Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky nabízejí zvýhodněné účty pro mladé

  10:28aktualizováno  10:28
ČSOB a Česká spořitelna nabízejí mladým speciální juniorská konta (ČSOB – Junior konto a Česká spořitelna konto Sporojunior). Jsou to soubory vzájemně provázaných finančních služeb, určených pro mládež ve věku 15 – 19 let za zvýhodněných podmínek. Vaše děti tak mají možnost se díky juniorskému kontu naučit, jak nakládat s penězi, jak vést svůj bankovní účet nebo jak používat platební kartu, což se jim bude v budoucnu, až začnou vydělávat, jistě hodit. Vy jim pak můžete každý měsíc posílat na účet kapesné (například trvalým příkazem), a pak už bude záležet jenom na nich, jak s ním budou zacházet - pro Vás to bude jednodušší.

Podobně zvýhodněná konta pro mladé, jakými jsou zmíněná juniorská konta, představují také takzvaná studentská konta. Ta se však vážou na určité podmínky, které musí klient splňovat. Těmi jsou například -  denní studium, ukončené nejméně maturitou, nebo pouze studium vysoké školy. Dálší podmínkou těchto kont bývá v neposlední řadě plnoletost.

Juniorská konta jsou ovšem určena mnohem širšímu okruhu juniorů. Nejen, že nejsou fixována na momentální snahu Juniora dosáhnout konkrétního vzdělání, ale i věková hranice svého uživatele je v tomto případě značně snížena. Ačkoli není klient ještě plnoletý, může mu totiž jeho účet zřídit jeho zákonný zástupce.

Výhody Juniorského konta

Juniorské konto představuje tzv. balíček bankovních produktů a služeb, který umožňuje komplexní řešení potřeb juniora. Ten může využívat elektronického bankovnictví, bezhotovostního platebního styku, termínovaného vkladu nebo třeba spořícího účtu za velice výhodných podmínek.

Osobní účet

Banka svému klientovi, jenž disponuje Juniorským kontem, zvýhodňuje úrokovou sazbu (ČSOB – 2%, Č. spořitelna pak 1%).  Přitom zřízení, vedení účtu a měsíční výpisy poštou (u ČSOB) jsou zdarma. Pokud má klient (jeho zástupce) zájem, může si sjednat povolené přečerpání osobního účtu, které obě zmíněné banky také umožňují.

Platební karta

V souvislosti s používáním osobního účtu může klient využít také elektronické platební karty. Česká spořitelna nabízí kartu platnou pouze na území ČR, ČSOB dokonce kartu mezinárodní, která může Vašemu juniorovi usnadnit platby nejen doma – na území ČR, ale například také při studiu v zahraničí nebo na prázdninových pobytech, což každý z nich jistě uvítá. Tyto platební karty jsou určeny pro mládež ve věku od 15 do 26 let a jsou jim poskytnuty zdarma. Stejně tak zadarmo je i jejich vedení.

Karta mládeže Euro 26

Neméně zajímavou nabídkou je také karta Euro 26. Tu nabízí obě dvě banky. Junior ji může využít ve 30 evropských zemích včetně ČR. Tato karta svého držitele zvýhodňuje při absolvování běžných denních činností. Nabízí mu výrazné slevy při dopravě, ubytování, stravování, zábavě apod.

Elektronické bankovnictví

Stejně jako u ostatních typů účtů lze ovládat také juniorský účet prostřednictvím moderních komunikačních prostředků z pohodlí domova – tzn. pomocí telefonu nebo osobního počítače.

Kromě výše uvedených výhod má také klient možnost u ČSOB využít spořícího účtu nebo termínovaného vkladu, které pro něj banka opět zvýhodňuje.  Zvýhodnění představuje snížený minimální nebo první vklad a již tradičně výši úrokové sazby.

Poplatky

Rozhodně se nemusíte bát, že by Vás tento typ konta přišel draho. Služby, jakými jsou například vedení účtu, zřízení platební karty nebo poplatky za vedení karty, totiž banky poskytují zdarma.

Junior konto nebo Sporojunior

Podmínky a dispozice konta

Juniorská konta 

Junior konto ČSOB

Sporojunior České spořitelny

Věk klienta

15 - 19 let

15 - 19 let

Pro koho je určen

mladí do 19 let

mladí do 19 let

Úroková sazba

2%

1%

Karta na slevy (i v zahr.)

Euro 26 (Evropa)

Euro 26 (Evropa)

Poplatky za vedení účtu

zdarma

zdarma

Poplatky za měs. výpisy

zdarma

5,40 Kč za výpis

Platební karta

mezinárodní

ČR

Poplatek za vedení karty

zdarma

zdarma

Poplatek za výběr z bankomatu

zdarma

4 Kč, u jiné banky 20 Kč + 0,5%

Poplatek za výběr na přepážce

zdarma

4 Kč, u jiné banky 19 Kč

Platnost platební karty

2 roky

2 roky

Výše čerpání z účtu

měsíčně od   1 000 Kč

600 nebo 1000 Kč týdně

Díky následující tabulce máte možnost diferencovat obě juniorská konta. Pokud by jste chtěli porovnat juniorská konta s konty studentskými, naleznete tabulku s charakteristikou studentských kont zde.

Máte Vy nějakou zkušenost s Junior kontem nebo s některým ze studentských kont? Doporučili byste je studentům nebo ostatním rodičům?

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz