Pobočky bank jsou typizované, přesto se výjimky najdou.

Pobočky bank jsou typizované, přesto se výjimky najdou. | foto: iDNES.cz

Banky bojují o klienty prostřednictvím zvláštních poboček

  • 84
K tuzemským bankám pobočky jednoznačně patří. Většina z nich, pokud to místní podmínky dovolí, má shodný interiér a stejnou otevírací dobu. Někdy však z této šedi cosi vyčnívá. Podívejte se, v čem se odlišují a kde vidí největší zvláštnosti svých poboček banky samotné.

Banky své pobočky stěhují do nákupních/zábavních center a prodlužují otevírací dobou
Bawag Bank se "usídlila" v supermarketech Billa, Volksbank své pobočky otevírá v Kauflandech a ostatní banky se soustředí na větší obchodní centra. To je případ prakticky všech hráčů na bankovním trhu – České spořitelny, Komerční banky, Raiffeisenbank, ale také mBank.

Všechny tyto pobočky spojují dva základní parametry. První – soustředění v místech, kde se nejčastěji pohybují potenciální klienti, druhý – prodloužená otevírací doba. Ta je přizpůsobena obvykle otevírací době nákupních či zábavních center, kde je najdete. Prakticky všechny mají otevřeno sedm dní v týdnu a ničím nepřekvapí ani jejich provozní doba končící mezi 19.–21. hodinou.

V těchto pobočkách (umístěných nejčastěji v nákupních centrech) obvykle vyřídíte vše, co banka dokáže nabídnout. Výjimkou mohou být jen tzv. kiosky, které se podle všeho stávají novým bankovním hitem. Zde vyřešíte vše, ovšem zpravidla bez použití hotovosti. Součástí těchto kiosků bývají tzv. samoobslužné zóny. Nechybí v nich bankomat, přímé telefonické spojení na banku či možnost bezplatného připojení k jejímu internetovému bankovnictví.

Pojetí kiosků je však u Komerční banky (dále jen KB) odlišné od kiosků např. mBank. Kiosky KB jsou totiž mobilní a svým vzhledem i velikostí připomínají buňky užívané pro dělníky na stavbách. Poskytují však všechny standardní služby banky, a to včetně příjmu i výplat hotovosti. Takovouto pobočku naleznete například v Ústí nad Labem.

Mezi "běžnými“ pobočkami však podle počtu pokladních hodin jsou u nás rekordmany finanční centra Poštovní spořitelny. V Praze a v Ostravě mají díky České poště její pobočky otevírací dobu bezmála 24hodinovou. Od září chce s prodlouženými pokladními hodinami nabídnout své služby i Česká spořitelna. Banka totiž zkušebně otevře svou pobočku v centru Prahy, a to v ulici Na Příkopě, s otevírací dobou končící ve 21. hodin. 

Specifickou obsluhu nabízejí banky cizincům i národnostním menšinám
Zatím poslední bankou, která otevřela v tuto chvíli svou jedinou pobočku s obsluhou klientů z řad některé národnostní menšiny, je Poštovní spořitelna. V ní najdou svou mateřštinou hovořícího poradce příslušníci konkrétně vietnamské komunity. Pobočku banka umístila do Libušské ulice v Praze 4, kde žije velké množství lidí původem z Vietnamu.

Celou pobočku určenou klientům, kteří nehovoří česky, má v Praze Česká spořitelna (tzv. Expat Center). Úředními jazyky pobočky v Rytířské ulici (po dobu její rekonstrukce na Václavském náměstí) jsou angličtina, němčina a francouzština. Klienti Expat Center jsou v těchto třech jazycích obsluhováni, získávají ve vybraném jazyce výpisy, bianco smluvní a další dokumentaci. To proto, že originály smluv musí být totiž v češtině.

Zvláštností jsou dnes pobočky historické, ale i virtuální
UniCredit Bank si velmi cení svou pobočku, která sídlí na adrese Na Příkopě 20. Jedná se o historickou budovu pocházející z 19. století. Původně tato budova sloužila veřejnosti jako Muzeum Království českého (do roku 1890). Následně byla stržena a na jejím místě vyrostla v roce 1896 současná budova banky. Tu dnes chodí obdivovat i turisté. Už při příchodu upoutají návštěvníka například nástěnné malby Maxe Švabinského a celkově bohatě zdobený interiér.

Zatímco sídla některých bank mají dlouhou historii, jiné v reálném světě vůbec neexistují. Jak je to možné? Od vzniku virtuálního světa Second Life a města Bohemia už přeci jen pár měsíců uběhlo, přesto v něm najdete pouze jedinou pobočku banky. Ta patří Raiffeisenbank a zatím slouží pouze jako informační místo. V tuto chvíli zde banka neposkytuje reálné služby.