Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní trh v Evropě stále roste

aktualizováno 
Mezinárodní banky posilují na regionálních trzích a zvyšuje se důležitost retailového bankovnictví. Banky s největším podílem na trhu v evropském regionu jsou KBC, Erste, Unicredito, HVB a Raiffeisen. Největší okruh působnosti mají Raiffeisen, HVB, ING, Citigroup.

Studie, připravená analytiky Raiffeisen Zentralbank Österreich AG ukazuje, že bankovní trh na 20 trzích střední a východní Evropy* (dále SVE) rychle roste. Po nárůstu o 3,5 % v roce 2002 vzrostla celková bilance v roce 2003 o 10,1 % na 572 miliard EUR.

Zatímco snížení celkového objemu financí v Polsku a České republice způsobilo utlumení růstu v euru, především Rusko (+15,6 %), Maďarsko (+19,9 %) a přistupující země druhé vlny (+13,1 %) prokázaly v roce 2003, že jsou hlavními motory růstu.

Celková bilance v nových členských státech EU se však zvýšila pouze o 0,8%. Příčinou byly zejména kurzové ztráty, hlavně polského zlotého a trvalé zmenšování celkové bilance polských a českých bank. Mezinárodní banky v SVE ale rostou značně rychleji než celý trh. Region SVE má stále nedostatečné množství bank a má předpoklady pro další růst.

České banky jsou nejdražší v regionu! Bližší informace naleznete ZDE

Průzkum bankovního trhu SVE ukazuje různou úroveň rozvoje jednotlivých trhů, takže byly analytiky seřazeny do skupin pro přehlednější rozlišení - nové členské země EU°, přistupující země druhé vlny **, jihovýchodní evropské přechodové trhy ***, Ukrajina a Bělorusko i Rusko.

Význam retailového bankovnictví roste

Se zvyšováním příjmů se retailové bankovnictví stává stále důležitějším. Zatímco čisté půjčky v EUR se v roce 2003 zvedly o 14,7% (rok 2002 – 12 %), úvěry pro domácnosti vzrostly o 23,8% (rok 2002 - 19,4 %). Podíl úvěrů domácnostem na celkových čistých půjčkách se zvýšil z 20 na 23 %. Také v tomto případě jde o obrovský potenciál růstu ve srovnání s Eurozónou. Tam tyto úvěry pro domácnosti odpovídají 49 % HDP, zatímco v SVE je to pouze 7 %.

Mezinárodní banky hrají hlavní roli

Mezinárodní banky jsou pro rozvoj bankovního trhu SVE velmi důležité. Jejich vstup na trh byl a je nejen významnou pobídkou pro přímé investice dalších společností, ale i příčinou vniku a silnější konkurence. Mezinárodní banky hrají důležitou roli obzvláště na stále stabilnějších bankovních trzích, nových produktech a nižších cenách pro zákazníky.

Zatímco Raiffeisen, Creditanstalt, Citigroup a ING vstoupily na trhy SVE jako první, v posledních letech se připojily KBC, Unicredito, Société Générale, Erste Bank a Intesa BCI a rychle získaly podíly na trhu akvizicemi bývalých státních velkých bank.

Bankovní nej

Podle své celkové bilance, je KBC největší mezinárodní bankou v SVE; za ní následuje Erste Bank, italská Unicredito, HVB/BACA-Group a pobočka RZB Raiffeisen International.

Zajímavý pohled přináší rozbor podle skupin zemí. Zatímco podíl mezinárodních bank v nových členských státech EU je poměrně vysoký, klesá postupně s tím, jak klesají vyhlídky na rozšíření EU. Za jeden z faktorů absence mnohých mezinárodních bank v těchto zemích lze také považovat menší velikost trhů, což je vyvažováno většími možnostmi růstu. Proto mají mezinárodní banky poměrně malé podíly na trhu v Bělorusku, na Ukrajině a v  Rusku, ale také v přechodových zemích jihovýchodní Evropy.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE

Díky převzetí české KB je francouzská Société Générale na vedoucím místě vzhledem k meziročnímu nárůstu majetku za poslední čtyři roky. Za ní následuje Raiffeisen a Erste Bank.
Nejvíc bankovních přepážek z mezinárodních bank v SVE má Unicredito s 1318 pobočkami. Druhá je Erste Bank (1207), po ní HVB/BACA (904), KBC (795) a Raiffeisen (789).

Pozn.

* SVE-20: Polsko°, Česká republika°, Slovensko°, Maďarsko°, Slovinsko°, Estonsko°, Lotyšsko°, Litva°, Rumunsko**, Bulharsko**, Chorvatsko**, Bosna a Hercegovina***, Srbsko a Černá Hora ***, Makedonie***, Albánie***, Kosovo***, Moldavsko***, Bělorusko^, Ukrajina^ a Rusko^.

° Nové členské země EU

** Přistupující země druhé vlny

*** Jihovýchodní evropské přechodové trhy

 

Zdroj: Analýza Raiffeisen Zentralbank Österreich AG
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Zmapováno: Kdo je dluhový „závislák“ a proč řada Čechů půjčky odmítá

Ilustrační snímek

Pro řadu Čechů jsou dluhy běžná věc. „To se nám to utrácí, když nám jiní půjčují,“ říkají chroničtí dlužníci po vzoru...

S jakými výdaji navíc počítat, když se rozhodnete pro hypotéku

Ilustrační snímek

V posledním roce došlo v oblasti hypoték k utahování šroubů a zpřísňování pravidel. Ceny nemovitostí rostou a klienti...

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kryptoměny a jejich 5 minut slávy

Kurzy.cz „Na začátku roku 2018 jsme prožili prasknutí spekulační bubliny na trhu kryptoměn. Sny o rychlém a bezpracném zbohatnut...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz