Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bankovní záruka – snadnější cesta k penězům

aktualizováno 
Pro vznikající společenství vlastníků bývá v mnoha případech velkým problémem uskutečnit opravy či rekonstrukce zásadnějšího rázu. Vlastní zdroje nemají často vytvořeny a cesta k úvěru bývá velmi často trnitá. Jednou z účinných možností pro takové subjekty je získání bankovní záruky ze strany třetího subjektu.

Ochota komerčních bank úvěrovat bytová družstva či vzniklá společenství vlastníků není příliš vysoká. Problémem obecně bývá nedostatečná bonita těchto žadatelů. Jednou z možností jak dosáhnout jejích uspokojivých hodnot je získání bankovní záruky ze strany jiné banky. Bankovní záruka vzniká písemným prohlášením třetího subjektu (banky) v záruční listině deklarující uspokojení věřitele v případě neplnění ze strany dlužníka. Je logické, že taková garance třetího subjektu přináší pro úvěrující instituci mnohem větší jistotu a dlužník se dostane nejen k penězům, ale i k výhodnější úrokové sazbě.

Obrátit se s žádostí o bankovní záruku lze v podstatě na každou komerční banku, avšak Českomoravská záruční a rozvojová banka se v rámci Programu PANEL na tyto záruky specializuje. Smyslem tohoto programu je v první řadě usnadnit přístup bytových družstev či společenství vlastníků k finančním zdrojům určeným na opravy bytových domů.

 

Rádi byste vyrazili na pořádnou dovolenou, ale vaše finanční situace vám to nedovoluje?
Kam pro peníze na dovolenou, když chybějí. Více ZDE.

Jak vyplývá z názvu programu, tato bankovní záruka je poskytována pouze na opravy domů postavených panelovou technologií. Ovšem vzhledem k početnosti panelové výstavby se tato možnost otevírá vysokému počtu subjektů. Jaké jsou tedy parametry záruk poskytovaných ze strany ČMZRB?

Záruka pokrývá až sedmdesát procent hodnoty úvěru

Je logické, že bankovní záruka nepokrývá úvěr v celé jeho výši. Maximálně může pokrývat sedmdesát procent nesplacené jistiny úvěru. V průběhu splátkového kalendáře a umořování dluhu se tedy logicky zmenšuje výše bankovní záruky. Nabízí se samozřejmě otázka, kolik taková garance stojí. Díky podpoře státu je její cena stanovena na 0,4 procenta p.a., přičemž výpočtovou základnou je výše zaručené částky ze strany ČMZRB. Samozřejmostí je poskytnutí záruky na celou dobu splatnosti úvěru.

Kromě záruky je možné získat i úrokovou dotaci

Nevíte, do které banky zajít pro úvěr? Pak vám určitě přijde vhod náš
TEST SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ

Zatímco bankovní záruka je nástroj jednoznačně podporující přístup dlužníka k penězům prostřednictvím zvýšené bonity, tak úvěrovaný subjekt může ČMZRB ještě požádat o poskytnutí úrokové dotace. Tato forma podpory snižuje úrokové zatížení dlužníka a usnadňuje mu splácení úvěru. Maximální doba poskytování úrokové dotace činí 15 let. Je tedy v zájmu dlužníka, aby délka splátkového kalendáře nepřekročila tuto hranici.

Výše dotace se pohybuje mezi třemi a pěti procenty p.a., přičemž kritériem pro přidělení výše dotace je poloha úvěrem opravovaného bytového domu. Pokud se nachází v ekonomicky slabším regionu je podpora vyšší zatímco ve velkých městech či oblastech s nízkou nezaměstnaností činí pouze tři procenta. V kontextu současných nízkých úrokových sazeb to však v žádném případě nejsou zanedbatelná čísla a dotace mohou pokrýt více než polovinu úrokových nákladů dlužníka. Pro dlužníka je navíc vysoce pozitivní fakt, že obě podpory mohou být poskytnuty na jeden úvěr a navzájem se nevylučují.

Shrňme si podmínky obou forem podpory:

  • Předmětem podpory musí být výlučně dům postavený panelovou technologií. 
  •  Získané finanční prostředky musí směřovat do oprav statických poruch, rekonstrukce rozvodů (plyn, topení, elektroinstalace) či zateplení domu.
  •  Oprava bude zčásti nebo zcela financována bankovním úvěrem v české měně.


Bojíte se rizika? Tak plaťte! Kolik vlastně za pojištění platíme?
(1. díl seriálu o pojištění) Více ZDE.

V této souvislosti je dobré připomenout spolupracující bankovní instituce, které uzavřely s ČMZRB na tento program smlouvu: Česká spořitelna, Českomoravská hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, Sparkasse Muhlviertel West banka, Stavební spořitelna České spořitelny, Volksbank, Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky, WaldviertelSparkasse von 1842, Wustenrot – stavební spořitelna.

Velkým problémem společenství vlastníků je odhodlat se k radikálnějším investicím do společného objektu. Kdo chodí na členské schůze, tak ví, jak obtížné je sladit protichůdné zájmy mnoha členů. Zanedbání péče o dům a neprovedení klíčových oprav ovšem může mít velice nákladné důsledky. S ohledem na nízký stav finančních prostředků ve vytvářených fondech oprav společenství vlastníků je v mnoha případech financování cizími zdroji nevyhnutelné. Opačná strategie spočívající v postupné akumulaci vlastních zdrojů v řádech několika let se nemusí vyplatit.

Co si myslíte o možnostech společenství vlastníků v oblasti financování oprav? Měly by je financovat ze svého? Zdá se vám podpora ČMZRB dostatečná? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu
Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál naví... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.