Box, boxeři

Box, boxeři - Box, boxeři, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bankovní sazebník: nedáváme

  • 39
Bankovní poplatky se čas od času mění. Finanční ústavy tyto změny oznamují, ale nedá se říci, že s příliš velkým humbukem. V minulosti dokonce najít takové oznámení měsíc či dva dopředu se téměř rovnalo zázraku. Chtěli byste si nový sazebník své banky prohlédnout? Jaké máte možnosti?

Naštěstí časy se mění, a po velké loňské debatě o bankách se situace změnila. V letošním roce banky s předstihem minimálně jednoho měsíce oznámily chystané změny, a to jak klientům na tištěných výpisech z účtu, tak i na svých webových stránkách.

Na internetu najdete skoro všechno

Nejjednodušší cesta k sazebníku cen za bankovní služby vede samozřejmě přes internet. U většiny bank sazebník najdete hned na úvodní stránce prezentace (např. stránky ČSOB, GE Money Bank, Citibank). U jiných bank je cesta za poplatky složitější a musíte se „proklikat“ několika dalšími stránkami s produkty či odkazem v záložkách, kde se sazebník schovává pod všeobecným označením SAZBY (např. u Poštovní spořitelny nebo Raiffeisenbank).

Když už však najdete, co hledáte, nemusíte mít ještě vyhráno. Sazebníky jsou sáhodlouhé přehledy položek, ve kterých se jednotlivé položky poměrně špatně hledají. A ještě hůř je lze najít, když banka účtuje v rámci jedné operace hned několik položek (např. Česká spořitelna, Komerční banka nebo GE Money Bank). Napadlo vás tedy, že byste si sazebník vytiskli a získali tak přehled na papíře?

Ne vždy je formát souboru takový, aby se dal bez problémů vytisknout. Banky pak nabízejí variantu stažení příslušného souboru, většinou ve formátu PDF, ale rozhodně ne všechny. Například eBanka nebo Poštovní spořitelna vám sice na svých stránkách nabídnou sazebník přehledně seřazený do tabulek, jeho tisk nebo stažení však v nabídce nenajdete. Vaší jedinou šancí je, že si jej zkopírujete např. do Wordu a pak vytisknete.

Poplatky? Jaké poplatky?

Banky se ale nespoléhají jen na internet. Rozhodně lze zavolat i na jejich informační linky, kde se na poplatek, který vás zajímá, můžete zeptat přímo operátora a případně si od něj nechat vysvětlit i poplatky související. Tato metoda zjišťování však má svá úskalí. Opět se týkají zejména operací, jejichž průběh banky účtují složením z několika poplatků. K takovým patří u několika bank i poplatek za výběr hotovosti na přepážce. Při testování bankovních infolinek, zda nám řeknou všechny poplatky spojené s hotovostním výběrem, jsme se např. u GE Money Bank dozvěděli, že je to 50 korun. V jejím sazebníku je však ještě položka ve výši 6 korun za zúčtování účetní položky vzniklé při zúčtování hotovostních operací, o té jsme se však dozvěděli pouze od jednoho operátora z 5 dotazovaných.

Hotový dům - Central Group

Stavíte dům s hypotékou. Víte, jaká úskalí vás čekají? Více ZDE.

A co pobočky?

Jestliže si myslíte, že dojít si pro sazebník přímo na pobočku je nejlepší řešení, protože tak získáte kompletní přehled poplatků, které můžete zaplatit za používání bankovních služeb, pak vězte, že ne vždy je to pravda. Na všech pobočkách je sazebník poplatků k nahlédnutí, ne však k odnesení. Záleží totiž i na tom, zda banka sazebník má vytištěný jako samostatnou brožuru, kterou je vám ochotna věnovat (např. Raiffeisenbank, eBanka), či zda jej pracovníci banky mají k dispozici pouze jako elektronický dokument, který sami tisknou (ČSOB, Komerční banka, ČS). Právě tisk několika desítek stran je pro některé banky důvodem k tomu, že sazebník vytisknou opravdu jen na důrazné požádání, což platí například pro ČSOB.

I když od nového roku má většina bank nové a v několika případech i přehlednější či zjednodušené sazebníky, stále není úplně jednoduché se v nich orientovat či je přímo od banky získat.

Viděli jste v poslední době sazebník poplatků své banky? Víte, kde ho hledat? Jste si vědomi toho, že by vaše banka změnila nějaký poplatek? Napište nám své názory.