Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky nutí zákazníky platit kartou

  1:00aktualizováno  1:00
Čeští bankéři loni rozehráli další kolo pokeru s platebními kartami, kterých za tu dobu rozdali půl milionu a posílili jejich význam coby nejdůležitějšího nástroje pro obsluhu peněz na účtu. Spolu s kartami přibývá bankomatů a obchodů, kde lze kartou zaplatit.

S používáním plastových peněz u pokladny však finančníci stále nejsou spokojeni.

Opravdové peníze zůstávají v oblibě víc než nervózní čekání, zda karta úspěšně projde terminálem a její selhání nezdrží ostatní ve frontě. A to přesto, že vybrat hotovost z bankomatu stojí na poplatcích víc.

Banky a karetní společnosti proto chtějí posílit rozpočty pro podpůrné kampaně a spustit letos některé novinky, jež mají dostat karty víc do módy a zúročit předchozí investice.

"Máme skoro sedm milionů karet, padesát tisíc vybavených obchodů a tři tisíce bankomatů, ale používání karet je v porovnání se zahraničím stále slabé," uvádí Roman Kotlán, prezident Sdružení pro bankovní karty, které zveřejnilo první čísla o vývoji trhu za loňský rok.

Statistika ukazuje, že se loni poprvé s každou kartou v obchodě zaplatilo v průměru aspoň jednou měsíčně.

Výběrů z bankomatu bylo o polovinu víc a také šlo o větší obnosy - mimo jiné proto, že časté vybírání z bankomatu prodražují poplatky. Dohromady přes české karty loni proteklo bezmála půl bilionu korun, o dvanáct procent víc než v roce 2003.

Karta jako dárek
Základní pravidlo karetního byznysu spočívá v tom, že lidé s kartou utratí víc peněz, zvlášť pokud se jedná o kartu kreditní a nákupy na dluh.

Když společnost MasterCard pomáhala v USA zavést nové, rychlejší terminály pro McDonald's, prodej hamburgerů prý povyskočil o dvě procenta.

V Česku jsou obchody ochotny zaplatit za karetní terminály až padesát korun z každé tisícovky, kterou zákazník zaplatí kartou. Proto se vymýšlejí nové technologie a služby, jež lidem zvýší pohodlí a chuť utrácet.

MasterCard a Home Credit v Česku připravují nové anonymní karty na jedno použití, do nichž lze nabít určitý obnos a pak je někomu věnovat.

"Předplacená karta tak může sloužit například jako dárek k Vánocům nebo k narozeninám," říká šéf MasterCard Ján Čarný. Za karty, na které se natiskne třeba obrázek fousatého Santa Clause nebo šťastných novomanželů, Američané ročně utratí přes třicet miliard dolarů.

Podle Kotlána se dál vyjednává o zprovoznění služby cash-back, což je možnost výběru hotovosti u pokladny v obchodě zároveň s platbou za nákup kartou. Ještě dřív se má spustit dobíjení mobilů přes karetní terminály v obchodech nebo restauracích. Místy lze kartou platit také na úřadech.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz