Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky nabízejí zvýhodněné účty pro mladé

  10:28aktualizováno  10:28
ČSOB a Česká spořitelna nabízejí mladým speciální juniorská konta (ČSOB – Junior konto a Česká spořitelna konto Sporojunior). Jsou to soubory vzájemně provázaných finančních služeb, určených pro mládež ve věku 15 – 19 let za zvýhodněných podmínek. Vaše děti tak mají možnost se díky juniorskému kontu naučit, jak nakládat s penězi, jak vést svůj bankovní účet nebo jak používat platební kartu, což se jim bude v budoucnu, až začnou vydělávat, jistě hodit. Vy jim pak můžete každý měsíc posílat na účet kapesné (například trvalým příkazem), a pak už bude záležet jenom na nich, jak s ním budou zacházet - pro Vás to bude jednodušší.

Podobně zvýhodněná konta pro mladé, jakými jsou zmíněná juniorská konta, představují také takzvaná studentská konta. Ta se však vážou na určité podmínky, které musí klient splňovat. Těmi jsou například -  denní studium, ukončené nejméně maturitou, nebo pouze studium vysoké školy. Dálší podmínkou těchto kont bývá v neposlední řadě plnoletost.

Juniorská konta jsou ovšem určena mnohem širšímu okruhu juniorů. Nejen, že nejsou fixována na momentální snahu Juniora dosáhnout konkrétního vzdělání, ale i věková hranice svého uživatele je v tomto případě značně snížena. Ačkoli není klient ještě plnoletý, může mu totiž jeho účet zřídit jeho zákonný zástupce.

Výhody Juniorského konta

Juniorské konto představuje tzv. balíček bankovních produktů a služeb, který umožňuje komplexní řešení potřeb juniora. Ten může využívat elektronického bankovnictví, bezhotovostního platebního styku, termínovaného vkladu nebo třeba spořícího účtu za velice výhodných podmínek.

Osobní účet

Banka svému klientovi, jenž disponuje Juniorským kontem, zvýhodňuje úrokovou sazbu (ČSOB – 2%, Č. spořitelna pak 1%).  Přitom zřízení, vedení účtu a měsíční výpisy poštou (u ČSOB) jsou zdarma. Pokud má klient (jeho zástupce) zájem, může si sjednat povolené přečerpání osobního účtu, které obě zmíněné banky také umožňují.

Platební karta

V souvislosti s používáním osobního účtu může klient využít také elektronické platební karty. Česká spořitelna nabízí kartu platnou pouze na území ČR, ČSOB dokonce kartu mezinárodní, která může Vašemu juniorovi usnadnit platby nejen doma – na území ČR, ale například také při studiu v zahraničí nebo na prázdninových pobytech, což každý z nich jistě uvítá. Tyto platební karty jsou určeny pro mládež ve věku od 15 do 26 let a jsou jim poskytnuty zdarma. Stejně tak zadarmo je i jejich vedení.

Karta mládeže Euro 26

Neméně zajímavou nabídkou je také karta Euro 26. Tu nabízí obě dvě banky. Junior ji může využít ve 30 evropských zemích včetně ČR. Tato karta svého držitele zvýhodňuje při absolvování běžných denních činností. Nabízí mu výrazné slevy při dopravě, ubytování, stravování, zábavě apod.

Elektronické bankovnictví

Stejně jako u ostatních typů účtů lze ovládat také juniorský účet prostřednictvím moderních komunikačních prostředků z pohodlí domova – tzn. pomocí telefonu nebo osobního počítače.

Kromě výše uvedených výhod má také klient možnost u ČSOB využít spořícího účtu nebo termínovaného vkladu, které pro něj banka opět zvýhodňuje.  Zvýhodnění představuje snížený minimální nebo první vklad a již tradičně výši úrokové sazby.

Poplatky

Rozhodně se nemusíte bát, že by Vás tento typ konta přišel draho. Služby, jakými jsou například vedení účtu, zřízení platební karty nebo poplatky za vedení karty, totiž banky poskytují zdarma.

Junior konto nebo Sporojunior

Podmínky a dispozice konta

Juniorská konta 

Junior konto ČSOB

Sporojunior České spořitelny

Věk klienta

15 - 19 let

15 - 19 let

Pro koho je určen

mladí do 19 let

mladí do 19 let

Úroková sazba

2%

1%

Karta na slevy (i v zahr.)

Euro 26 (Evropa)

Euro 26 (Evropa)

Poplatky za vedení účtu

zdarma

zdarma

Poplatky za měs. výpisy

zdarma

5,40 Kč za výpis

Platební karta

mezinárodní

ČR

Poplatek za vedení karty

zdarma

zdarma

Poplatek za výběr z bankomatu

zdarma

4 Kč, u jiné banky 20 Kč + 0,5%

Poplatek za výběr na přepážce

zdarma

4 Kč, u jiné banky 19 Kč

Platnost platební karty

2 roky

2 roky

Výše čerpání z účtu

měsíčně od   1 000 Kč

600 nebo 1000 Kč týdně

Díky následující tabulce máte možnost diferencovat obě juniorská konta. Pokud by jste chtěli porovnat juniorská konta s konty studentskými, naleznete tabulku s charakteristikou studentských kont zde.

Máte Vy nějakou zkušenost s Junior kontem nebo s některým ze studentských kont? Doporučili byste je studentům nebo ostatním rodičům?

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz