Banky nemění mince na euro a pokud ano, tak s vysokými poplatky

  • 7
Komu zbyly z dovolené hrsti drobných mincí a spoléhal, že je stihne ještě před koncem roku vyměnit za koruny, může být zklamán, v bankách i směnárnách je totiž odmítají měnit. Zatímco drobné marky některé finanční ústavy vykoupí, se španělskými pesetami či řeckými drachmami člověk většinou neuspěje. Kromě Švédska, Velké Británie a Dánska přechází zbývajících dvanáct zemí Evropské unie od nového roku na společnou měnu euro. Kdo vlastní ještě "staré" valuty, má několik možností: vyměnit je na koruny, utratit, nebo je složit na devizový účet.

S výměnou bankovek by neměl být do konce roku problém. Jedná se o stále platné měny, takže za jejich směnu si banky účtují běžné poplatky ve výši zpravidla jednoho až tří procent, tomu, kdo složí peníze na devizové konto, přemění banka původní měnu v euro zdarma. Bez poplatku rovněž vykupují valuty v některých pouličních směnárnách. V příštím roce se však může výměna bankovek prodražit. Dosavadní peníze přestávají platit a za jejich výměnu si banky mohou strhnout během ledna a února i pětiprocetní polatek, od března dokonce až padesátiprocentní. S mincemi však v bankách i v pouličních směnárnách bývá problém již teď před koncem roku. Většina finančních ústavů je totiž odmítá měnit.

Například v České spořitelně nebo GE Capital Bank neuspějete ani s drobnými markami nebo šilinky. Ty vám vymění v ČSOB nebo v Živnobance. Komerční banka přijímá drobné marky jen od svých klientů, kterým za ně nevydá hotovost, ale rovnou vloží na účet. "Ještě do konce září jsme přijímali i rakouské šilinky, nyní už ne," říká Alena Drážkovská z ostravské pobočky Komerční banky. Výjimkou mezi tuzemskými bankami je Interbanka, která až do konce roku za dvacetiprocentní poplatek akceptuje všechny mince zemí evropské měnové unie. Podobná je situace i v pouličních směnárnách. Například většina směnáren v centru Prahy nepřijímá mince. Podobně jsou na tom i v ostatních městech. Narazíte-li na směnárnu, která drobné marky či šilinky směňuje, jedná se spíše o výjimku. Například firma Binar, která provozuje síť směnáren v Olomouci a Ostravě, vykupuje nyní šilinky a marky, ovšem v kurzu 13 korun za marku nebo dvě koruny za šilink. "Kurz byl v létě ještě výhodnější, ale nyní jsme patrně jediné místo v okolí, kde je možné mince prodávat, a tak je logické, že kurz výrazně klesl," říká pracovnice směnárny Lucie Nakládalová, podle níž mají lidé poměrně velký zájem také o prodej drobných franků. Ale ty odmítají.

Kde a jak mění cizí mince?

ČSOB - V Československé obchodní bance je možno vyměnit jen německé marky, a to od hodnoty jedné marky výše. Banka si za směnu naúčtuje patnáct procent z celkové hodnoty mincí. Jinou možností je vložit drobné na účet - v ČSOB však přijímají jen německé marky. Podle Pavla Hejzlara mohou klienti ukládat jak na devizová konta, tak na účty vedené v české koruně. Poplatek je stejný jako při návštěvě směnárny, tedy patnáct procent z hodnoty mincí. Po Novém roce již banka nebude žádné mince přijímat.

Česká spořitelna - Ukončila nákup mincí ve svých směnárnách v září. Neumožňuje ani vložit mince na korunové či devizové účty.

Živnostenská banka - Kromě německých marek v hodnotě 1, 2 a 5 marek si můžete vyměnit i deseti- a dvacetišilinkové mince. Za směnu zaplatíte padesát procent z celkové hodnoty mincí. Zbývající drobné můžete také za stejných podmínek uložit na korunový nebo devizový účet.

Komerční banka - Ve jejích směnárnách s mincemi neuspějete. Ale banka umožňuje svým klientům vložit německé marky v hodnotě 1, 2 a 5 marek na svůj devizový či korunový účet. Za konverzi a vklad zaplatí desetiprocentní poplatek.

GE Capital Bank - Mince nevykupuje a neumožňuje vložit je na devizový nebo korunový účet. Interbanka Přijímá všechny drobné mince, například marky, šilinky, pesety, drachmy či franky, za poplatek dvacet procent, minimálně padesát korun. HVB Bank Czech Republic Mince nevykupuje, klientům umožňuje vložit na účet německé marky a rakouské šilinky za poplatek deset procent.

Jak se zbavit valut, které přestávají platit?

do konce roku 2001

  • vyměnit v bance za české koruny obvykle s poplatkem 1 až 3 procenta  
  • zdarma složit na devizový účet
  • utratit

po 1. lednu 2002

  • utratit v cizině: do 28. ledna nizozemské guldeny, do 9. února irské libry, do 17. února francouzské franky, do 28. února belgické franky, finské marky, italské liry, lucemburské franky, německé marky, portugalské escudo, rakouské šilinky, španělské pesety a řecké drachmy

do konce února vyměnit v tuzemské bance či směnárně s poplatkem až pět procent

od března vyměnit v tuzemské bance či směnárně s poplatkem až padesát procent

kdykoli po 1. lednu vyměnit v zahraniční bance bez poplatku

Kde se bude platit eurem

  • Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Nizozemsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Řecko   

Komu zůstává národní měna

  • Velká Británie, Dánsko, Švédsko