Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní novinky: necháte se nalákat?

aktualizováno 
Banky za poslední tři měsíce představily mnoho nových produktů a ohlásily i několik změn. Čeho se týkaly? Nejvíce novinek přibylo na poli platebních karet a spotřebitelských úvěrů. Z poplatků byl nejdiskutovanější ten za zrušení účtu. Co se tedy v bankách událo?
Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hojně sledovaná byla debata okolo bankovních služeb a poplatků, kterou rozvířilo Ministerstvo financí svými požadavky na změny v bankovním sektoru. Nejviditelněji její důsledky pocítili klienti u poplatku za zrušení účtu. Banky jej začaly houfně rušit již během léta. V září pak vypustila ze sazebníku tento poplatek eBanka a Volksbank. Na trhu tak zbyla z velké bankovní desítky jen ČSOB, která poplatek neúčtuje až od 1. listopadu. Netýká se to však její Poštovní spořitelny, která stále může po klientovi za zrušení některého z postžirových účtů žádat 200 korun.

Studenti těšte se na nová konta

Nové produkty z oblasti balíčků služeb pro studenty představila Volksbank a Komerční banka. Konto Gaudeamus² od KB je v rozšířené verzi s embosovanou platební kartou MasterCard s čipem a cestovním pojištěním nabízeno za 20 korun měsíčně. V říjnu nabídla studentům od 15 do 26 let FREE konto Volkbank.

Zájemce získá bez poplatku vedení běžného účtu se zvýhodněným úročením, platební kartu s cestovním pojištěním, internetbanking a kontokorent. Produkt tak rozšířil již poměrně bohatou nabídku pro studenty na bankovním trhu. Volksbank je však teprve čtvrtou bankou, která nabízí studentský účet bez poplatku.

MasterCard i v Živnobance

Další novinky představovaly bankovní domy zejména na poli platebních karet. Živnobanka začala od 1. září vydávat čipové platební karty s logem Maestro. Jestliže si ji klient pořídí do konce roku 2005, bude jeho nová karta po dobu prvního roku vedena bez poplatku. Současně s uvedením karty banka dokončila transformaci sítě bankomatů na čipovou technologii a začala v nich akceptovat platební karty asociace MasterCard.

Co-brandovaných karet je stále víc 

Změny se udály i na poli karet kreditních. HVB Bank začala vydávat nové kreditní karty ve spolupráci s partnery. Jejich největší výhodou je bezplatné vedení karty, pokud na ni její majitel utratí ročně minimálně 35 tisíc korun. Od října nabízí HVB Bank kartu VISA Generali, kterou mohou získat klienti pojišťovny, pokud uzavřou povinné ručení. Získají tak nejen počáteční bonus na úvěrový účet karty ve výši 500 korun, ale také 0,3 % z každé platby, kterou kartou uskuteční. V listopadu se už tak nejširší nabídka co-brandovaným kreditních karet HVB Bank rozšířila o kreditku vydávanou s partnery věrnostního programu RENOME (např. Baťa, droxi, FOKUS OPTIK, Klenoty Aurum a další). Obě karty jsou čipové.

Banka roku 2005: Kdo letos zvítězil?

Kreditní karta kam se podíváš

MoneyCard od skupiny GE Money je další kreditní kartou, která se mění, aby byla pro zájemce přitažlivější. Nejprve na začátku října její vydavatelé oznámili snížení limitu pro bezplatné vedení karty z 60 na 48 tisíc korun ročně, na jeho konci pak u této kreditky vyhlásili čtyřměsíční bezúročné období pro bezhotovostní transakce provedené u obchodníka do 31. 12. 2005. Týká se to karet vydaných od data vyhlášení akce.

Kreditní karty začaly banky nabízet i jako doplňkové služby k hypotečním úvěrům. Od 1. září to byla Hypoteční banka a od října Raiffeisenbank. v případě RB jsou kreditky  nabízeny   za zvýhodněných podmínek v podobě nulového poplatku po dobu 3 měsíců a lepší úrokovou sazbou 18 % p.a., což je její společný rys s kreditkou od Hypoteční banky.

Změny i u dalších bankovních produktů

Ani přímé bankovnictví nezůstalo beze změn. Poštovní spořitelna nabídla klientům od září možnost spravovat Eurokonto a kreditní kartu. Od listopadu pak ČSOB umožnila všem platebním kartám VISA Elektron, které vydala, platby po internetu.

Příjemné novinky se ve spojení se skupinou ČSOB dočkali její klienti (ČSOB, Poštovní spořitelna) ještě jednou, a to u poplatků za výběry platební kartou z bankomatu na Slovensku. Tento poplatek se snížil na 5 Kč a je tedy nyní stejný jako v ČR.

ČS myslí i na nevidomé

Od 15. října mohou klidněji spát klienti České spořitelny. Ta od tohoto data oznámila, že ručí za všechny transakce ztracenou nebo odcizenou platební kartou od okamžiku, kdy klient kartu zablokuje. Banka ruší dosavadní pravidlo, kdy ručila za transakce kartou až od půlnoci dne, kdy klient kartu blokoval. ČS také rozšířila počet bankomatů, které mohou obsluhovat nevidomí a slabozrací klienti, na 23 přístrojů v 21 městech. Rozšíření se týká i funkčnosti. Nyní lze provádět výběr hotovosti, zjistit zůstatek účtu či dobít mobilní telefon Eurotel a Oskar.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Spotřebitelské úvěry především!

Rychlá půjčka od Raiffeisenbank doznala v této době hned několika změn. Její maximální limit se zvýšil na 200 tisíc korun, doba splatnosti prodloužila na 72 měsíců. Na atraktivitě by jí měl přidat i fakt, že od října RB nabízí možnost půjčku do konce ledna 2006 kdykoli předčasně splatit celou nebo částečně bez jakéhokoli poplatku.

Ostatně v rámci spotřebitelských úvěrů se se změnami roztrhl pytel. Poštovní spořitelna do konce listopadu odpouští žadatelům o spotřebitelský úvěr poplatek ve výši 1 % z částky. ČSOB citelně snížila úrokovou sazbu své Půjčky na cokoli z 13,9 % na 8,9 % pro všechny zájemce z řad klientů i neklientů. Na nízké úrokové sazby u Osobní půjčky (od 7,15 % p.a.) láká i BAWAG Bank. Nabídku spojila se soutěží, jejímuž výherci banka zaplatí právě onen poskytnutý úvěr. Ostatně zajímavou výhrou (automobilem) v soutěži chce do hry nalákat i GE Money Bank. Podmínkou však je kladně vyřízená žádost o její Expres půjčku. Jednoduchost u spotřebitelských úvěrů vidí jako trumf Česká spořitelna, který má evokovat už název produktu - Snadná půjčka, kterou žadatel může vyřídit pomocí 1 dokladu totožnosti, musí ovšem mít u ČS vedený běžný účet alespoň 6 měsíců.

Představené novinky mají nalákat bankám klienty. V případě "výhodných" úvěrů ve spojení s vánočními nákupy se jim to jistě podaří. Nevyplatí se však přijmout hned první nabídku, ale pečlivě byste měli zvážit klady a zápory produktu  a teprve pak se rozhodovat, zda si pořídíte kreditní kartu nebo spotřebitelský úvěr. Rozhodně za povšimnutí stojí pevná úroková sazba 8,9 % u ČSOB Půjčky na cokoli, která platí pro každého žadatele.

reklama

Které z uvedených novinek jsou podle vás nejzajímavější? Vybrali byste si některý ze spotřebitelských úvěrů, které banky nyní hojně nabízejí?


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Co je nejpodstatnější u dětského pojištění, vysvětluje odborník

Ilustrační snímek

Ve školách se každoročně stanou desetitisíce úrazů dětí, nejčastěji při tělocviku a o přestávkách. K dalším dochází i...

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz