. Vítězem hlavní kategorie, kterou zdobí titul Banka roku, se tak mohla stát pouze banka, která svým klientům nabízí nadprůměrné produkty, drží krok s posledními trendy v oblasti drobného bankovnictví, poskytuje co možná nejkomplexnější služby a její vstřícnost vůči klientům není jen frází. Nezanedbatelným prvkem je i image banky u veřejnosti, široká dostupnost či poplatková politika.

        Metodika soutěže

Cílem MasterCard Banka roku 2002 bylo ocenění služeb a produktů bank působících v ČR. Základním kritériem je zaměření banky na drobnou klientelu. Hodnocení se proto neúčastní některé subjekty s bankovní licencí ČNB, jejichž činnost je zaměřena na korporátní sféru nebo privátní bankovnictví. Není však vyloučeno, aby například dceřinná společnost takového subjektu figurovala v jiné kategorii. Příkladem je ABN AMRO Bank N.V., která jako korporátní banka v České republice nebyla zařazena do hodnocení bank. Penzijní fond ABN AMRO byl však hodnocen v rámci kategorie Penzijní fond roku 2002.

Rozhodovalo tři sta odborníků

O vítězích sedmi z osmi kategorií rozhodla odborná porota složená z více než 300 odborníků, mezi nimiž byli manažeři, zástupci médií, akademické sféry a státní správy. Všichni porotci se profesionálně věnují osobním financím či jsou s nimi jinak v intenzivním kontaktu. Nesmějí však být zaměstnáni v hodnocených institucích či jinak zainteresováni na výsledcích soutěže.  

Odborná porota zvolila Bankou roku 2002 Českou spořitelnu. K prvenství jí dopomohla především komplexnost nabízených služeb, dostupnost díky široké sítí poboček a bankomatů. Svou roli u poroty sehrálo vedoucí postavení Spořitelny v oblastech hypotečních úvěrů, platebních karet či kolektivního investování. Banka se za poslední období změnila i vizuálně, klienti oceňují její nový západoevropský střih, který se promítá jak ve vzhledu poboček, tak i novém logu banky. Jenže to by bylo málo. Ruku v ruce musí jít také proměna úředníků, jejich vztahu ke klientům, informační otevřenost banky.

Hledáte informace o internetovém bankovnictví? Pak nahlédněte do speciální přílohy internet.idnes.cz

Pokud vás zajímá, jak dopadl velký test internetového bankovnictví, jeho výsledky naleznete ZDE.

Ani druhé místo není překvapením. Československá obchodní banka jej získala díky úspěšně završené integraci s bývalou IPB, čímž se stala jednou z nejsilnějších bank ve střední Evropě. K příznivému hodnocení ČSOB přispěla také nabídka produktů vykazující příznivý poměr ceny a kvality.

Třetí místo patří GE Capital Bank. Její umístění lze, mimo jiné, přičíst i ucelené nabídce moderních bankovních služeb, zaměřených nejen na retailové klienty, ale také na drobné živnostníky či malé podnikatelské subjekty.

O jediném, ale velmi důležitém vítězi v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku 2002 rozhodla hlasováním veřejnost.  Každý zájemce mohl hlasovat voláním na mobilní telefon nebo na internetových stránkách. Telefonický systém hlasování umožňuje vícenásobné hlasování z jednoho telefonického čísla, platný však byl jen první hlas z určitého čísla, další hlasy byly vyřazeny. Podobně byl proti vícenásobnému hlasování z jednoho počítače chráněn i online hlasovací systém na www.bankaroku.cz.

Co si myslíte o zvolených vítězích? Shodují se s vaším názorem na nejlepší tuzemskou banku? Nebo si myslíte, že vítězové měli být docela jiní a proč? Těšíme se na vaše názory.

Zpět na aktuální téma - "Banka roku zvolena: Jak dopadla ta vaše?"

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz