Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky mění sazebníky. Nahoru a dolů

aktualizováno 
Většina českých bank připravila svým klientům překvapení v podobě změn ve svých sazebnících poplatků. Pokud tak nestihly udělat hned s počátkem nového roku, avizují úpravy na únor..
Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto

Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto - Žena, pláč, strach, bolest - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pokud jste klientem banky, která měnila poplatky a vám se to nelíbí, pak máte nyní jedinečnou možnost finanční ústav změnit. Do nového roku totiž s poplatkem za zrušení účtu vstoupila pouze Poštovní spořitelna.

Ostatní banky ho již neúčtují, a klienti tak mají volný přestup mezi nimi otevřený. Musí počítat jen s nezbytnou administrativou.

Česká spořitelna

V nabídce banky se od nového roku objevily volitelné frekvence výpisů z účtů. Ty byly dosud klientům zasílány s nezrušitelnou měsíční frekvencí. Teď lze volit mezi frekvencí týdenní či měsíční (5 korun vystavení jednoho výpisu + 7,50 koruny za poštovné) a čtvrtletní (12 korun vystavení výpisu + poštovné).

Ostatní změny se týkají především cizích měn. Snížen byl poplatek za výběr z účtu v cizí měně na 30 korun z původního 0,5 procenta (minimálně 30 korun, maximálně 1000 korun). A od poloviny ledna spořitelna navýšila objem takzvaných přeshraničních plateb z 12,5 tisíce na 50 tisíc eur za jednorázový poplatek 220 korun.

PŘEHLED HLAVNÍCH ZMĚN V ČESKÝCH BANKÁCH NALEZNETE ZDE.

ČSOB

ČSOB přeorganizuje a zjednoduší svůj sazebník poplatků od zítřka. Co její klienty čeká? Zejména to, že sazebník bude přehledně srovnaný do tabulek tak, aby bylo možné porovnat cenu produktu a služby, které skrývá. Rozhodně tímto způsobem banka ušetří prostor a papír, protože ze sazebníku bude vypuštěno 215 položek.

Rozsah sazebníku se sníží ze 30 na 10 stran. Položky však nezmizí nadobro. Budou i nadále vedeny v sazebníku pro podnikatele a firemní klienty. Změny jsou to však především kosmetické, žádné razantní slevy u nejběžněji používaných produktů klienti očekávat nemohou.

Komerční banka

Banka změnu ohlásila s měsíčním předstihem. Slibovala zejména zjednodušení a zkrácení sazebníku, neboť do konce loňského roku na svých webových stránkách uveřejňovala jen jeho výňatek. Získat jej celý k nahlédnutí byl nadlidský výkon.

Spolu s novou podobou sazebníku však upravovala i ceny služeb a produktů. A tak se změnilo například Idealkonto, nejlevnější balíček služeb Komerční banky. Nyní stojí 35 korun oproti původním 39 nebo 19 korunám, když jste ke kontu používali některý z kanálů přímého
bankovnictví.

Změna se udála i v oblasti výběrů z bankomatů. Po vzoru České spořitelny také nyní nabízí určitý počet bezplatných výběrů z vlastního bankomatu. Ten se odvíjí od typu platební karty a balíčku služeb. Banka také zrušila poplatky za změnu a zrušení trvalého příkazu, a to jak prostřednictvím internetového bankovnictví, tak papírového nosiče. Zdražila naopak transakce prováděné na pobočce – výběr hotovosti ve všech pásmech o 10 korun, takže třeba za výběr do 10 tisíc korun nyní účtuje poplatek 60 korun. Také cena podání příkazu v papírové podobě navýšila o 10 korun na celkových 20 korun.

Citibank

Pouze malé změny provedla v sazebníku také Citibank. U zahraničních plateb se objevila poznámka upravující jednotnou sazbu příkazu na 1000 korun. Poplatky související s mezinárodní platbou se přenášejí na příjemce platby, včetně těch, které jsou účtovány bankou plátce. Vedení Osobní půjčky banka nově poskytuje zdarma.

HVB Bank

Banka provede změny v poplatcích od 1. února 2006. Banka na to upozorňuje klienty již předem na svých internetových stránkách. Změny se budou týkat především doplňkových služeb k platebním kartám a vybraných poplatků k úvěrovým produktům.

Volksbank

Banka poplatky hlavně snižovala. Méně zaplatí majitelé FIT konta, jehož měsíční poplatek se snížil o 6 korun na 39 korun. Rušen je i poplatek za elektronický převod mezi účty v rámci banky a elektronicky zadané změny a zrušení trvalých příkazů a inkas.

Jediným zvýšením se banka zbavila své výlučnosti mezi ostatními, týkalo se nejnižšího poplatku za výběr hotovosti z účtu na přepážce. Z původních 6 korun si nyní položku navýšila čtyřnásobně – na 24 korun. Zároveň s těmito změnami oznámila Volksbank úpravy sazebníku ještě v dubnu tohoto roku.

Živnostenská banka

Kladně lze přivítat snížení poplatku za výběr z cizího bankomatu ze 40 na 30 korun. Ostatní změny se udály především v oblasti operací na přepážce banky. Byl zvýšen například poplatek za vyzvednutí výpisu z účtu osobně ze 30 na 40 korun či stanoveny minimální výše poplatku (0,5 procenta) pro výběr a vklad mincí z účtu na 50 korun.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Stavební spoření je atraktivnější. Díky úvěrům i zhodnocení vkladů

Ilustrační snímek

Stavební spoření není v Česku na ústupu. Naopak se o něj opět zvedá zájem. A to jak o úvěry, tak i samotné spoření....

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz