Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky nepřestávají strhávat poplatky ani po smrti majitele účtu

aktualizováno 
Papírování je vždy nepříjemné a tím spíš, pokud následuje po smutné události, jakou je úmrtí v rodině. Chtě nechtě však s životem, ale i se smrtí samotnou souvisí finanční stránka. Problém je v tom, že dědické řízení se vleče a poplatky z účtu si banka dál strhává.

S vklady na vkladních knížkách je možné nakládat až po skončení dědického řízení.

O úmrtí majitele účtu se banka dříve či později dozví
Zapírat to, že majitel účtu zemřel? Možná to krátkodobě pomoci může, ale vězte, že banka se o této skutečnosti jistě dozví. Pokud to nebude od některého z příbuzných, ozve se notář, soud či jiná státní instituce, například správa sociálního zabezpečení s požadavkem na vrácení důchodu.

Samozřejmě s bankovními účty a vklady tzv. zůstavitele (původního majitele účtu) může nakládat v plném rozsahu pouze oprávněný dědic či dědicové, a to až bude pravomocně ukončeno dědické řízení. Ale co do té doby? Vše záleží na znění uzavřených smluv.

Běžný účet – i po smrti majitele účtu vše běží takřka beze změny
Majitelem účtu je ta osoba, pro kterou jej banka či jiný peněžní ústav zřídila na základě písemně uzavřené smlouvy. Na jejím základě je banka povinna přijímat na tento účet peněžité vklady či bezhotovostní platby, ale i provádět výplaty z účtu dle pokynů majitele.

Pokud tento zemře, vzniklý smluvní vztah podle platné právní úpravy prakticky nic nenaruší. Banka dále provádí trvalé platby, přijímá vklady, a hlavně až na pár výjimek účtuje poplatky.

Částečnou výjimkou je ČSOB. "Na základě věrohodné informace o úmrtí majitele účtu upustí banka od účtování paušálního měsíčního poplatku za vedení účtu a výpis, zabezpečí další služby, vše podle dispozic předaných majitelem za života. Peněžní prostředky neblokujeme, pokud nemáme od majitele účtu pokyn pro zastavení konkrétních plateb po úmrtí," sdělil mluvčí banky Tomáš Kopecký.

"Poté, co se u běžného účtu dozvíme, že zemřel majitel, kontrolujeme, zda jsou k účtu trvalé příkazy a zda existují podpisová oprávnění, která smrtí majitele účtu nezanikají. Pokud ano, banka eviduje zůstatek na účtu ke dni úmrtí a z účtu dále probíhají platby a výběry, banka účtuje poplatky," říká Martina Lambert, mluvčí Bawag Bank. "Pokud k účtu trvalé příkazy a podpisová oprávnění nejsou, účet se blokuje. V takovém případě se blokuje i proti poplatkům," upřesnila ještě tisková mluvčí banky.

Rozhodující v tomto případě tedy je, kdy majitel účtu zmocnil k nakládání s účtem další osoby a zda určil, budou-li moci s účtem manipulovat i po jeho smrti. Důležité je přitom datum 1. 1. 2005, kdy došlo k novelizaci občanského i obchodního zákoníku, jež smluvní vztahy klient versus banka řeší. Důraz je kladen na to, zda v plné moci majitel účtu stanovil, že dispoziční právo dalším osobám k jeho účtu zaniká, nebo naopak nezaniká jeho smrtí.

Stejná pravidla pak platí i pro termínované vklady a spořicí účty.
 
Jinak je tomu u vkladních knížek
Trochu jiná situace je u vkladních knížek. Zde záleží více na tom, která banka knížku vašeho zesnulého příbuzného vede a určil-li tzv. zůstavitel osobu, která mohla už za jeho života s vkladem na knížce nakládat.

"Pokud je k vkladní knížce veden další disponent, může s vkladem i po úmrtí klienta dále nakládat v rozsahu svých dispozičních práv, než bude skončeno dědické řízení a stanoven dědic vkladní knížky," uvedla Markéta Dvořáčková z GE Money Bank. U vkladní knížky například nemůže disponující osoba po smrti majitele vkladu změnit heslo, knížku nemůže ani zrušit apod. Stejná práva, jako měl původně majitel vkladu, získá pouze osoba určená soudem či zůstavitelem jako tzv. správce dědictví.

V České spořitelně však disponující osoba s žádostí o výplatu peněz jednoduše nepochodí. "U vkladních knížek není banka oprávněna (kromě zákonných výjimek) umožnit dispozici s takovým majetkem před ukončením dědického řízení." Odpověděla Kristýna Havligerová z České spořitelny na otázku, zda s vkladem na vkladní knížce může nakládat zmocněná osoba i v případě probíhajícího dědického řízení. Dále uvedla, že totéž platí i u bezpečnostních schránek.

O problematice ostatních finančních produktů po smrti majitele se dočtete v dalším článku. 
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Stavební spoření překonává inflaci. Kdy zhodnotí peníze co nejvíc?

Ilustrační snímek

V Česku roste zájem o stavební spoření. Potvrzují to počty uzavřených smluv. Během prvních dvou měsíců letošního roku...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz