Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní trh v Evropě stále roste

aktualizováno 
Mezinárodní banky posilují na regionálních trzích a zvyšuje se důležitost retailového bankovnictví. Banky s největším podílem na trhu v evropském regionu jsou KBC, Erste, Unicredito, HVB a Raiffeisen. Největší okruh působnosti mají Raiffeisen, HVB, ING, Citigroup.

Studie, připravená analytiky Raiffeisen Zentralbank Österreich AG ukazuje, že bankovní trh na 20 trzích střední a východní Evropy* (dále SVE) rychle roste. Po nárůstu o 3,5 % v roce 2002 vzrostla celková bilance v roce 2003 o 10,1 % na 572 miliard EUR.

Zatímco snížení celkového objemu financí v Polsku a České republice způsobilo utlumení růstu v euru, především Rusko (+15,6 %), Maďarsko (+19,9 %) a přistupující země druhé vlny (+13,1 %) prokázaly v roce 2003, že jsou hlavními motory růstu.

Celková bilance v nových členských státech EU se však zvýšila pouze o 0,8%. Příčinou byly zejména kurzové ztráty, hlavně polského zlotého a trvalé zmenšování celkové bilance polských a českých bank. Mezinárodní banky v SVE ale rostou značně rychleji než celý trh. Region SVE má stále nedostatečné množství bank a má předpoklady pro další růst.

České banky jsou nejdražší v regionu! Bližší informace naleznete ZDE

Průzkum bankovního trhu SVE ukazuje různou úroveň rozvoje jednotlivých trhů, takže byly analytiky seřazeny do skupin pro přehlednější rozlišení - nové členské země EU°, přistupující země druhé vlny **, jihovýchodní evropské přechodové trhy ***, Ukrajina a Bělorusko i Rusko.

Význam retailového bankovnictví roste

Se zvyšováním příjmů se retailové bankovnictví stává stále důležitějším. Zatímco čisté půjčky v EUR se v roce 2003 zvedly o 14,7% (rok 2002 – 12 %), úvěry pro domácnosti vzrostly o 23,8% (rok 2002 - 19,4 %). Podíl úvěrů domácnostem na celkových čistých půjčkách se zvýšil z 20 na 23 %. Také v tomto případě jde o obrovský potenciál růstu ve srovnání s Eurozónou. Tam tyto úvěry pro domácnosti odpovídají 49 % HDP, zatímco v SVE je to pouze 7 %.

Mezinárodní banky hrají hlavní roli

Mezinárodní banky jsou pro rozvoj bankovního trhu SVE velmi důležité. Jejich vstup na trh byl a je nejen významnou pobídkou pro přímé investice dalších společností, ale i příčinou vniku a silnější konkurence. Mezinárodní banky hrají důležitou roli obzvláště na stále stabilnějších bankovních trzích, nových produktech a nižších cenách pro zákazníky.

Zatímco Raiffeisen, Creditanstalt, Citigroup a ING vstoupily na trhy SVE jako první, v posledních letech se připojily KBC, Unicredito, Société Générale, Erste Bank a Intesa BCI a rychle získaly podíly na trhu akvizicemi bývalých státních velkých bank.

Bankovní nej

Podle své celkové bilance, je KBC největší mezinárodní bankou v SVE; za ní následuje Erste Bank, italská Unicredito, HVB/BACA-Group a pobočka RZB Raiffeisen International.

Zajímavý pohled přináší rozbor podle skupin zemí. Zatímco podíl mezinárodních bank v nových členských státech EU je poměrně vysoký, klesá postupně s tím, jak klesají vyhlídky na rozšíření EU. Za jeden z faktorů absence mnohých mezinárodních bank v těchto zemích lze také považovat menší velikost trhů, což je vyvažováno většími možnostmi růstu. Proto mají mezinárodní banky poměrně malé podíly na trhu v Bělorusku, na Ukrajině a v  Rusku, ale také v přechodových zemích jihovýchodní Evropy.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE

Díky převzetí české KB je francouzská Société Générale na vedoucím místě vzhledem k meziročnímu nárůstu majetku za poslední čtyři roky. Za ní následuje Raiffeisen a Erste Bank.
Nejvíc bankovních přepážek z mezinárodních bank v SVE má Unicredito s 1318 pobočkami. Druhá je Erste Bank (1207), po ní HVB/BACA (904), KBC (795) a Raiffeisen (789).

Pozn.

* SVE-20: Polsko°, Česká republika°, Slovensko°, Maďarsko°, Slovinsko°, Estonsko°, Lotyšsko°, Litva°, Rumunsko**, Bulharsko**, Chorvatsko**, Bosna a Hercegovina***, Srbsko a Černá Hora ***, Makedonie***, Albánie***, Kosovo***, Moldavsko***, Bělorusko^, Ukrajina^ a Rusko^.

° Nové členské země EU

** Přistupující země druhé vlny

*** Jihovýchodní evropské přechodové trhy

 

Zdroj: Analýza Raiffeisen Zentralbank Österreich AG
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Hypotéky o prázdninách přešlapovaly, některé banky už zdražují

Ilustrační snímek

O prázdninách přešlapovaly hypoteční úvěry s cenami prakticky na místě. Průměrná úroková sazba v srpnu nepatrně klesla,...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz