Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankou roku 2002 je Česká spořitelna

aktualizováno 
V České republice má v současné době licenci 36 bank či poboček zahraničních bank. Své služby drobné klientele poskytuje pouze 20 z nich, pokud nepočítáme stavební spořitelny, které mají své vlastní ocenění Stavební spořitelna roku 2002. Jak mezi nimi vybírat? Pomůckou by mohly být historicky první výsledky soutěže o Banku roku.

V tuzemsku doposud neexistovalo, tak jak je to běžné v zahraničí, jednoduché ocenění bank a bankovních produktů, srozumitelné nejširší veřejnosti. Dosavadní ocenění, jako například Czech TOP 100, sekce bankovnictví nebo Paegas Signum Temporis jsou založena jen na kvantitativních kritériích jako je například dosahovaný maloobchodní obrat nebo hodnotí pouze kritéria, která se bezprostředně nedotýkají běžných klientů.

MasterCard Banka roku se oproti tomu snažila vybírat nejlepší banky z pozice klienta, kterého zajímá, zda se v bance dozví všechny potřebné informace a tehdy, kdy se mu to bude hodit, zda budou jeho peníze v bance chřadnout či prosperovat, zda jsou v bezpečí a kolik ho budou operace s nimi stát.

Říci o některé z bank, že je ze všech nejlepší, není snadné.  Ocenění alespoň poukázalo na banky a služby, které ve sledovaných kategoriích vyčnívají. Vítězem hlavní kategorie, kterou zdobí titul Banka roku, se tak mohla stát pouze banka, která svým klientům nabízí nadprůměrné produkty, drží krok s posledními trendy v oblasti drobného bankovnictví, poskytuje co možná nejkomplexnější služby a její vstřícnost vůči klientům není jen frází. Nezanedbatelným prvkem je i image banky u veřejnosti, široká dostupnost či poplatková politika.

        Metodika soutěže

Cílem MasterCard Banka roku 2002 bylo ocenění služeb a produktů bank působících v ČR. Základním kritériem je zaměření banky na drobnou klientelu. Hodnocení se proto neúčastní některé subjekty s bankovní licencí ČNB, jejichž činnost je zaměřena na korporátní sféru nebo privátní bankovnictví. Není však vyloučeno, aby například dceřinná společnost takového subjektu figurovala v jiné kategorii. Příkladem je ABN AMRO Bank N.V., která jako korporátní banka v České republice nebyla zařazena do hodnocení bank. Penzijní fond ABN AMRO byl však hodnocen v rámci kategorie Penzijní fond roku 2002.

Rozhodovalo tři sta odborníků

O vítězích sedmi z osmi kategorií rozhodla odborná porota složená z více než 300 odborníků, mezi nimiž byli manažeři, zástupci médií, akademické sféry a státní správy. Všichni porotci se profesionálně věnují osobním financím či jsou s nimi jinak v intenzivním kontaktu. Nesmějí však být zaměstnáni v hodnocených institucích či jinak zainteresováni na výsledcích soutěže.  

Odborná porota zvolila Bankou roku 2002 Českou spořitelnu. K prvenství jí dopomohla především komplexnost nabízených služeb, dostupnost díky široké sítí poboček a bankomatů. Svou roli u poroty sehrálo vedoucí postavení Spořitelny v oblastech hypotečních úvěrů, platebních karet či kolektivního investování. Banka se za poslední období změnila i vizuálně, klienti oceňují její nový západoevropský střih, který se promítá jak ve vzhledu poboček, tak i novém logu banky. Jenže to by bylo málo. Ruku v ruce musí jít také proměna úředníků, jejich vztahu ke klientům, informační otevřenost banky.

Hledáte informace o internetovém bankovnictví? Pak nahlédněte do speciální přílohy internet.idnes.cz

Pokud vás zajímá, jak dopadl velký test internetového bankovnictví, jeho výsledky naleznete ZDE.

Ani druhé místo není překvapením. Československá obchodní banka jej získala díky úspěšně završené integraci s bývalou IPB, čímž se stala jednou z nejsilnějších bank ve střední Evropě. K příznivému hodnocení ČSOB přispěla také nabídka produktů vykazující příznivý poměr ceny a kvality.

Třetí místo patří GE Capital Bank. Její umístění lze, mimo jiné, přičíst i ucelené nabídce moderních bankovních služeb, zaměřených nejen na retailové klienty, ale také na drobné živnostníky či malé podnikatelské subjekty.

O jediném, ale velmi důležitém vítězi v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku 2002 rozhodla hlasováním veřejnost.  Každý zájemce mohl hlasovat voláním na mobilní telefon nebo na internetových stránkách. Telefonický systém hlasování umožňuje vícenásobné hlasování z jednoho telefonického čísla, platný však byl jen první hlas z určitého čísla, další hlasy byly vyřazeny. Podobně byl proti vícenásobnému hlasování z jednoho počítače chráněn i online hlasovací systém na www.bankaroku.cz.

Co si myslíte o zvolených vítězích? Shodují se s vaším názorem na nejlepší tuzemskou banku? Nebo si myslíte, že vítězové měli být docela jiní a proč? Těšíme se na vaše názory.

Zpět na aktuální téma - "Banka roku zvolena: Jak dopadla ta vaše?"

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Firmy musí navýšit a srovnat mzdy, jinak neobstojí, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Trh práce je na dně. Firmy, které ještě nezvýšily mzdy, tak budou muset rychle učinit a dorovnat je svým zaměstnancům...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Z býka medvědem. Londýnská banka předvídá oslabení koruny

Kurzy.cz Koruna v posledních dnech testuje svá únorová maxima. I přesto, že je posun k silnějším hodnotám pomalý, většina trhu s...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz