Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní novinky: nenechte si uniknout

aktualizováno 
České banky od počátku nového roku představily řadu novinek a zavedly v některých případech i unikátní služby. Ne všechny změny, které provedly byly k lepšímu. Co se tedy povedlo a které změny byly na úkor klientů? Nenechali jste si uniknout některou zajímavou novinku?

Hned na počátku roku sáhly některé banky po nepopulárním opatření - změně sazebníku poplatků. Nejvýrazněji zdražila Komerční banka, a to zejména platby zadané pomocí přímého bankovnictví, ale našly by se i jiné položky.

Po několika letech pak přehodnotila svůj sazebník i Živnostenská banka. Klienti se dočkali jak navýšení jednotlivých paušálů za balíčky služeb, tak zlevnění např. u výběru z bankomatu jiné banky z 50 na 40 Kč.

Sazby upravovala i Poštovní spořitelna, a to povětšinou směrem dolů a minimální změny udělala v sazebníku i Česká spořitelna. Některými navýšeními poplatků pak naposled nepotěšila své klienty eBanka. Nabídla však klientům sjednocení výběru z bankomatu vlastního i ostatních za 6,90 Kč.

NENECHTE SI UJÍT
burza
Akcie a fondy: jsou z nejhoršího venku?
Optimismus z předešlého týdne pokračoval na všech akciových trzích i v týdnu uplynulém. I přes skutečnost, že růst už nebyl tak výrazný, mohou být investoři vcelku spokojeni. Jak to?
Cyklistika - časovka, ilustrační foto
Jak správně trénovat členy týmu?
Jsem z cyklistické rodiny, otec i bratr ve svých dorosteneckých letech reprezentovali naši zemi. Tento sport se u nás skloňuje ve všech pádech. Jak ovlivňuje řídící schopnosti manažerů?
Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Masný výrobek bez masa
Když se výrobek nazývá masný, musí obsahovat nejméně padesát procent masa. Potud logika věci i zákona. Jenže co všechno znamená pojem "maso"? Víte, co vlastně jíte?

V oblasti služeb a produktů banky připravily klientům několik novinek, které měly přilákat tomu či onomu bankovnímu domu nové klienty a nebo udržet stávající. Pokud to vezmeme v abecedním pořádku, tak nedávno Citibank představila kreditní kartu bez poplatku. Ovšem pokud klient kartou ročně utratí 36 tisíc korun, snížila požadovanou výši depozit na 100 tisíc korun na účtech pro bezplatné vedení účtu a zrušila také poplatek za předčasné splacení úvěru.

Česká spořitelna na začátku roku představila program pro seniory za zvýhodněný poplatek, dokončila instalaci transakčních bankomatů, přes které je možné zadávat příkazy k úhradě. Nabídla klientům novou variantu Prémiového vkladu s výnosem až 3,8 % a internetbanking lze používat v anglické verzi. Na jedné z jejích pražských poboček byl nainstalován bankomat pro nevidomé, na ostatních pobočkách začala ČS poskytovat leasing automobilů. Banka nabízela i speciální jarní úvěr s nízkými splátkami a dlouhou dobou splatnosti. A od 1. května upravila a rozšířila pojištění zneužití platebních karet.

ČSOB od začátku roku připravila zejména všechny své bankomaty na akceptaci čipových platebních karet, slíbila klientům výhodné podmínky při nákupu chorvatských kun před odjezdem na dovolenou. Daleko aktivněji se do změn a lákavých nabídek pustila její značka Poštovní spořitelna. Nejenže nabízí poplatkové prázdniny při založení postžira, ale také nový typ úvěru. Představila unikátní program pro zdravotně postižené občany s názvem Handicap a nabídla mladým bonus v podobě platební karty a DVD s oblíbenými Snowborďáky, což jí přineslo rekordní počty otevřených účtů pro tuto věkovou skupinu.

GE Money Bank na začátku roku změnila jméno a místo původního Capital má nyní v názvu slovo Money. Společně s touto změnou představila i nové internetové stránky a s nimi nové produkty a služby, zejména nové konto Genius s volitelnými službami.

karta

Pojištění k platební kartě? Dobře vybírejte a zvolte si za své peníze to nejlepší! Více ZDE.

Doplnila do své nabídky studentský účet. Na bankomaty zavádí nejen čipovou technologii, ale i službu Infolimit, pomocí které lze požádat o úvěr. Tuto možnost mají jak klienti, tak neklienti banky. Pomocí Internet Banky umožnila dobíjení kreditu všech mobilních operátorů na trhu. U hypoték nejprve zjednodušila podání žádosti a následně představila i tzv. hypotéku naruby, kdy klient zná výši hypotéky a teprve potom vybírá nemovitost, kterou jí bude financovat. Banka klientům nabídla i kreditní kartu Money Card s nulovým poplatkem v případě, že její roční obrat dosáhne 60 tisíc korun.

HVB Bank se svým klientům přiblížila pomocí speciálně vyškoleného útvaru pracovníků s názvem Finanční servis. Ten má zároveň kompenzovat nízký počet obchodních míst banky. Dalším velmi vstřícným krokem ke klientům bylo vydání prohlášení o garanci poplatku u stěžejního produktového balíčku - Konto Pohoda – do roku 2007, který mezi jinými službami obsahuje také výběr z jakéhokoli bankomatu v ČR za 9 Kč.

Komerční banka na začátku roku kromě navýšení poplatků oznámila i závazek, jehož název Garantovaná úroveň služeb má klientům přinést to, že banka např. vrátí poplatky za 2 měsíce využívaní nově založeného účtu, pokud nebude s jejími službami spokojen. Stala se první bankou, která spustila bankomat akceptující čipové platební karty VISA a nedávno přestavila nové mobilní bankovnictví, které vyvinula ve spolupráci s firmou Cleverlance. Je tak jedinou bankou v ČR, která nabízí banku v mobilu závislou na datových přenosech a nikoli SMS zprávách, což by mělo přinést úsporu při jejím ovládání a možnosti zobrazení aplikace pak pohodlí jejího ovládání. V neposlední řadě pak pobočky KB nabízejí úvěry ze stavebního spoření Modré pyramidy.

Raiffeisenbank v novém roce především představila hypotéku na 100 % odhadní ceny nemovitosti. Spolu s tímto produktem nabídla klientům i snížení počtu požadovaných dokumentů, zvýšení maximální výše poskytovaného úvěru či prodloužení možného věku klienta.

Volksbank CZ na jaře představila řadu nových produktů pro drobné klienty. Nejprve to byly balíčky služeb s názvy FIT konto, STYL konto a Program Exclusive. Klientům by měly balíčky pomoci ušetřit poplatky, které by jinak vydali  za jednotlivé produkty.

platební karta

Myslíte si, že o kartách víte všechno? Otestujte se!

Následně dostali klienti možnost zhodnotit své úspory pomocí vkladu Premium, který jim dává šanci zhodnotit vložené prostředky až 3 % p.a. (Garantovaný depozitní produkt podobný termínovanému vkladu, jehož možný výnos se skládá z garantované části a z úrokové prémie. Podmínkou vyplacení úrokové prémie je, aby se směnný kurz (např. EUR/CZK) nacházel k předem stanovenému rozhodnému dni uvnitř daného pásma včetně krajních hodnot.) Od konce dubna mohou klienti banky požádat o vydání tzv. Holiday karty, což je platební karta se speciálním režimem při výběru hotovosti z bankomatu v zahraničí. Poplatek je totiž nastaven na 29 Kč po celou dobu platnosti karty. Nové klienty nyní banka láká na tříměsíční poplatkové prázdniny při založení STYL konta.

Z malých bank na trhu velkou změnu přichystala klientům BAWAG Bank CZ a BAWAG Bank International. Od března 2005 banky zfúzovaly v jednu, která nese název BAWAG Bank CZ.

Živnostenská banka svým klientům od počátku roku nabídla nový strukturovaný vklad US TOP 500. Produkt je kombinací finančních nástrojů, které umožňují využít výhody investic do akciových indexů a termínovaného vkladu, vklad je veden v amerických dorech. K dalším novinkám, které nabídla banka klientům pak jistě patří změny v internetovém bankovnictví. Nejprve to byla možnost dobíjení přeplacených karet všech operátorů na trhu pomocí tří kanálů prímého bankovnictví a od května pak nová verze NetBanky. Klient si nyní pro potvrzení každé platební transakce používá jednorázová hesla TAN, která nechat zaslat prostřednictvím SMS zprávy.

Představili jsme vám novinky, které banky uvedly na trh v rozmezí od ledna do května 2005. Jejich množství a v některých případech i kvality by bylo škoda nevyužít, a proto je dobré bankovní novinky sledovat, abyste některou z nich nepropásli. Banky většinou o nově zaváděných službách informují nejen na svých internetových stránkách a na letácích, ale i na výpisu z účtu, který vám pravidelně zasílají.

Líbí se vám některá z bankovních novinek? Začali jste ji využívat a jste s ní spokojeni? Napište nám své názory.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz